Sokak hayvanlarına yemleme çalışması

Rize Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından sokak hayvanlarına yönelik yemleme çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Sokak hayvanlarına yemleme çalışması

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince Belediyelerin alacağı tedbirler kısmında “Sahipsiz Sokak Hayvanlarının kısırlaştırma, aşılama, küpeleme ve tıbbi bakımlarının yapılması sonrası alındığı ortama bırakılması” hükmü yer almaktadır.ifadeleri ile vatandaşların dikkatini çekildiği belediyenin açıklamasında şu konulara açıklık getirildi.

"Bu kanun gereği çalışmalarını aralıksız sürdüren Rize Belediyesi, yemek bulmakta zorluk çeken sokak hayvanlarına bulundukları ortamda mama dağıtmaya devam ediyor. Diğer yandan Rize’de şehrimiz esnafları ve vatandaşlarımızın da hayvanlarımıza ilgi gösterdiği gözlerden kaçmıyor.

Yemleme çalışmaları kapsamında şehri gezen ekipler karşılaşmış oldukları küpesiz bir köpeği ise Rize Belediyesine ait sokak hayvan nakil aracı ile alarak Hayvan Rehabilitasyon Merkezine götürdü. Burada yapılan kısırlaştırma ve tedavi işlemlerinin ardından küpesi takılan köpekler kanun gereği bulunduğu doğal ortama yeniden bırakılıyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER