BATUM’DA BİR DİZİ ZİYARETTE BULUNDU

UND, Batum Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz’ı Ziyaret Etti

GÜNDEM 9.12.2022 09:54:45 77 0
BATUM’DA BİR DİZİ ZİYARETTE BULUNDU

Hayati Akbaş

BATUM-Uluslararası Nakliyeciler Derneği, (UND) Heyeti, Batum ziyareti kapsamında ziyaretlerde bulundu. UND Yönetim Kurulu Üyesi Alişan Ender Topaloğlu’nun da içinde bulunduğu heyet İlk olarak Batum Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. Gerçekleştirilen görüşmenin ana gündem maddeleri Sarp, Türkgözü ve Aktaş sınır kapılarının geçiş süreçlerinin iyileştirilmesi oluşturdu.

Ziyarette, özellikle son dönemde Gürcistan üzerinden ülkemize gerçekleştirilen taşımalarda uygulanan güzergâh zorunluluğu da gündeme gelmiş olup bu uygulamanın etkileri ve yeniden düzenlenmesine yönelik çözüm önerileri istişare edildi.

Ziyarette, Gürcistan tarafındaki TIR parklarının yetersiz kapasitesi nedeniyle yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri de istişare edilmiş olup düzenli bir TIR parkı alanının inşasının gerekliliğinin Gürcistan makamları ile paylaşılması yönünde mutabakata varıldı.

Son olarak, iki ülke sınır gümrük idareleri arasındaki işbirliğinin artırılmasına yönelik projeler değerlendirildi.

UND Heyeti Yönetim Kurulu Üyesi Alişan Ender Topaloğlu (Demirkol Nakliyat), Trabzon Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Talat Parlak (Parlak Lojistik), İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Çirkin (UND), İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman(UND) ve Trabzon Temsilcisi Hakan Demircan (UND) katılım sağladı.

UND Yönetim Kurulu Üyesi Alişan Ender Topaloğlu, görüşmelerdeki olumlu yaklaşımları ve UND heyetini kabul ettikleri için Rıza Kağan Yılmaz’a UND adına teşekkür etti.

UND Heyeti Batum Ticaret Müşavirleri Didem Dirlik Songül ve Feyza Erdoğan’a ziyaret

UND Heyeti, Batum Ticaret Müşavirleri Didem Dirlik Songül ve Feyza Erdoğan’ı makamında ziyaret ederek uluslararası taşıma faaliyeti gerçekleştiren

ülkemiz firmalarının, Batum ve çevresinde yaşamakta olduğu sorunlara yönelik süregelen destekleri için teşekkür ettiler.

Gerçekleştirilen görüşmenin ana maddesini Gürcistan üzerinden Rusya’ya taşınan mallarda AB tarafından uygulanan ambargo neticesinde karşılaşılan sorunlar oluşturdu. Bu ve benzeri sorunlardan dolayı sınır kapılarından geçişine izin verilmeyen araçların, sınır kapılarında yaratmakta olduğu tıkanıklık ve aynı zamanda operasyonel anlamda firmalara yaratığı zararlar hakkında görüşmelerde bulunuldu.

Özellikle menşe şahadetnamesi kontrolü kaynaklı yaşanan sorunlarda, firmaların alabileceği önlemler de ziyarette gündeme getirilerek ülkemiz firmalarının bu ve benzeri olaylardan en az etkilenebilecek şekilde operasyonlarını planlamasına yönelik olası işbirlikleri istişare edildi..

Gerçekleştirilen görüşme sonunda Alişan Ender Topaloğlu, UND Heyeti olarak sıcak karşılama ve verilen bilgilerden dolayı teşekkür ederek hediye takdim edilerek ziyaret sonlandırıldı.

DEIK Türkiye-Gürcistan İş Konseyi ve Gürcistan Uluslararası Yatırımcılar Derneğine ziyaret

UND Heyeti, DEİK Gürcistan İş Konseyi Başkanı Osman Çalışkan ile Batum’da bir araya geldi. Gerçekleştirilen toplantıda, Gürcistan’a ve Gürcistan üzerinden yapılan taşımalarda yaşanılan sorunların önüne geçilebilmesi adına gerçekleştirilebilecek işbirlikleri görüşüldü.

Başta Sarp Sınır Kapısı olmak üzere, Türkiye-Gürcistan arasındaki sınır geçiş süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik çözüm önerileri istişare edildi. Dernek ile süregelen işbirliğinin önemine vurgu yapan Osman Çalışkan, geçiş sayılarının arttırılmasına yönelik projelerde gerekli tüm desteklerin sağlanmasına hazır olduklarını dile getirerek sınır geçişlerinin arttırılmasına yönelik görüşmelerde ortaklaşa hareket etmenin önemini vurgulayarak ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek teşekkür etti.

UND YK. Üyesi Alişan Ender Topaloğlu ’da heyet adına sıcak karşılama için teşekkür etti.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI