2022 Yılı III. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

Rize İli 2022 yılı III. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Rize Valisi Kemal Çeber Başkanlığında AFAD Acil Durum Yönetim Merkezinde gerçekleştirildi.

2022 Yılı III. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

Kamu kuruluşlarının yatırımlarının izlenmesini, çalışmalarının koordine edilmesini ve il düzeyindeki yatırımların daha etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla üçer aylık dönemler halinde gerçekleştirilen İl Koordinasyon Toplantılarının 2022 yılı III. Dönem Toplantısı, Vali Kemal Çeber başkanlığında yapıldı.

AFAD Acil Durum Yönetim Merkezinde gerçekleştirilen, sekretaryası İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğünce yürütülen toplantıya, kaymakamlar, ilçe ve belde belediye başkanları, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri ve diğer yetkililer katıldı.

Vali Çeber, toplantının açılışında yaptığı açıklamada; “Kamu kuruluşlarımızın yatırımlarının izlenmesini, çalışmalarının koordine edilmesini ve il düzeyindeki yatırımların daha etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu amaçla 2022 yılının III. toplantısını açıyorum.

Bugünkü toplantımızın ana gündem maddesi, 2022 yılı II. döneminde ilimizde gerçekleştirilen yatırımları görüşmek, koordinasyonu gerektiren hususları tespit etmek ve bu yatırımların yerel ve bölgesel kalkınma bakımından değerlendirmesini yapmak olacaktır.

İlimizde 2022 yılı II. döneminde; ulaştırma-haberleşme sektöründe 73, eğitim sektöründe 13, turizm sektöründe 15, tarım sektöründe 86, enerji sektöründe 21, imalat sektöründe 51, konut sektöründe 4, sağlık sektöründe 15 ve diğer kamu hizmetleri (iktisadi-sosyal) sektöründe 85 olmak üzere toplam 363 proje ve iş yürütülmüştür.

Yürütülen 363 proje ve işin toplam tutarı 27 Milyar 013 Milyon 192 Bin tl olup bu projelere önceki yıllarda 11 Milyar 664 Milyon 840 Bin tl harcanmıştır. Projelerin 2022 yılı ödenekleri ise 4 Milyar 326 Milyon 306 Bin tldir.

2022 yılı II. döneminde yürütülen 363 adet projenin 31’i (%8,5) bitirilmiştir. 238 adet (%66) proje üzerinde çalışmalar sürdürülmekte olup 46 adet (%12,5) proje ve işin ihalesi beklenilmektedir. 47 adet (%12,6) iş ve proje henüz başlamamıştır. Söz konusu projeler için 2022 yılı I. dönem sonu itibariyle toplam 13 Milyar 112 Milyon 161 Bin tlharcama yapılmıştır.

Şimdi yatırımcı kuruluş temsilcileri 2022 yılı II. döneminde ilimizde gerçekleştirilen yatırım ve iş programlarını sırayla kurulumuza sunacaklar. Yatırımcı kuruluş temsilcileri yatırım ve iş programlarını sunarlarken karşılaştıkları sorun ve darboğazları da dile getireceklerdir. Katılımcılar, sunumunu bitiren yatırımcı kuruluş temsilcisine soru yöneltebilecektir.

İl Koordinasyon Kurulumuzun 2022 yılı III. toplantısının İlimiz yatırımları açısından başarılı olmasını diliyorum” dedi.

Vali Çeber’in açıklamalarının ardından İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Ahmet Kesici ve yatırımcı kurumların çalışmaları ve projeleri hakkında yaptıkları sunumlar ile devam etti.

Toplantıda Mehmet Salih Avcı afetleri önlenmesi ve afetlerde oluşan hasarın en aza indirilmesiyle ilgili yapılan çalışmalarla hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıca katılımcı kuruluşlar da sunumlarında afetlere yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

Vali Kemal Çeber, Rize’nin coğrafi yapısı gereği mevsimsel olarak yağan yoğun yağışlardan oldukça fazla etkilendiğini, bu yağışlar sonucun da oluşabilecek afetlerde zararların minimuma indirilmesi için gerekli olan tüm çalışmaları yaptıklarını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER