Salvader 30 Ağustos’ ta İpsiz Recep İçin Yürüdü

Salvader Doğa Sporları Kulübü “İpsiz Recep, Kansız Ali ve diğer Millî Mücadele Kahramanlarımızı Anma Yürüyüşü” düzenledi

Salvader 30 Ağustos’ ta İpsiz Recep İçin Yürüdü
İlyas GÜR

Salvader Doğa Sporları Kulübü sporcuları Dörtyol’dan Aron Sütlüce Tepeüstü Mevkiine 5 kmlik yürüyüş gerçekleştirdi. Rize Salvader Keşif ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Kadem Ceyhun Kansız ’ın zirve sonundaki şunları söyledi: “Bugün 30 Ağustos Büyük Taarruzun zaferle sonuçlandığı gün. Vatanımızı dört koldan kuşatan düşmanları denize döktüğümüz o kutlu gün. Millî Mücadeleyi başlatan başta Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının olmak üzere vatanımızın her bölgesinde inanılmaz kahramanlıklar gösteren gizli kahramanlarımızın dişe diş mücadeleler verdiği o muhteşem gün. Millî Mücadele yıllarında diğer bölgelerimizde oluğu gibi Rize başta olmak üzere Karadeniz Bölgesinde de önemli mücadeleler oldu. Bu toprakların uşakları İpsiz Recep, Kansız Ali ve diğer silah arkadaşları bu uğurda vatanı için teşkilatlandılar. Millî Mücadelenin kilit isimlerinden oldular. Batum’dan Sakarya’ya, İstanbul’dan İzmir’e kadar kısıtlı imkânlarla büyük fedakârlıklar gösterdiler ve düşmanla korkusuzca savaştılar. Ve nitekim Başta Atatürk olmak üzere Bu topraklarda yetişen İpsiz Emice, Kansız Ali ve diğer silah arkadaşları gibi yine Karadeniz’den Topal Osman, Egeden Yörük Ali Efeler gibi vatanımızın dört bir yanından ismini sayarak bitiremeyeceğimiz nice kahramanlarımızın sayesinde bu günlere rahatlıkla gelebildik” dedi.

Kansız, “Şu an üstünde bulunduğumuz bu topraklar İpsiz Recep ve Kansız Ali başta olmak üzere diğer silah arkadaşlarının doğduğu topraklardır. Ve bu topraklardan her daim ülkesi adına canını dişine takacak insanlar her zaman çıkacaktır. Bu Köyün evladı Kansız Ali’yi de ayrıca anarak minnetlerimizi sunuyoruz. Bugün yapmış olduğumuz bu etkinliğin ana amacı kahramanlarımızın hatıratlarını yaşatmak ve yaşadıkları zorlukları unutmamaktır. Bugünlere onların sayesinde geldiğimizi bilmek ve bunu bizden sonra gelecek olan nesillere de asla unutturmamaktır. Bu anlamlı günde yürüyüşümüze çıkmadan önce sabah kahvaltı için bizleri Dörtyol’da evinde misafir eden başta Salvader Başkanımız Sayın Dursun Ali Toptana, Desteklerini esirgemeyen Sütlüce Aron Köyü Halkına, Rize Uluslararası Öğrenci Derneğine ve bu yürüyüşe katılan buradaki kıymetli bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberliğimizin daim olması adına tekrardan herkese kalpten teşekkür ederek saygılarımı sunarım” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER