RTEÜ Önemli bir Kongreye ev sahipliği yaptı

2.Uluslararası Tarla Bitkiler Kongresi, RTEÜ Rektörü Prof.Dr. Yusuf Yılmaz’ın destekleriyle Rize’de gerçekleştirildi.

RTEÜ Önemli bir Kongreye ev sahipliği yaptı

Kongrenin Moderatörlüğünü Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Fatih Seyis gerçekleştirdi.

TARLA BİTKİLERİ ÇOK ÖNEMLİ

Güneş, toprak, hava ve su gibi doğal kaynakları kullanarak, insan ve hayvan beslenmesi için elzem olan bitkisel üretim kaynaklarının başında tarla bitkileri geliyor.

Dünyada olduğu gibi Türkiye‘de de tarımın ve tarıma dayalı sanayinin gelişmesinde tarla bitkilerinin ayrı bir yeri ve önemi bulunuyor. Bu anlamda ciddi projeler hayata geçiriliyor… Rize bu konuda önemli bir kongreye ev sahipliği yaptı. 2. Uluslararası tarla bitkileri kongresi düzenlendi.

AKADEMİSYENLER BİLGİLERİNİ PAYLAŞTI

RTEÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Seyis’in moderatörlüğünü yaptığı kongrede birbirinden önemli akademisyenler bilgilerini paylaştı.

RİZE’DE KONGREYE 120 KATILIMCI 150’YE YAKIN BİLİMSEL BİLDİRİ TARTIŞILDI

II. Uluslararası Tarla Bitkileri ve 5. Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi 29 Eylül 02 Ekim 2022 tarihleri arasında Babillon Otel İyidere Rize de RTEU Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz in destekleriyle düzenlenmiştir.

Toplam 120 katılımcının sunduğu 150 ye yakın bildiri bilimsel bir ortamda tartışılmıştır.

KATILIMCILAR BATUM VE TURİZM MERKEZİ AYDER’İ ZİYARET ETTİLER

İlk iki gün sunumların yapıldığı kongrede son iki gün Batum ve Ayder Gezi programı bulunmaktadır.

Tarla Bitkileri Kongresinde Tane Baklagiller, Endüstri Bitkileri, Tahıllar, Tarımsal Biyoteknoloji ve Çayır Mera Yem Bitkileri alanında sunumlar yapılmıştır.

Moderatör Prof.Dr. Fatih Seyis, “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler konusunda Yetiştiricilik, Islahı ve İlaç Geliştirme konusunda faydalı bilgiler paylaşılmıştır.” dedi.

2024YILINDA BULUŞMA DİLEĞİYLE KONGRE SONA ERDİ

Bir sonraki Tarla Bitkileri Kongresinin 2024 de Tokat ta, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresinin Samsun’da düzenlenmesine karar verilmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER