İşkur sahaya iniyor,İstatistik yapacak

ARTVİN İŞGÜCÜ PİYASA ARAŞTIRMASI (2014-I. DÖNEM) İşkur Artvin işverenleri ziyaret ederek işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan meslekleri yerinde tespit edecek

İşkur sahaya iniyor,İstatistik yapacak

Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından 2014 Yılı 12 Mayıs - 27 Haziran tarihleri arasında İşgücü Piyasası Talep Araştırması gerçekleştirilecektir. Araştırma kapsamında 328 işyeri ziyaret edilecektir.

Artvin ilinin tamamında gerçekleştirilecek bu talep araştırması ile işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2015 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derlenecektir.

Bu çalışma ile birlikte Artvin işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanacaktır.

Artvin ilinde sektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecektir.

ARAŞTIRMA BİLİMSEL VE ANLAMLI SONUÇLARA SAHİP OLACAKTIR.

Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacak araştırmada tamsayım yöntemi ile çalışılacaktır. Çalışma başından sonuna kadar Genel Müdürlükte konusuna hakim, güçlü bir ekiple koordine edilecektir. İşyeri ziyaretleri “her işsize, her işverene bir Danışman” sloganıyla istihdam edilen, İş ve Meslek Danışmanları marifetiyle gerçekleştirilecektir.

Saha çalışması Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile birlikte tespit edilen 10+ istihdamlı 328 işyerinde gerçekleştirilecektir. Alan uygulaması bizzat Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü personeli tarafından işyerleri ziyaret edilerek gerçekleştirilecektir. Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel olarak istatistiksel olarak anlamlı tahminler üretilecektir.

ARTVİN İŞGÜCÜ PİYASASI ANALİZİ RAPORU HAZIRLANACAKTIR.

Çalışma sonuçlarının raporlaştırılması yine İŞKUR personeli tarafından gerçekleştirilecektir. Çalışmanın sonuç raporunda Artvin işgücü piyasası arz ve talep yönüyle ele alınacaktır. Aktif İstihdam Politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre açılması planlanmaktadır.

Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması beklenmektedir.

Kaynak : 08 HABER MERKEZİ
Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2014, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER