Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Rize'de

Bir dizi açılış ve temaslarda bulunmak üzere Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Rize’ye geldi.

TEFEKKÜR 18.06.2022 09:44:43 102 0
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Rize

Ziyaretin ilk bölümünde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Güneysu Merkez Camii'nde Cuma Hutbesi'ni okuyup, cuma namazı kıldırdı. Cuma Namazı ardından Vali Kemal Çeber ve protokol ile birlikte hayırsever tarafından yaptırılıp Diyanet Vakfı'na devredilen, Ortaköy Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Yatılı Kız Kur'an Kursu'nun açılışı gerçekleştirdi.

Açılışta konuşmasında Vali Çeber, “Hocamızın bugünkü hutbesinde belirttiği gibi insanoğlunun yeryüzünde bırakabileceği en değerli eser çocuklardır. Bugün hepimiz bunu gerçekleştirmek için bir aradayız. Buralardan yetişecek evlatlarım yarınlarımızı şekillendirecektir. Dinini kitabını bilen kendi öz kültürü ve değerliyle yoğrulmuş evlatlarımız, içindeki vatan ve millet aşkıyla ülkemizin yarınları olacaktır. Hayırlı evlatlar yetiştirme derdiyle dertlenip gayret ediyoruz. Sabah 57 bin öğrencimiz karnelerini aldı. Yarın da öğrencilerimiz üniversite sınavına girecek. Rabbim hepsine zihin açıklığı versin. Bir yandan Kur’an Kurslarımız açılıyor, bir yandan yaz okullarımız açılıyor. 3 tane daha açılışa hazır Kur’an kursumuz var. Onları da Cumhurbaşkanımızın teşriflerinde açılış programına koyacağız” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise yapmış olduğu konuşmada mektebin çok kıymetli olduğunu belirterek, Hz. Muhammed'in, 'Ben muallim olarak gönderildim' hadisini anımsattı ve her Müslüman öğretmenin Hazreti Muhammed'in varis olduğunu belirtti.

Kur'an-ı Kerim insanların kendi aralarındaki toplumsal dengeyi sağlamak için indirilen bir kitap olduğunu belirten Diyanet işleri başkanı Erbaş, “İçindeki bütün emir, bütün neyirler insanlar denge içerisinde yaşasın diye gönderilmiş. Yoksa Akif'in dediği gibi, 'Mezarlıklarda okunmak için değil' sadece. Tabii ki mezarlıklarda da okuyacağız ama 'Kur'an, şunu hakkıyla bilin, ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için.

Kur’an-ı zihnine yerleştirmiş bir insan ötekine zulmedebilir mi? Ötekini katledebilir mi? Çünkü bilir Kur'an'da haksız yere bir insanı öldürmek, bütün insanlığı öldürmek gibidir. Bir insanı kurtarmak, bütün insanlığı kurtarmak gibidir. İşte Kur'an bunu sağlıyor. Kur'an'sızlık neyi getiriyor? Kötülüğü, canavarlığı getiriyor. Biz bu yüzden yeryüzünde iyilik hakim oluncaya kadar elimizde Kur'an kalbinde Kur'an sevgisi ve zihnine Kur'an'ı yerleştirmiş nesiller yetiştirerek bunu sağlayacağız inşallah' dedi.

Türkiye'de 2 bine yakın Kur'an kursu olduğuna dikkati çeken Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Buralarda hayırlı eserler, hayırlı evlatlar yetişecek. Bütün evlatlarımız kurslardan istifade etsinler. 4-6 yaş Kur'an kurslarımızın sayısı gittikçe artıyor. Çok önemsiyoruz. Çünkü, Efendimiz buyuruyor ki 'Çocuklarınız 7 yaşına gelinceye kadar onlara temel dini bilgileri öğretiniz.' Abdest nasıl alınır, namaz nasıl kılınır? Sevgi, saygı, sadakat nedir? Büyüklere saygı, küçüklere sevgi nedir? Evrensel değerler, ezan, bayrak, vatan, millet nedir? Biz bunları öğretiyoruz 4-6 yaş Kur'an kurslarımızda.

Bu değerleri öğretmek çok iyi. İşte biz o iyiyi yapmaya çalışıyoruz. Yaz kurslarımız başlayacak. Yaz Kur'an kurslarımızda da bunları öğretiyoruz. Kimlere? 4 yaşından 20 yaşına kadar bütün çocuklarımızı, gençlerimizi camilerimizde yaz kurslarına bekliyoruz. Dolsun taşsın camilerimiz. Bizi kurtaracak, değerlerimize sahip çıkmaktır, inançlarımızın gereklerini yapmaktır' dedi.

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Rize Valisi Kemal Çeber ve beraberindekiler kursun açılışını yaptı binada inceleme yaparak ilgililerden bilgiler aldılar.

Açılış sonrasında ev ziyaretleri ve kabir ziyaretlerinde bulunan heyet buradan Güneysu Hacı Hafız Yılmaz Külliyesini ziyaret ederek öğrencilere karne ve hediyelerini verdileri.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI