BAŞKAN METİN, "PROJELENMİŞ TÜM YATIRIMLARIMIZI BİRBİR HAYATA GEÇİRİYORUZ"

Rize Belediyesinin 2.5 yıldır tamamlayıp halkın ve şehrin hizmetine sunduğu yeni projelerle, tamamlanması yakın olan projeler ve de devam eden tüm proje çalışmalarıyla ilgili, KGK Rize Temsilcisi gazeteci yazar Bayram Ali KAVALCI’ya açıkl

RÖPORTAJ 14.09.2021 09:37:27 412 0
BAŞKAN METİN, "PROJELENMİŞ TÜM YATIRIMLARIMIZI BİRBİR HAYATA GEÇİRİYORUZ"

Rize Belediyesinin 2.5 yıldır tamamlayıp halkın ve şehrin hizmetine sunduğu yeni projelerle, tamamlanması yakın olan projeler ve de devam eden tüm proje çalışmalarıyla ilgili, KGK Rize Temsilcisi gazeteci yazar Bayram Ali KAVALCI’ya açıklamalarda bulunan, Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN; “Rize tarihinde görülmemiş devasa yatırım projelerimizi bir bir hayata geçirmeye devam ediyoruz. 2018 yılının ortalarında ülkemizin en büyük tüneli olarak sn. Cumhurbaşkanımızın projesi olarak hizmete açılan Ovit tünelinin karayolu olarak kesintisiz hizmet veremeye başlamasıyla, Doğu ve Güney Doğu Anadolu illerinden şehrimizi gezmeye gelen çok sayıda turistin olduğunu görmekteyiz. Düşünün kovid-19 salgını ve Rize-Artvin havalimanımız bu yılın sonunda hizmete açıldığında, Rize’miz, ulaşımda, havayoluyla, karar yoluyla, deniz yoluyla, ekonomisi, turizmi, kültürü, sanatı, doğası, çayı, yaylası tüm güzellikleriyle gastro Rize olarak D. Karadeniz bölgemizin her alanda yenilenmiş, yurt içinden ve yurt dışından insanların gezmek, görmek isteyecekleri en görkemli önemli şehirlerden birisi olacaktır.” dedi.

Rize Belediyesi ilk etapta, Rize’nin şehir merkezinden ve birçok yakın mahalleden geçen Rize’nin bilinen onlarca deresinin yıllardır yağışlı havalarda meydana getirmiş olduğu taşkınlar sonucu bir çok caddeleri, sokakları ve bu güzergahlarda bulunan işyerlerini sel suları basmaktaydı. Bu taşkınlar sonucu çok sayıda esnaf maddi zarara uğramaktaydı. Bu dereler yeniden ıslah edilerek, genişletilip, altyapıları ve akarları yenilenip, her ay temizlenip yenilendi. Ve böylelikle eskiden etrafa yaydıkları çevre kirliliği, olumsuz koku ve haşere tehditleri gibi hoş olmayan görselliklerde ortadan kalkmış oldu. Bu derelerin birçoğunun üzerleri kapatıldı. Şehrin genelindeki cadde ve sokaklar her hafta gece belli bir saatten sonra hiç kimseyi rahatsız etmeden, Rize İtfaiyesi tarafında arapsabunu ile yıkanmakta, ilaçlanmakta ve dezenfekte edilmektedir. Şehrin genelinde çevre temizliği ve çöp sorunu diye bir şikayet kalmadı.

KGK Rize İl Temsilcisi Bayram Ali Kavalcı’ya konuşan, Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN; İnşası hızla devam eden ve 2022 yılı sonunda sahiplerine teslim edilecek olan, Kentsel Dönüşüm 1. Etap çalışmalarını hakkında bu bilgileri verdi;

Başkan METİN; “Çarşı mahallesi Belediye blokları çalışmalarında Sayın Cumhurbaşkanımızın temel atma töreni itibarı ile zeminden eksi yedi ve deniz seviyesinden eksi üç buçuk seviyesindeyiz. 7-8 aylık çalışma olan bu fora kazıklarla alanın etrafının beslenmesi ile mükemmel bir yalıtım yapılıyor. Binanın inşaatına da başladık gelecek yıl bu zamanlarda dükkân sahiplerine yerlerini teslim etmiş olacağız. 2022 yılsonuna doğru da tamamlanarak hizmete girecek ve bu model Rize’nin Kentsel dönüşümüne de ışık tutmuş olacak. Yağlıtaş mahallesi 240 dönümlük bir alan 476 adet konut birinci etapta, toplamda ise 1500 daire, işyerleri ve Cami’nin olacağı güzel bir mahalle konsepti çok yakında binaların yapımına başlanarak oluşturulmuş olacak. Deniz sitesi mevcut alanında 60-70 dairelik bina yapılabiliyordu. Biz buranın arkasında 1500 metrekarelik belediyenin bir yeri vardı park diye geçiyordu. Orayı da biz Deniz sitesi alanına ekleyerek, buradaki daire sayısını 108 e çıkarmış olduk. Yani burada vatandaşın bir yarım dairesi vardı artık bir dairesi olmuş olacak. Taşlıdere de aynı şekilde yıkılan binalarda kimse alım satım gerçekleştiremiyordu hane sahipleri ile oturup konuştum. Yerinde kentsel dönüşümü (kişi nerde ikamet ediyorsa oradan dairesini alma hakkını) hak sahiplerine sağlamış olduk. İnşallah buralarında dükkan üstü 6 kat ihaleleri yapılıp inşasına başlanacak. Burası bizim 3 dönümlük bir alan. Kamulaştırması yaklaşık 10-15 milyon tutan. Yüzde elliden fazlasının kamulaştırılıp yıkımı gerçekleştirilen bir alan. Burası da hemen meydanın yanında oturulup çay içilebilecek güzel bir sokağa dönüştürmek istediğimiz içerisinde dört beş tane Rize evinin bulunduğu bayanların el işi satabilecekleri konsepte, kamu ve STK lara özel amaçlı kültürel çalışmaların yapılması üzerine verilebilecek yürüme mesafesinde bir sokak. Burada yaşayan vatandaşlarımızı da mahallelerinden koparmadık, onlara da biraz yukarısında belediye olarak bir bina yapıyoruz.” dedi.

Millete Bahçesi ve Belediye Sosyal Tesislerinin yapımıyla ilgilide açıklamalarda bulunan, Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN, “Yaklaşık 400 dönümlük özel bir proje. Buranında yılsonuna kadar projesi tamamlanmış olup ihalesine çıkmış olacağız. Yirmi metrelik bir yürüyüş bandı içerisinde denizin yosunun kokusunu alarak yürüyeceğimiz bir parkur oluşturacağız. Ayrıca içerisin de; Gençlik merkezi, Çay çarşısı, yer altı otoparkı, su fiskiyeli iskele, festival ve sosyal aktiviteler için oluşturulacak yeşil bir alan, Cami, Bilim merkezi, kay kay pisti ve sosyal tesisleri içinde barındıracak güzel bir Millet bahçesi olmuş olacak. Yine Boğaz mahallemizde Deniz feneri şeklinde içinde deniz müzesi olan, İskelesi ile Olta balıkçılığı da yapılabilecek, güneşin batışının izlenebildiği, büyük küçük gençler için oyun alanı ve plaj imkanı da sunacak bir sosyal tesisimiz yapılmakta. Yine Gündoğdu Doğu parkın alanında yapacağımız sosyal bir proje olacak. Isırlık, milli parkların yaptığı bir projeydi 8 Haziranda Belediyeye devredildi. Biz buraya da 20 milyonluk çok güzel bi gezi desitasyonu çalışması ve elli dönümlük ormanlık bir araziyi daha birleştirip orda da macera parkı ve yürüyüş parkuru yapacağız. Bunları da tamamlayıp vatandaşların buraya geldiklerinde 5-6 saat zaman geçireceği çok farklı bir güzelliğe dönüşümünü sağlayacağız. İnşallah meydanda aktif hale getireceğimiz, Kent meydanı sosyal tesisi ve simülasyon projesinde kullanılacak Helikopter şuan hazır fabrikada yapılmış, bizi bekliyorlar tadilatların bitimi ile montajlar başlatılacak. Bu Helikopterin içerisi 12 kişilik bir cep sineması, viar gözlükle 16-17D gözlükle bütün Rize’yi Adrenali yüksek bir şekilde izleyebileceğimiz 7-8 dakikalık bir Turizm tanıtım filmine dönmüş olacak. Burası da Rize’nin tanıtımı için önemli bir aks olacak. Şu anda Rize’mizin tanıtımı için, kültürel ve sanatsal etkinliklerin sergilendiği bu alanı yakın gelecekte sosyal tesis olarak kullanacağız. En önemli projelerimizden biriside, Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rize ziyaretinde kendisine anlattığımız ve bakanlığında kabul ettiği bir projedir. Menderes Bulvarı Dal-Çık kavşak projesi. Bu 900metrelik bir alanda 3tane dal-çık tan oluşuyor. Menderes bulvarı kavşağındaki yığılmayı ortadan kaldıracak bir proje. Dün itibarı ile de karayolları bu proje çalışmalarını biz yapmıştık kendilerine verdik, onlarda revize edip çalışmalarına başladılar. “diye açıkladı.

Başkan METİN; Açıklamasının son bölümüne, Taşlıdere rekreasyon alanı, Atatürk caddesi cephe iyileştirme, Rize Kalesi yol genişletme, Portakallık mahallesi Rekreasyon ve Plaj projesi, 1. Sınıf Atık getirme, Çöpten enerji üretme, Çay çöpünden elektrik enerjisi ve Mangal Kömürü üretme tesisi, Su hattından elektrik üretme projesi, Rize Atık Su Projesi (IPA), Sahil bisiklet ve yürüyüş yolu, Dalyan Parkı ve Otopark projesi, Dalyan dere ıslah ve tersip bendi çalışması, Paşakuyu dere ıslah ve tersip bendi çalışması, Gülbahar ve Portakallık Mahallesi dere ıslah çalışması, Engelsiz sosyal yaşam merkezi, Terminal alanının Rezerv alanı olarak planlanması çalışmalarımız devam etmektedir şeklinde açıkladı.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI