RİZE ŞUBE BAŞKANLIĞINA FATİH KANDEMİR SEÇİLDİ

Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanlığımızda Nöbet Değişimi gerçekleşti.

RİZE ŞUBE BAŞKANLIĞINA FATİH KANDEMİR SEÇİLDİ

Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanlığımızın 3. Olağan Genel Kurulu, 28 Haziran 2022 tarihinde Rize Ramada Otel Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde geçen Genel Kurulda Rize Şube Başkanımız Hasan Fehmi Bursalı, bayrağı Şube Başkan Yardımcımız Fatih Kandemir’e devretti.

Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanlığı genel kuruluna tek liste halinde giden Rize Şube Başkan Yardımcısı Fatih Kandemir, seçimi kazanarak nöbeti devraldı.

Genel Kurula, Sendika Genel Başkanı Mehmet Şahin, Genel Başkan Yardımcıları Halil Çukutli, Tevfik Ali Hançeroğlu, Abdulhalik Damar, Sultan Murat Karadağ, Çaykur Yönetim Kurulu Başkanı ve ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, Eski Çevre Bakanı ve Çaykur eski Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi, Çaykur Genel Müdür Yardımcıları Dr. Turgay Turna, Zeki Karaoğlu, Erdinç Hatinoğlu, Cumhuriyet Çay Fabrikası Müdürü İbrahim Akgül, Kemalpaşa Çay Fabrikası Müdürü Ömer Özdemir, Melyat Çay Fabrikası Müdürü İbrahim Balcı, Dış ilişkiler Koordinatörü Aybüke Bengü Özmutaf, Teşkilat Şube Başkanları, Öz Sağlık İş Sendikası Rize Şube Başkanı Bahadır Mafratoğlu, Şube Başkan Yardımcıları Birol Kuk, Muhammed Kutanoğlu, SGK Rize İl Müdürü Mustafa Bakırcı, Ak Parti Hayrat İlçe Başkanı Serkan Karaahmetoğlu, delegeler ve basın mensupları katıldı.

Şube Genel Kurulu, divanın oluşturulmasıyla başladı. Delegelerin önerisiyle Divan Başkanı seçilen Genel Başkan Yardımcısı Halil Çukutli, genel kurula hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Geçtiğimiz birkaç yılda bütün dünyayı etkileyen bir pandemi süreci yaşandı. Tüm dünya insanlığı gibi biz de bu pandemiden son derece olumsuz etkilendik. Şunu söyleyebilirim ki; bu salgından en az etkilenen sektörlerden biri gıda sektörü oldu. Bu anlamda kendimizi şanslı sayıyoruz ama elbette sektör olarak üstümüze düşen birçok sorumluluk var. Bugün burada çay sektöründe çalışan binlerce üyemizi ilgilendiren bir seçim yapıyoruz. Önümüzdeki yıllarda çay sektörünün çok daha iyi yerlere geleceğinden şüphem yok.” dedi.

İstiklal Marşının okunmasının ardından, Genel Kurul’un açılış konuşmasını yapan Rize Şube Başkanı Hasan Fehmi Bursal’ının yapmış olduğu selamlama konuşmasından sonra kürsüye gelen Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Genel Kurulda bulunmaktan onur duyuyorum”

“Doğu Karadeniz bölgesinin olmazsa olmazı olan çay sektöründe emekleriyle, özverileriyle emek veren işçi kardeşlerimizle aynı çatı altındayız diyen Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, “Emekten ve üretimden gelen gücüyle ülke üretimine katkı sağlayan işçilerimizi temsil eden Öz Gıda İş sendikasının seçimlerinde yer almaktan onur duyuyorum.” diye konuştu.

Çalışan bütün işçilerin bölgeye ve ülkemize daha büyük katkılar sağlayacağına tüm kalbiyle inandığını ifade eden Alim, “Ülke olarak birçok badireler atlattığımız bir süreçte, ülkemize hep birlikte sahip çıkarak, birlikte üreterek, beraber paylaşarak her zorluğun üstesinden gelebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Genel kurula hitaben konuşmalarını gerçekleştiren Genel Başkan Mehmet Şahin ise, misafirleri selamlayarak Rize Şube Genel Kurulunun hayırlara vesile olması yönünde temennilerde bulundu. Rize Şubemizin Genel Kuruluna katılan misafirlerden Eski Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun da yaptığı selamlama konuşmasının ardından seçimlere gidildi.

Genel Başkan Mehmet Şahin konuşmasının devamında, "Dünyaya ve Türkiye'ye baktığımızda içinde bulunduğumuz günler, hepimizi yakından ilgilendiren olaylarla karşı karşıyayız. Çok rahat değiliz sıkıntılı günler geçiriyoruz ve geleceğimizin ne olacağı konusu ile ilgili olarak düşündüğümüzde çok ta ümit var olamıyoruz" dedi.

“Çaya Çaykur’a sahip çıkacağız”

Çayın vazgeçilmez olduğunu söyleyen Şahin “Bütün tarım ürünleri için öyle ama Doğu Karadeniz Bölgesi'nin hayatı çayla dönüyor. O yüzden geldiğimiz günden beri şunu söyledik. Biz çaya sahip çıkmak zorundayız. Çay üreticisi, Çaykur, işçisi ve sendika bir bütün olarak çayına ve bölgenin kaderine sahip çıkmak zorunda. Aksi takdirde diğerlerinde olduğu gibi yarın farklı risklerle karşı karşıya kalabiliriz. Bu mücadelelere biz hazırız. Başımıza böyle bir risk gelirse bilin ki çayı da Çaykur’u da, buradaki emekçi arkadaşlarımızın hakkını korumaktan geri kalmayız. Kavga da etmek gerekirse kavga ederiz. Çünkü bu bizim hayatımız. Eğer çay da ölürse bütün bu bölgenin başka bir geçim kaynağı yok. Burada kalanların hepsi gurbette başka alanlarda iş aramak zorunda kalacak. Çaykur’umuza sahip çıkacağız. Eğer Çaykur olmazsa çay da olmaz. Çaykur olmazsa bölgedeki müstahsil özel sektörlerin insafına kalır” ifadelerini kullandı.

“Dayanışma içinde kendimizi bu süreçlere hazırlamamız lazım”

Önümüzde zor günler olduğunu belirten Şahin “Bizler emekçiyiz, işçiyiz. Türkiye’nin beşte dördüyüz. Yaşanan ekonomik sıkıntıların en büyük yansımasını yine bizler yaşıyoruz. Önümüzde zor günler var. Bunun için daha fazla kenetlenmeye, birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Çay sektöründeki mevsimlik işçi sorununu çözmek için sayın bakandan söz aldık. Önümüzdeki yıllarda çalışma hayatının dinamikleri değişiyor. Emekçiler olarak dayanışma içinde kendimizi bu süreçlere hazırlamamız lazım. Türkiye’de son dönemde yaşanan enflasyon odaklı ortam en çok işçileri olumsuz etkiledi. Şu anda işçilerin yüzde 84’ü asgari ücretle çalışır hale geldi. Bu işçiler adına son derece olumsuz bir tablo. Bu enflasyonist ekonomik sürecin acilen düzelmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Rize Şube Başkan Yardımcısı Fatih Kandemir, salonu dolduran delegelere ve misafirlere hitap etti

Konuşmasına Rize Şube 3. Olağan Genel Kurulunun Türk sendikal hareketine hayırlı olması temennisi ile başlayan Kandemir, “dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, beraberinde getirdiği ekonomik kayıplar, dövizdeki dalgalanmalar, yüksek enflasyon, yaşanan savaşların getirdiği büyük yıkım, mülteci sorunu ve geride kalan 4 yıl süresince yapılan hizmet hakkında değerlendirmelerde bulundu. Tek liste ile gidilen seçim sonucunda Fatih Kandemir Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanı olarak seçildi.

Yeni seçilen, D. Karadeniz Bölgesi Rize Şube Yönetim Kurulu şu şekilde belirlendi; Şube Başkanı Fatih Kandemir, Şube Başkan Yardımcısı Orhan Topaloğlu, Şube Başkan Yardımcısı Necdet Hacıosmanoğlu, Şube Başkan Yardımcısı Kazım Öksüz, Şube Başkan Yardımcısı Halis Çakır’dan oluştu. Kaynak: Öz Gıda İş Basın Bürosu-Haber: Bayram Ali Kavalcı

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2022, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER