12'nci Rize Günleri'ne görkemli açılış

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) tarafından İstanbul'da bu yıl 12’ncisi düzenlenen Rize Günleri görkemli açılış töreni ile başladı. Etkinliklerde Çaykur çayının uzaya gönderildiği anlar büyük ilgi uyandırdı.

YURT VE DÜNYA 26.05.2022 11:19:30 78 0
12

RİDEF tarafından Rize Valiliği himayesinde İstanbul Yenikapı'da düzenlenen 12'nci Rize Günleri görkemli açılışla başladı. ‘7 bölge, 7 renk, biriz, beraberiz, kardeşiz' sloganıyla düzenlenen Rize Günleri'nin açılış programına Rize Valisi Kemal Çeber, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, Rize Milletvekili Muhammet Avcı, Belediye Başkanı Rahmi Metin, AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt, MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ilçe kaymakamları , belediye başkanları ile RİDEVA Başkanı Recep Albayrak, RİDEF Başkanı Hasan Başça, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan etkinlikte halk oyunları gösterisi sunuldu. Rize tanıtım filminin izletildiği programda RİDEF Başkanı Hasan Başça ve yönetim kurulu üyeleri sahneye çıkarak katılımcıları selamladı. RİDEF Genel Başkanı Hasan Başca, şehitlere Allah'tan rahmet dileyerek konuşmasına başladı. Başça, '1’inciden 12’nciye kadar yapılan Rize Günlerine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Bu etkinlik için ciddi çaba harcadık. Rize'den katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlar ile yağmurun şehrinden sıcak kanlı insanlarımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

RİDEVA Başkanı Recep Albayrak ise şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Albayrak, 'Biz vatanımızı, milletimizi, bayrağımızı seviyoruz. RİDEVA’nın ve RİDEF’in bu vizyon ve misyonunu daha güçlü şekilde bu

organizasyonlarla, birlik ve beraberliği sağlayacak şekilde icra edeceğiz. Gönül köprüleri projeleri ile kardeşlik hukukunu yerine getirecek çalışmalar yapıyoruz. Son 30 yılda siyaset ve iş dünyasında bireysel başarıları ile önemli figürler yetiştirmiş bir ilin insanlarıyız. Sadrazamlar, başbakanlar, meclis başkanları, cumhurbaşkanları aramızdan çıktı. Biz Rizeli olarak bu sorumluluğun farkındayız ve bu doğrultuda çalışmalarımızı yürütüyoruz. 4 bin metrekareden oluşan Eğitim, Sosyal ve Kültür Merkezimizi inşa edeceğiz. Rizelilerin buluşma merkezimiz olacak. En kısa sürede bu binayı tamamlayacağız” şeklinde konuştu.

‘Yeniliklere açılan bir Rize oluşuyor’

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ise konuşmasında “Rize’nin rengi ve kültürünü temsil etmek, Rize’nin güzelliklerini tüm insanlarımıza sergilemek için bu etkinlikler önemli. Rize Havalimanının açılmasıyla, ilimizdeki kentsel dönüşümlerle, otantik yapısını koruyan ve yeniliklere açılan bir Rize oluşuyor. Tüm ilçelerimiz kendi kültürlerini 16 milyonluk İstanbul’a tanıtmış olacak. Rize'mizi, dünyaya Türkiye'ye tanıtmak için bu ortamlar çok elverişli” diye konuştu.

‘Rize çok değişti, gelişti’

Rize’nin kalkınması için gayret ettiklerini söyleyen Rize Milletvekili Muhammet Avcı “Attığımız adımlarla Rize’miz değişiyor. Havalimanı açıldı. Lojistik Merkez inşaatı sürüyor, Şehir hastanesi dolgu imalatına başladık. Rize’miz gelişiyor. Rize çok değişti, gelişti. Bu etkinliğin benzerini Rize'de de yaparak bu değişimi herkese göstermek istiyoruz” dedi.

‘Siz dua ettikçe bizde 24 saat çalışıyoruz’

Rize Günleri’nin hemşeri günlerinin ötesinde daha fazla hissiyat barındıran günler olduğunu belirten Rize Valisi Kemal Çeber “3 yıl aradan sonra yeniden İstanbul’dayız. En güzel şekilde hazırladık. Sizleri çok özledik. Her bir Rizeli, Rize'ye çok önem veriyor. Rize'de dünyanın en güzel havalimanı var. Rizeli her şeyin en güzelini hak eder. Salarha Tüneli bitti, Güneyce tünelleri, İkizdere yolu bitti. Çay çarşısı bitti. Lojistik Merkezi şimdi konuşuyoruz. Bu proje Rize'yi ekonomik açıdan birkaç adım öteye götürecek. Rize OSB ikinci etabı açılacak. Rize kentsel dönüşüm projesinin yarısından fazlası bitti. Bizde sizin kadar Rize'yi seviyoruz. Siz dua ettikçe bizde 24 saat çalışıyoruz” diye konuştu.

‘Milletin dertleri ile dertleniyoruz’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Rize Milletvekili Hayati Yazıcı “Rize’yi bilmeyen var m? Rize denilince yeşil, mavi, doğa, yayla, Ayder, çay akla gelir. Rizeli delinince mertlik, dürüstlük, dertli olmak akla gelir. Doğal insanlarız. Rizeli dışarıda olduğu zaman unvanları ile bilinir ama Rize’de herkes Rizelidir. Türkiye’yi bastan sonra değiştirdik. Rize’ye bakın bunu görürsünüz. Bu değişim her ilde mevcut. Bunu dönüştürmek için güçlü liderlik lazım. İmkânları rasyonel kullanmak lazım, terlemek gerekir. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, gece gündüz demeden, milletin dertleri ile dertleniyoruz” ifadelerini kullandı.

Uzaya çay gönderildi

Konuşmaların ardından etkinliklere start verildi. Katılımcılar uzaya çay göndermek için helyum dolu balonun yanına geldi. Sepete yerleştirilen Çaykur çay paketleri 2 metre çapındaki helyum dolu balonla üzerinde GPS cihazı takılarak uçuruldu. Protokol hep birlikte balonun ipini çözerek gökyüzüne bıraktı. Büyük alkış alan etkinlikte gökyüzüne doğru çıktıktan sonra stratosfer tabakasında patlaması beklenen balona bağlı sepet çaylarla birlikte paraşütle tekrar yeryüzüne inecek. Çay dolu platformun nereye düşeceği ise cihazla takip edilecek.

Etkinliklerin ilk gününde Mustafa Gökay Ferah ile Resul Dindar konserleri gerçekleştirildi. Etkinliklere binlerce kişi katılarak kurulan stantları gezdi.


Anahtar Kelimeler:
1

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

2

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

3

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI

4

Z kuşağını anlamanın önemi!

5

Tarım Fuarındaki Yerini Aldı