ÇEVRE İÇİN PEDAL ÇEVİRDİ

Şavşat Çocuk Belediyesi üyeleri Dünya Bisiklet Günü ve Çevre haftası olması nedeniyle farkındalık oluşturmak için çevre için bisiklet turu düzenledi.

SPOR 8.06.2022 12:57:01 119 0
ÇEVRE İÇİN PEDAL ÇEVİRDİ

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Şavşat Çocuk Belediyesi üyeleri Dünya Bisiklet Günü ve Çevre haftası olması nedeniyle farkındalık oluşturmak için çevre için bisiklet turu düzenledi.

Dr. İsrafil Kışla parkından Belediye Başkanı Nihat Acar’ın verdiği startla başlayan bisiklet turu belediye parkında tamamlandı. Atatürk anıtı önünde toplanan çocuklar; çevre, doğa, geri dönüşüm ve küresel ısınmaya dikkat çekmek için hazırlamış oldukları pankartları bisikletlerinin üzerinde açarak pankartlarda yazılanları okudular. Çevre Haftası dolayısı ile hazırlanan program Çocuk Belediye Başkanı Deniz Aydemir’in konuşmasıyla başladı.

Deniz Aydemir konuşmasında: “Bugün 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü ve 1-7 Haziran Çevre haftasını kutlamak üzere buradayız. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır.

Sanayi atıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve çöpler, çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkendir. Çevre kirlenmesini aynı zamanda insanın doğaya verdiği zarar olarak tanımlayabiliriz. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları, ormanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce çöpe attığımız geri dönüştürülebilir atıklarla hem çevremize hem ekonomiye daha çok zarar verilmektedir.

Kaçınılmaz olan küresel ısınmaya karşı suyumuzu, elektriğimizi tasarruflu kullanmamız gerekmektedir. Çevrenin kirlenmesini önlemek ve gelecek kuşaklara yaşanabilir çevre bırakmak için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız.

Çocuklarınız olarak siz büyüklerimizden çöpleri ayrıştırmanızı ve geri dönüşüme kavuşturmanızı istiyoruz. Geleceğimiz sizin ellerinizde. Bugün dünya bisiklet gününde bisikletlerimizi Belediyemizce yapılan bisiklet yolunda sürmek isterdik. Şavşat’ın tüm çocukları adına Belediye Başkanımızdan devlet desteklerinden faydalanarak çocuklar için bisiklet yolu, anne ve babalarımız için ise yürüyüş yolu istiyoruz. Sesimize söz verin, geleceğimizi koruyun.

Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, tüm katılımcılara mutlu, sağlıklı ve barış dolu yarınlar diliyorum” dedi.

Programın devamında çocuk belediyesi üyeleri tarafından çevre, doğa, geri dönüşüm ve tasarruf konulu şiirler ve özdeyişler okundu. Hazırladıkları pankartları belediye başkanına okuyan çocuklar 'Çocuklara bisiklet yolu, anne ve babalarına yürüyüş yolu istediler. Belediye Başkanı Nihat Acar çocukların her zaman haklı olduğunu söyledi ve programa katılan çocuklara devlet desteklerinden faydalanarak bisiklet ve yürüyüş yolu yapacağının sözünü verdi. Başkan Acar, programın sonunda çocuklar için hazırlanan ikramlıkları eşi Sevgi Acar ile birlikte dağıttı.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI