Günün Ayet ve Hadisi

günün ayet ve hadisi

Günün Ayet ve Hadisi

Fotoğraf; Emin Kanbur

CÜZ: 16

AYET

“Kim benim zikrimden/Kur’an’ımdan yüz çevirirse onun için dünyada zor, sıkıcı bir hayat şekli/dar bir geçim vardır; kıyamet gününde ise Biz onu mahşer yerine kör olarak getireceğiz!

(Kur’an’dan yüz çeviren kimse) şöyle der: Rabbim, beni niçin kör olarak haşrettin? Halbuki ben (dünyada) iken gören birisiydim!

Allah şöyle cevap verecektir: Evet, bu iş böyle. Sana dünyadayken ayetlerimiz gelmişti de, sen onları unutup bir yana atmıştın. Bugün de sen unutulacaksın!

Biz, ömrünü günahlarla taşkınlık içerisinde geçirerek boşa harcayan ve Rabbinin ayetlerine inanmayanları işte böyle cezalandırırız. Bilin ki, ahiret azabı (dünyadaki geçim darlığından) daha şiddetli ve daha süreklidir.”(Taha: 20/124-127)

Hadis-i Şerif

“Ramazan, evveli rahmet/merhamet, ortası mağfiret/bağışlanma ve sonu ise cehennem ateşinden azat/kurtulma ayıdır.

Ey insanlar (Ümmetim!) Ramazan ayında dört şeyi çok yapın! Bunlardan ikisi ile Rabbinizi razı edersiniz, diğer ikisine de sizin ihtiyacınız vardır. Rabbinizi razı edeceğiniz şeyler:

1-Kelime-i şahadeti çok söyleyin! (Kelime-i şahadete uygun yaşayıp yaşamadığınıza bakın)

2-Tövbe istiğfarı çok yapın!

Sizin muhtaç olduğunuz iki şey ise:

1-Allah’tan cenneti isteyin!

2-Cehenneme gitmekten O’na sığının! (Münziri, II/94-95)

Biliyor muydunuz?

Fitre nedir, kimlere verilir?

Fıtr sözlükte “orucu açmak”, fitre de “yaratılış” anlamına gelir. Buna “Fıtır sadakası” denir ki, fıtrat sadakası, yani sevap için verilen “yaratılış hediyesi” demektir.

Dini bir terim olarak şöyle tanımlanır: Ramazan Bayramı’na yetişen ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü bulundukları mali bir ibadettir.

Aile fertlerinin her biri için aylık (en az 16 tl.) olan fitre Usul (baba, dede, anne, nine) ve Furu (kız veya erkek evlat ve onların çocuklarına) ve dinen zengin sayılanlara verilemez.

Hayır kurumları eğer fitre ve zekâtı fakirlerin ihtiyacına harcayacaksa onlara da verilebilir.

Fitre ramazan ayının girmesinden itibaren bayrama kadar olan zaman diliminde verilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2017, 10:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
havva
havva - 5 yıl Önce

Allah razı olsun hocam, teşekkürler abdullah bey.
rabbim zikri fikretmekten ayırmasın

SIRADAKİ HABER