Lise Öğrencisinden günün anlamı ile ilgili kompozisyon

15-21 Mayıs Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında Okullarda ve çeşitli etkinlik alanlarında gerçekleşecek kutlamalar için öğrenciler şiir arayışlarına başladı. Bu kapsamda Rize-Pazar Fen Lisesi 11/C Sınıf Öğrencisi Emine Sayın “BİNLERE PAPATYA” Kompozisyonu yazarak büyük ilgi gördü.

Lise Öğrencisinden günün anlamı ile ilgili kompozisyon

BİNLERCE PAPATYA..

Bir uçurum misali vatan… Ya yaşatacak benliğini ya da yok olup gidecek doğduğu topraklarda. Geriye bir çiçeğin ezilip yok olması kalacak.

Bir devletin dönüm noktasıydı 19 Mayıs. Bir devletin ayağa kalkmasıydı. Bir kurtuluş bileti vardı Atamın elinde. Ya yırtılacak ya da hak ettiğini bulacak!

Bir yaprak düşerken yere, binlerce çiçek yer etti kendine. Kim bilir, nice yaprak verdik vatan toprağına.

Bir avuç hain vardı cennet kokulu toprağa göz diken. Gülleri savuran, papatyaları koparan… Bir kapı açıldı o gün. Bir gidiş, bir uğurlama. Samsun’un soğuk limanlarına doğru bir sevinç bulutu gezindi halkın üzerinde. Bir avuç hainden kurtuluyorlardı. Tertemiz benliğine kavuşuyordu vatan. Türk halkı ve başındaki cesur komutan… Samsun’un soğuk sularında yok olan hainlerden geriye bize öğretmiş oldukları birlik ve beraberlik duygusunu barındıran milyonlarca çiçek…

Cennet kokuyordu vatan; her yanı ayrı zarafetli, her yanı ayrı bereketli… Gökyüzü gülümsetti yüzleri, güneş selamladı Türk gençliğini. Daha 15’inde, daha 13’ünde…

Gazi günü oldu, Atatürk günü oldu ne fark ederdi ki! Şölen hep birlikte, herkese şölen olurdu. Ahmet Fetgeri Aşeni düşündü, bir gençlik kurtardı vatanı. Bir gençlik tebessüm ettirdi kalpleri. 19 Mayıs ulusal bir bayramdı, tüm ulustaki gençliğin bayramı… Komutan da bir gençti, yaşların ne önemi vardı ki? “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.” diyerek tüm ülkenin gençlik bayramını, tüm benliğini gelecek için ortaya atan gençlere armağan etti.

Pazar Fen Lisesi

Emine Sayın

11/C 719

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER