Feretiko Ürünler “Çepri” Galasında Sergilendi

Rize Valiliği himayesinde hayata geçirilen "Topraktan Tezgaha Kendir İpinin Serüveni" DOKAP projesi kapsamında hazırlanan “Çepri” tanıtım gala programı gerçekleştirildi.

Feretiko Ürünler “Çepri” Galasında Sergilendi

Rize’ye özgü bir dokuma türü olan ve Rize’nin coğrafi tescilli ürünlerinden Feretiko bezini yeniden canlandırmak için uygulamaya konulan “Topraktan Tezgâha Kendir İpinin Serüveni” projesi kapsamında İsmail Kahraman Kültür Merkezinde “Çepri” tanıtım gala programı gerçekleştirildi.

Gala programında Azal Derneğinin iki yıl süresince Rize kültürünün en önemli değerlerinden biri olan ve son yıllarda yeniden canlandırılmaya çalışılan kendir ipi ve “Rize Bezi”nin tarihi serüvenini anlattığı belgesel gösterimi yapıldı. Protokol konuşmaları ve teşekkür belgelerinin takdiminin ardından Rize’de dokunan kendir ipinden tasarlanarak hazırlanan kıyafetler sergilendi.    

Programda konuşan Vali Çeber, Rize olarak zengin bir kültüre sahip olduklarını belirterek, “Biz çok özel bir bölgede yaşıyoruz. Çok özel kültürümüz, değerlerimiz, tarihimiz var. Bu özellerin kıymetlendirilebilmesi ve ileriye taşınabilmesi bizim derdimiz olmalı. Kültürel değerlerimize sahip çıkmalıyız.  Onun için bu aktiviteleri çok önemsiyor ve destek olmaya gayret ediyorum. Herkesin bu değerlere sahip çıkması lazım.  Bizler de var olan değerlerimize coğrafi işaret almak için koşturuyoruz. Coğrafi işaretli ürün sayısını çok güzel yerlere çıkardık ama daha fazla olması lazım. Yaptığımız faaliyetlerde yerel unsulara, geçmişimize ve etnografik ürünlerimize geniş yer vermeliyiz. Bunu da hep beraber yapmaya devam edeceğiz. Azal derneği bu anlamda beni her zaman mutlu ediyor. Bu projede de çok güzel bir iş ortaya çıkardılar” dedi.

Programa Rize Valisi Kemal Çeber, eşi Neslihan Ayan Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’in eşi Fatma Metin, Kaymakamlar, İlçe belediye başkanları, DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER