Türkiye’nin İlk Çay Kütüphanesi Hizmete Açıldı

RTEÜ Üniversitesi tarafından Türkiye’nin ilk Çay Kütüphanesi hizmete açıldı.

Türkiye’nin İlk Çay Kütüphanesi Hizmete Açıldı

RİZE-Çay İhtisas Üniversitesi olan Üniversitenin kampüsünde hizmet verecek kütüphanede çayla ilgili Türkçe, İngilizce kitap, dergi, doktora tezi, makale, rapor ve bültenlerden oluşan 938 yayın yer alıyor. Çay Kütüphanesi'nin yanı sıra Üniversitenin bünyesinde ayrıca Karadeniz ile ilgili 734 eserin yer aldığı Karadeniz Kütüphanesi de hizmete girdi.

Çay Kütüphanesi ile ilgili açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Üniversitemizde çayla ilgili birçok çalışma yürütüldüğünü hatırlatarak, “Türkiye'de ilk defa Çay Kütüphanesi’ni üniversite olarak biz kurduk. Kütüphanemizde hem Türkçe hem yabancı dildeki yayınlarımız hem de yüksek lisans ve doktora tezlerimiz, çayla ilgili olarak bugüne kadar yapılan yazılan makaleler, raporlar, dergiler hepsini toparlamış durumdayız. Özellikle Türkçe yayınların tamamını burada topladık ama yabancı dildeki yayınları şu anda bir kısmını elde ettik, süreç devam ediyor. Pandemide olduğumuz için yabancı dildeki yayınları yurt dışından elde etmek zor. Burada elçiliklerimiz, konsolosluklarımız onlarla irtibat kuruyoruz ve o şekilde yabancı dilde de çay ile ilgili yapılan kıyas olan bütün yayınları da burada toparlayacağız. Şu anda 1000 civarında eseri burada topladık ve kullanıcıların, araştırmacıların istifadesine sunmuş durumdayız” dedi.

Hizmete açılan Karadeniz Kütüphanesi'nde ise 734 yayının yer aldığını belirten Rektör Karaman, “Hem Türkiye’de hem yurt dışında yapılan çalışmalar, Karadeniz'e kıyısı olan bütün ülkelerle ilgili çalışmaları da biz yine bu kütüphanede toplamış durumdayız. Kitapları, çalışmaları, tezleri, makaleleri de yine bu kütüphanede okuyucuların istifadesine sunuyoruz. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz Osman Çilli Konağı gerek etnografik eserler anlamında gerek çayla ilgili çalışmalar anlamında gerekse Karadeniz’le ilgili çalışmalar anlamında araştırmacılara iyi bir çalışma ve araştırma imkânı sunan bir konak haline gelmiştir. İsteyen herkes buradan istifade edebilir. Türkiye'de ilk olan bu çalışma ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olsun.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER