Belediye çözüm buldu.Elektrik faturası ödemeyecek

Belediye çözümü buldu.Elektrik Faturası Ödemeyecek.

GÜNDEM 15.09.2023 20:28:13 98 0
Belediye çözüm buldu.Elektrik faturası ödemeyecek

Rize Belediyesi yılda 10 milyon lirayı bulan elektrik faturasını ödemeye kurduğu elektrik tesisleri ile son verdi. Yıl sonu itibari ile 5 Megavat elektrik enerjisi üretimine ulaşacaklarını söyleyen Belediye Başkanı Rahmi Metin “Elektrikten elde ettiğimiz yaklaşık 40 milyon lira gelirin 30 milyon lirası direkt kasaya girecek, 10 milyon lira da belediyenin elektrik faturasından düşülecek” dedi.
HABER:ARZU ERBAŞ
Rize Belediyesi milli ekonomiye katkı sunmak için başlattığı çalışmalar kapsamında kurduğu elektrik sistemleri ile yılda 40 milyon lira gelir elde diyor. İlk olarak At Meydanı mahallesindeki içme su deposuna kurulan sistemle 0,8 megavat elektrik üreten belediye, mangal kömürü tesisinde metan gazından elektrik üretti, tesisin çatısını güneş panelleri ile kapladı. Hamzabey- Çayeli içme suyu hatlarında 0.5 megavatlık elektrik tesisi için çalışmalar devam ederken 2012 yıllarında yapılan ve Andon'da ki su şebekesine bağlanan HES’in tamamının 2 ay önce belediyeye geçmesi ile Rize Belediyesi yıllık 5 megavatlık elektrik üretim kapasitesine ulaştı. Elektrik üretiminden 2023 rakamları ile 40 milyon liralık gelir elde eden belediye, 10 milyon liralık elektrik faturasını mahsuplaştıktan sonra 30 milyon TL’lik kazanç elde ediyor.
‘ELEKTRİK ÜRETİMİNDEN 40 MİLYON TL GELİR ‘
Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin kurulan sistemlerle elektrik üretimi yaptıklarını ifade ederek “Dağ başından At Meydanına kadar gelen içme suyu hattına kurduğumuz HES çalışması vardı, oradan 0.8 megavat elektrik üretiyoruz. Hamza Bey Çayeli maslak hatlarında da 0.5 megavata yakın bir üretim yapıyoruz, yıl sonuna hazır hale gelirler. 2012 yıllarında Avusturya ve Alman firmaları tarafından yapılan ve Andon'da ki su şebekesine bağlanan HES’ i 2 ay önce %100 ile Rize Belediyesi’ne aldık. Çay çöpü mangal kömürü üretim tesisinde metan gazı elektriğe çevriliyor, oradan da senelik 3-4 milyon gibi bir gelir olacak. Yine mangal kömürü tesisimizin çatısını da güneş panelleri ile kaplayarak elektrik üretiyoruz. Böylece Rize Belediyesi'nin yıl sonu itibariyle 5 Megavat gücünde bir elektrik üretimi oluyor. Kurduğumuz tesislerde ürettiğimiz elektrikten yıllık gelir 2023 verileri ile yaklaşık 40 milyon lira. Bunun 30 milyon lirası direkt kasaya girecek, 10 milyon lira da belediyenin elektrik faturasından düşülecek” dedi.

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI