700 yıllık kaleye, 100'üncü yılda açılış

Rize’de 14. yüzyılda Cenevizliler tarafından yapıldığı tahmin edilen ve yüz yıllardır atıl kalan Ciha Kalesi restorasyona alındı. Tarihi kalenin Cumhuriyetin 100’üncü yılında 29 Ekim’de misafirleriyle buluşabilmesi için hummalı ?

GÜNDEM 8.10.2023 09:31:18 706 0
700 yıllık kaleye, 100
HABER:ARZU ERBAŞ

Rize’nin Pazar İlçesinde 14. yüzyılda Cenevizliler tarafından haberleşme ve gözetleme amacıyla yapıldığı tahmin edilen Ciha Kalesi’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor.

1995 yılında kültür varlığı olarak tescil edilen kalede 2023 yılı başında çevre düzenleme çalışması için ihale yapılarak Pazar Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından çalışma başlatıldı. Dört bir tarafı özel mülk olduğu için bir patika yolu bile bulunmayan Tarihi Ciha Kale’sinde ilk olarak yaklaşık 12 bin 500 metre² alan kamulaştırıldı. Yapılan çevre düzenleme çalışmasında kalenin çevresine patika yollar, seyir terasları, dinlenme bankları, kamelyalar, çay satış ünitesi, lavabo, mescit otopark eklendi. Peyzaj çalışmaları içinde çay kullanılıyor. Çay bitkisinin görselliğini artırmak amacıyla Çayeli’de özgün tasarımı ile ön plana çıkan Çeçeva çay bahçesinin sahibi ve aynı zamanda emektar bahçıvanı Kenan Çitfçi’den destek alındı.

Pazar Kaymakamı Mustafa Akın, ekiplerle birlikte çay fidanlarını ekti, Kenan Çiftçi’den çaya nasıl şekil verileceğini öğrendi.

CİHA KALESİ YENİ YÜZÜYLE MİSAFİRLERİNİ AĞIRLAYACAK
Yaklaşık 700 yıllık tarihi Ciha Kalesi yeni yüzüyle Cumhuriyetin 100’üncü kuruluş yılında 29 Ekim’de misafirleriyle buluşacak. Kale çevresinde sağanak yağmura aldırış etmeden hummalı çalışma sürüyor. Pazar’a 11 kilometre mesafedeki tarihi kalede artık son çalışmalar yapılırken, yüzyıllardır atıl kalan kalenin kentin turizmine önemli katkı sunması hedefleniyor.

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI