İlahiyat Fakültesi 12. Oldu

YÖK’ün 2015 yılında uygulamaya koyduğu akademik teşvik puanları baz alınarak hazırlanan Devlet Üniversiteleri Sıralaması (DÜS) 2016 Raporu’na göre Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Türkiye’de şu anda aktif olan 80 İlahiyat Fakültesi arasında en başarılı 12. İlahiyat Fakültesi oldu.

İlahiyat Fakültesi 12. Oldu

1992 yılında kurulan ve 1993-1994 akademik yılında ilk öğrencilerini alan İlahiyat Fakültesi, halen 67 öğretim elemanı ve 1670 lisans öğrencisi ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Fakültede ayrıca 57 tanesi Doktora ve 364 tanesi de Yüksek Lisans düzeyinde olmak üzere, 421 öğrenciye lisansüstü eğitim imkânı sunulmaktadır. Üniversitenin en köklü fakültelerinden biri olan İlahiyat Fakültemizin öğretim üyelerinin eğitim-öğretim faaliyetlerindeki yoğun çalışmaları yanında, akademik faaliyetlerdeki gayretleri de, bu şekilde hazırlanan raporla tescillenmiş oldu. Alınan sonuç, öğretim elemanları ve öğrenciler arasında büyük bir sevinç ve memnuniyetle karşılandı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, “Verilerden hareketle fakültelerin kendi akademik performansları üzerinden diğer fakültelerle karşılaştırılabilmesine imkân tanıyan bu sıralamada İlahiyat Fakültemizin ülkemizdeki tüm İlahiyat Fakülteleri arasında 12. sıraya yerleşmesi gerçekten de çok önemli ve anlamlı. Şüphesiz eğitim ve öğretim faaliyeti çok önemli; ancak bizim çok başarılı olmamız gereken bir başka alan da araştırma faaliyetlerine dönük akademik çalışmalardır. Üniversitemizin son yıllarda öğretim üyesi kadrosundaki artışı, sağladığı yurt içi ve yurt dışı araştırma/eğitim amaçlı destekler ve Geliştirme Vakfımızın teşvikleri başta olmak üzere pek çok destek ve çalışma soncunda Üniversitemizde nitelik ve nicelik bakımından büyük gelişmeler yaşanmaya başlamıştır. Bugün İlahiyat Fakültesi’nin 2015 akademik teşvik puanlarına göre İlahiyat Fakülteleri arasında 12. olması da bunun bir göstergesidir. Rapora göre İlahiyat Fakültemiz ülkemizdeki pek çok köklü İlahiyat Fakültesinin önüne geçmiş durumdadır. Yapılan çalışmaların sonuçlarını görmek memnuniyet verici. İlimizin ve Üniversitemizin sahip olduğu büyük potansiyelin değerlendirilmesi halinde, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olması gereken konuma çok daha hızla ulaşacaktır. İlahiyat Fakültemizde ortaya çıkan bu önemli başarıdan dolayı öğretim elemanlarımızı ve katkısı olan herkesi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2016, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER