2022 YILI EN İYİ BAL YARIŞMASINDA BİRİNCİ BALALAN KÖYÜNDEN BİLAL TOSUN OLDU

Yusufeli Belediyesi ile Yusufeli Arı Yetiştiricileri ve Bal Üreticileri Birliği tarafından düzenlenen “En İyi Bal” yarışmasının ödülleri düzenlenen Yusufeli Karakucak Güreşlerinde sahiplerine dağıtıldı.

TRABZON-ARTVİN 1.11.2022 19:41:52 113 0
2022 YILI EN İYİ BAL YARIŞMASINDA BİRİNCİ BALALAN KÖYÜNDEN BİLAL TOSUN OLDU

Hayati Akbaş

YUSUFELİ-Yusufeli Belediyesi ile Yusufeli Arı Yetiştiricileri ve Bal Üreticileri Birliği tarafından düzenlenen “En İyi Bal” yarışmasının ödülleri düzenlenen Yusufeli Karakucak Güreşlerinde sahiplerine dağıtıldı.

Yarışma için Yusufeli Arı Yetiştiricileri ve Bal Üreticileri Birliği’ne kayıtlı üreticilerden alınan 55 adet bal numunesi Ordu Arıcılık Enstitüsü Müdürlüğü laboratuarlarında Nem Tayini, Şeker Kompozisyonu Tayini, HMF Tayini, pH Analizi, Diastaz Aktivitesi Tayini, Prolin Tayini, Serbest Asitlik, Elektriksel İletkenlik Tayini başlıkları üzerine incelendi. Laboratuar sonuçları Yusufeli Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Yusufeli Bal Üreticileri birliği tarafından oluşturulan heyet nezdinde incelenerek açıklandı.

Laboratuardan gelen numunelere göre sıralama şu şekilde oluştu;

1. Bilal Tosun-Balalan Köyü

2. Sait Tuzlu-Yüncüler Köyü

3. Mehmet Zeki Doğru-Demirdöven Köyü

Ödül töreni sonrasında konuşan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin,” Yusufeli Bal Üreticileri Birliği ve Belediyemiz tarafından her sene düzenlenen Yusufeli En İyi Bal yarışmasının ödüllerini Karakucak Güreşleri festivalimiz içerisinde sahiplerine ulaştırmak istedik. 2022 yılı için dereceye giren üreticilerimizi tebrik ediyorum. Numunelerin sonuçlarına bakıldığı zaman ilçemizde birbirine çok yakın değerler çıktığını görüyoruz. Yusufeli Balı yavaş yavaş hak ettiği değeri görmeye başladı. Yusufeli Balı’nı en üst noktaya çıkarıp üreticilerimizi daha geniş pazarlar ile buluşturmayı amaçlıyoruz.”dedi.

Yusufeli Balı’nın satış işlemleri, Yusufeli Belediyesi Bal Evi ve Birliğe kayıtlı üreticilerin bireysel satışları ile devam ediyor.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI