HIZLI DESTEK PROGRAMI SEMİNERİ DÜZENLENDİ

TSO’DA KOSGEB MİKRO VE KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROGRAMI SEMİNERİ DÜZENLENDİ

HIZLI DESTEK PROGRAMI SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı hakkında KOSGEB Müdürü Arif Ercan tarafından bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi.

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı hakkında KOSGEB Müdürü Arif Ercan tarafından bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi. Seminere Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Başkan Yardımcısı Okan Poyraz, Meclis Üyesi Alişan Ender Topaloğlu ve İsmet Başar katıldı.

Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı hakkında KOSGEB Müdürü Arif Ercan bilgi vererek seminer sonunda katılımcıların sorularını cevapladı.

Covid-19 salgınından etkilenen MKİ’lere yönelik olarak 2021 yılında KOSGEB, Dünya Bankası ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı - JICA işbirliğinde “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Projesi” başlatılmıştır. Projenin amacı; imalat ve bunun tamamlayıcısı olan öncelikli sektörler ile Covid-19 salgını etkilerinin nispeten yoğun olduğu diğer sektörlerdeki MKİ’lerin faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmasıdır.

Proje kapsamında KOSGEB tarafından hazırlanan “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” ile imalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ve Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki MKİ’ler ve yenilikçi genç işletmelere faizsiz ve teminatsız geri ödemeli işletme sermayesi desteği sağlanacaktır.

İmalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki MKİ’lere:

- 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin “12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü”,

- “Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması” şartı ile yeni istihdam edilecek personel başına 100 Bin TL geri ödemeli destek verilecektir. İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel “yeni” kabul edilecektir. Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir.

Asgari prosedürle, süratli ve güvenli bir yöntemle destek verilmesi gerektiğinden, diğer KOSGEB destek programlarından farklı olarak kurul veya komite değerlendirme prosedürü olmayacaktır. Uygunluk kriterlerini karşılayan MKİ’ler, KOSGEB’in web tabanlı destek uygulama ara yüzü olan KBS (E-devlet sistemi, Gelir İdaresi Başkanlığı, SGK, MERSİS – ESBİS ve diğer bazı veri tabanlarıyla bağlantılı olan KOBİ Bilgi Sistemi) üzerinden başvuru yapabilecektir. Bütçe imkânları ölçüsünde başvuru sırasına göre geçici onay verilecek, yeni personeli istihdam eden MKİ’lerin ödeme talebi başvuru sırasına göre bütçenin yeterli olduğu sayıdaki işletmenin kesin onayı verilecektir.

Destek ödemeleri, 6 ay + 6 ay şeklinde destek ödemesine esas iki taksit döneminin başında peşin olarak yapılacaktır. Ödeme öncesinde ve sonrasında, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu, geçmiş dönem ortalama istihdamının muhafaza ediliyor olduğu ve yeni personelin istihdam edildiği kontrol edilecektir. 6 aylık ilk taksit dönemine ilişkin yükümlülük yerine getirilmemişse 3 ay ek süre verilecek, 3 ay ek süre içinde yükümlülük tamamlanmışsa ikinci 6 aylık dönem ödenecektir.

Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile; MKİ’ler kullandıkları desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4’er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e geri ödeyecektir. Taahhütleriyle ilgili yükümlülüklerini varsa verilen ek sürede de tamamlayamayan MKİ’lerden ise; verilen destek, ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faizi ile tahsil edilecektir.

İşletme son başvuru tarihi: 31 Mart 2022

KOSGEB geçici onayı: Başvuruyu takiben, bütçenin %30 artırımlı hacmi kapsamında

Sıralama: Başvuru tarihine göre

kesin onayı: Personel istihdam edilerek ödeme talep edilmesini takiben, bütçe kapsamında Personel istihdam edilip ödeme talep edilmesi için son tarih: 25 Mayıs 2022 Sıralama: Ödeme talep tarihine göre Not: Personeller farklı tarihte işe alınabilir ve farklı tarihte ödeme talep edilebilir. Her personel için kesin onay, bütçe müsaitse verilir. Not: Son tarihe kadar ödeme talep eden inovatif genç işletmeler ve sahibi kadın olan işletmelerin tümünün başvuruları onaylanacaktır.

Detaylı bilgi ve başvurular için https://www.kosgeb.gov.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER