DEPREMDE NASIL HAYATTA KALIRIZ?

AFAD’ın deprem anında hayatta kalmak için tavsiyeleri;

1953’te kurulan AFAD Deprem Dairesi, 950 deprem gözlem istasyonu ile depremleri çözüp kamuoyuna hem internet sayfasından hem de AFAD DEPREM Mobil uygulaması ile duyuruyor. Bunun yanı sıra insanların bilinçlenmesi ve gerekli önlemleri alarak afetlere karşı hazırlıklı olması için AFAD, KIZILAY ve DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) yıl boyunca çeşitli eğitimler veriyor İçeride iken deprem olursa, hafifçe ezilecek ve yanında boşluk bırakacak bir kanepenin veya geniş ve büyük bir eşyanın yanında durulur.

Ahşap evler deprem anındaki en güvenli yapılardır. Bina çökerse geniş boşluklar meydana gelir.

Eğer yataktayken deprem olursa, basitçe yuvarlanarak yataktan düşülür. Karyolanın çevresinde güvenli bir boşluk olur.

Deprem anında kapı veya pencereden dışarı kaçmak mümkün değilse, kanepe veya büyük bir koltuğun yanında cenin pozisyonunda (dizleri karna çekerek) yere uzanılır.

Bina çökerken kapı kirişlerinin altında olan herkes ölür!

Depremde en güvensiz yer merdivenlerdir. İçeride iken, binanın dış duvarlarına yakın yerlerde durulur. Böylece dışarı çıkmak için yolun kapanma ihtimali azalır. San Fransisco depreminin kurbanlarının hepsi araçlarının içindeydiler. Hepsi öldü. Dışarı çıkıp, aracın yanına uzanılır. Kağıt yığınlarının etrafında geniş boşluklar bulunur. Allah ülkemizi ve milletimizi, görülür görülmez her türlü aftlardan korusun.

YORUM EKLE