ARTVİN ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ BASINLA BİR ARAYA GELDİ

Artvin Orman Bölge Müdürümüz Dr. Mimar Sinan Özkaya, kurum binasındaki toplantı salonunda gazetecilerle bir araya gelerek "Çoruh Ekoturizm Rotası" ve yapımı devam eden "Millet Ormanı" projeleri hakkında açıklamalarda bu

GÜNDEM 15.07.2022 13:33:01 110 0
ARTVİN ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ BASINLA BİR ARAYA GELDİ

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya, kurum binasındaki toplantı salonunda gazetecilerle bir araya gelerek 'Çoruh Ekoturizm Rotası' ve yapımı devam eden 'Millet Ormanı' projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğünce hazırlanan ve içerisinde bisiklet yolu, asma köprüler, çeşmeler ve seyir teraslarının yer aldığı 52 kilometrelik Çoruh Ekoturizm Yolu, doğada zaman geçirmek isteyenleri bekliyor.

Çoruh Ekoturizm Yolu'nun 52 kilometre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde olduğunu belirten Orman Bölge Müdürü, Borçka Baraj Gölü kenarındaki Ambarlı köyünden başlayan yolun, Hatila Milli Parkı'nın da içinden geçerek 1850 metre yüksekliğindeki Genya Dağı'nda tamamlandığını söyledi. Orman Bölge Müdürü, doğayla iç içe ziyaretçilerine güzel manzaralar sunan eko turizm yolunun 8,9 kilometre uzunluğundaki Ambarlı-Tütüncüler, 16 kilometre uzunluğundaki Tütüncüler-Fıstıklı, 11 kilometre uzunluğundaki Fıstıklı-Kafkasör ve 16,1 kilometre uzunluğundaki Kafkasör-Genya Dağı parkuru olmak üzere birbiriyle bağlantılı dört parkurdan oluştuğunu ifade ederek, şöyle konuştu: 'Güzergâh boyunca görülebilecek ve fotoğraflanabilecek çok güzel yerler var. Borçka Barajı, Deliklitaş, Ormanlı Şelalesi, Tütüncüler ve Ormanlı köyleri, Hatila Vadisi Milli Parkı, Fıstıklı köyü mezrası, Kafkasör Şehir Ormanı ve festival alanı, Atabarı Kayak Merkezi, Genya Dağı ve sayısız doğa manzaraları ziyaretçilerini bekliyor. Artvin flora açısından oldukça zengin bir il. 2 bin 727 bitki taksonu ile Türkiye'nin en zengin ili. Bu taksonların 198'i endemiktir. Ziyaretçilerimiz bu parkurda bu zenginliğin bir kısmını görme şansına sahip olacak' dedi.

Ayrıca Artvin ili Atmaca mevkiinde 10,29 hektar ormanlık arazide Millet Ormanı kurma çalışmalarına da başlandığını kaydeden Orman Bölge Müdürü, Millet Ormanını eylül ayında vatandaşların hizmetine açmayı planladıklarını aktardı. Özkaya, konaklamasız orman parkı olarak kullanılacak alanda yürüyüş ve koşu parkuru, bisiklet parkuru, amfi tiyatro, seyir terasları, mini spor alanı gibi tesisler ile çeşitli aktivitelerin yapılmasına olanak sağlanacağını belirtti.

Bilgilendirmenin ardından soru cevap kısmında katılımcıların sorularını cevaplayan Bölge Müdürü katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI