Beyaz Çaydan Yanık Kremi Ürettiler

RTEÜ Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, 2 yıl süren çalışma sonucu geliştirilen formülle Rize'de yetişen beyaz çaydan yanık kremi üretti.

SAĞLIK 4.09.2021 13:16:16 27 0
Beyaz Çaydan Yanık Kremi Ürettiler

RTEÜ Üniversitesiz Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, 2 yıl süren çalışma sonucu geliştirilen formülle Rize'de yetişen beyaz çaydan yanık kremi üretti.

Proje Koordinatörü, Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolga Mercantepe, 2019'da Çay Terapi Sağlık Grubu olarak çalışma başlattıklarını söyledi.

Yapılan açıklamada Üniversitemizin çay ihtisas üniversitesi olmasının ardından oluşturulan bilim kurulunun çay alanında farklı çalışmalara yöneldiğini ifade eden Doç. Dr. Mercantepe, ÇAYKUR'un laboratuvarlarını kendilerine açtığını, analiz sonuçlarını kendileriyle paylaştığını ve sonuçlara göre yol haritası belirlediklerini belirtildi.

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Bilgin ve Prof. Dr. Adnan Yılmaz ile Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Tümkaya'nın çalışmalarında destek verdiği Doç. Dr. Mercantepe, beyaz çay analizlerinin kozmetik ürünü ve yanık kremi için uygun olduğuna işaret ederek 2 yıllık bir çalışma ortaya koyduklarını ve sonunda patent başvurusu gerçekleştirdiklerini aktardılar.

Türk Patent Enstitüsünden 'Patent sakıncası yoktur' yazısı alınmasının ardından uluslararası patent başvurusu yaptıklarını bildiren Doç. Dr. Tolga Mercantepe, inceleme sürecinin devam ettiğini kaydetti.

Çay bütün yönleri ile araştırılıyor

Rektör Yardımcıları ve Çay İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Ali Bilgin, 2019'dan itibaren çayın topraktan bardağa kadar olan sürecini bilimsel olarak araştırdıklarını söyledi.

Çayın sadece siyah ve yeşil çay olarak içilebilen bir ürün olmadığının altını çizen Prof. Dr. Bilgin: 'Özellikle sağlık ve diğer alanlarda çayın kullanımı için yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Bütün amacımız çaydan alternatif gelir elde etmek. Sağlık alanında özellikle beyaz ve yeşil çayın sağlığımıza faydaları konusunda öğretim üyelerimiz araştırmalarını sürdürüyor. Bazıları yayına döndü, bazıları patent aşamasında, bazılarının Ar-Ge faaliyetleri devam ediyor. Çayın bütün yönleri ile araştırmasını yapıp halkımıza daha fazla katma değer kazandırmak için çalışmalarımız sürüyor.' dedi.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI