Pazar’da 23 Nisan Kutlamaları başladı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 103. yıl dönümü Pazar ilçesinde Çelenk sunumuyla başladı.

Pazar’da 23 Nisan Kutlamaları başladı

PAZAR-Pazar Demokrasi Meydanın da ki kutlama programı Saat 10.30 da İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başladı. Çelenk sunma programı saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla tamamlandı.

Çelenk sunma Programına, Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa,Protokol Erkanı,Siyasi Parti Temsilcileri, STK başkanları, Okul Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Program 24.04.2023 Pazartesi (yarın) Saat; 10.00 da Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma komutanlıkları daha önce belirlenen okullar tarafından makam ziyaretleriyle devam edecek.

Ardından aynı gün Saat; 11.00’de Mehmet Akif Pirim Kapalı Spor Salonunda program okulların katılımıyla gerçekleştirilecek.

23 NİSAN KUTLAMALARI NASIL BAŞLADI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 23 Nisan 1921'de milli bayram olarak kutlanmaya başlandı.

1921'de milli bayram olarak kutlanmasına karar verilen 23 Nisan, 1927'de Atatürk'ün himayesinde ilk kez Çocuk Bayramı olarak kutlandı. Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan, 96 yıldır çocuk bayramı olarak kutlanıyor.

1981 tarihli Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun'da 20 Nisan 1983'te yapılan değişiklikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı'nın adı, "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olarak değiştirildi.

Türkiye, dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke olmayı sürdürüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER