Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin Patent Başarısı

RTEÜÜniversitesinin son yıllarda göstermiş olduğu patent başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin Patent Başarısı

RTEÜ Üniversitesi Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü tarafından Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat TOMAKİN, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vagif NEVRUZOĞLU ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Derya BAL ALTUNTAŞ’ın yaptıkları ‘Güneş Pillerinde Geri Dönüşüm Uygulamaları’ başlıklı buluş Türk Patent ve Marka Kurumundan patent aldı.açıklamalarının yer aldığı haberde şu ifadelere yer verildi.

"Buluş sayesinde, amorf yapılanSi/pSi güneş pili sistemlerinde, film üretim teknolojisinde kullanılan soğuk altlık yöntemi kullanılarak Ag esaslı nano yapılı metalik filtrelerin plazma rezonans özelliğinden faydalanarak cam yüzeyli güneş pillerine uygulanmasıyla güneş pillerindeki verimliliğin arttırması ve camsız yüzeyli güneş pillerine ise foto alıcı özelliği kazandırılarak geri dönüşüm sağlanacaktır.

Ortaya koymuş oldukları bilimsel buluş ve geliştirmiş oldukları yöntem dolayısıyla öğretim üyelerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz."

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER