RTEÜ’de 4. Rize Tematik Anestezi Sempozyumu Gerçekleştirildi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen, 4. Rize Tematik Anestezi Sempozyumu, “Travma Hastalarında Anestezi ve Yoğun Bakım Yönetimi” ana başlığı altında, Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD), Türk Yoğun Bakım Derneği (TYBD) ve Göğüs, Kalp, Damar, Anestezi ve Yoğun Bakım Derneği (GKDAYB) katkıları ile 23-24 Eylül 2017 tarihlerinde, RTEÜ ev sahipliğinde Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

RTEÜ’de 4. Rize Tematik Anestezi Sempozyumu Gerçekleştirildi

Her üç derneğin başkanlarının açılış konuşmaları ile başlayan sempozyuma, bölgemiz ve ülke genelinden birçok akademisyen katıldı.

Sempozyumun ilk gününde, Travma Hastasında Preoperatif Değerlendirme, Sözlü Bildiriler, Travma Hastasında İntraoperatif Anestezi Yönetimi ve Travma Hastasında Postoperatif Yönetim başlıklı panellerde, Hasta Acil’e geldiğinde neye bakıyorum (Anestezist gözü ile), Hasta Acil’e geldiğinde neye bakıyorum (Cerrah gözü ile), Mücadele edilmesi gereken acil sorunlar, Travma hastasında Anestezi yönetimi, Perioperatif sıvı idaresi ve Transfüzyon, Travmanın indüklediği oksidatif stres ile intraoperatif mücadele, Travma ve ARDS, Destek sistemlerinin (ECMO, vb) zamanlaması ve uygulama sırasındaki sorunlar, Fizyoterapi uygulamalarının mortalite – morbidite ve yaşam kalitesi üzerine etkisi ve Hava Ambulansı ile hasta transferi ve Sivil havacılık kuralları başlıklı oturumlar gerçekleştirildi.

İkinci gün ise, Travma Hastasında Akılcı İlaç Kullanımı başlıklı panelde, Travma hastasının resusitasyonunda inotropik ajanların kullanımı konusu ele alındı. Oturumların sonunda konu ile ilgili tartışma bölümlerine yer verildi.

İki gün süren sempozyumda, 5 panel, 11 oturum gerçekleştirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER