BALIKÇILAR VE HALK ÇED TOPLANTISI YAPTIRMADI

Hopa'lı ve Arhavi'li balıkçılar ile vatandaşlar, denizlerin kirleneceği, balık neslinin son bulacağı gerekçesiyle kafes balıkçılığına ilişkin yapılan ÇED bilgilendirme toplantısında, “Arhavi sahillerinde kafes balıkçılığı istemiyoruz” diyerek “hayır” dediler.

BALIKÇILAR VE HALK ÇED TOPLANTISI YAPTIRMADI

Hayati Akbaş

ARHAVİ-Artvin’in Arhavi ve Hopa ilçe sınırları arasında Fener sahilin de yapılmak istenen kafes balıkçılığı projesi ÇED bilgilendirme toplantısı balıkçıların ve vatandaşların tepki göstermesi sonucu yapılamadı.

Arhavi’de Özay Otel konferans salonunda Mert Danışmanlık İthalat. İhracat Ltd. Şti. tarafından yapılmak istenen toplantı Şirket yetkilileri ile resmi kurum yetkilileri tarafından yapılmak istendi. Ancak toplantı başlamadan önce ısrarla kurum yöneticilerine toplantıya katılan Arhavi’li balıkçılar ve vatandaşlar “kafes balıkçılığını istemediklerini, denizlerden uzak durulması gerektiğini, bilgilendirme de istemediklerini” belirterek, toplantının yapılamadığını tutanak altına alınmasını talep ettiler.

Halkın yoğun tepki göstermesi üzerine toplantının yapılamadığı konusunda tutanak tutularak imza altına alınması ardından toplantıya katılanlar salonu boşalttılar.

Toplantıya katılan Arhavi Belediye Başkan yardımcısı Engin Erkan, Mayıs ayında Belediye meclisinde oy birliği ile Arhavi sahillerinde kafes balıkçılığını istemedikleri doğrultusunda karar aldıklarını belirterek, ilgili karar örneğini toplantıyı organize eden resmi kurum yetkililerine vererek, bundan sonrada bu konuda müracaat edenlere bu tutanak örneğinin gösterilerek böylesi projeler ile Arhavi halkının karşısına gelinmesine engel olunmasını talep etti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
sinan
sinan - 4 ay Önce

deniz kirlenecek ve balık yok olacak bütün bunlar kafes balıkçılığı ile mi olacak yani denizi çok mu koruyoruz yada balıklar için bir şeyler mi yapıyoruzda böyle saçma sapan nedenlerle projelere karşı çıkıyoruz

SIRADAKİ HABER