Rize-Artvin Havalimanına Uluslararası İlgi

Rize-Artvin Havalimanına Uluslararası İlgi

Rize-Artvin Havalimanına Uluslararası İlgi

Açıldığı günden bugüne yoğun ilgi gören, bölgemizde önemli bir boşluğu dolduran, hem yapılış yeri ve tekniği, hem de mimarisi ile ön plana çıkan, ilimize her alanda sağlayacağı katkılar ile gündem olan havalimanımıza yabancı menşeili bir havayolu firması tarafından ilk düzenli uluslararası uçuş talebi, Umman ülkesine ait SalamAir firması tarafından gerçekleştirildi. Firma sahibi ve yetkilileri yaz ayları boyunca ilimizi ziyaret etmiş; ziyaretleri esnasında Valimiz Kemal Çeber, Belediye Başkanımız Rahmi Metin ve turizm sektöründen girişimcilerimiz ile görüşmeler yapmış, devam eden bu süreç ilk düzenli uluslararası uçuş talebinin gerçekleşmesi ile neticelenmiştir.

14 Mayıs 2022 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından açılışı yapılan, Türkiye'nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen 2. havalimanı olan, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli, Rize'ye özgü mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken Havalimanımıza 2023 yılının 1 Temmuz-5 Eylül tarihleri arasında SalamAir Havayolu Şirketi tarafından Umman ülkesinin başkenti olan Maskat'tan haftada 2 gün olmak üzere seferler düzenlenecektir. Bu seferler havalimanımızın 1. yılında yabancı bir havayolu şirketinin ilk defa düzenli sefer programlaması anlamında önem arzetmektedir.

Çok kısa bir sürede gerçekleşen bu gelişme bu tip taleplerin artarak devam edeceği yönündeki çalışma ve kanaatleri güçlendirmektedir .

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER