2022 YILI YAŞ ÇAY KAMPANYASI VE ÇAYKUR

2021 Yılının aksine, bu yılki kış mevsimi Rize ilimizde olduğu gibi, ülkemizin genelinde de sürprizlerle bitmiş oldu. Kış bitti bahar geldi derken, bir de baktık ki haftalar sonra yüksek kesimler başta olmak üzere kar yağışından çok aşırı geçen soğuklar doğu illerindeki kış mevsimini aratmadı.

Neticede bu yılki kış mevsimimi bir türlü bitmek bilmedi. Çay bitkisinin vaktinde budaması ve gübrelenmesi gecikti ve soğuklarının uzun sürmesi üreticilerin çay bahçelerinde yapmaları gereken bu çalışmalarını kısmen engellemiş oldu.

Fakat, Çay deyince D. Karadeniz bölgesinde yaş çay tarımı yapan binlerce üreticinin aklına gelen ilk isim, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) dur. Çükü 50 yıldır yaş çay üreticilerinin en önemli güvencesi ve ekonomik teminatı Çaykur’dur. Bugün, Çaykur Genel Müdürlüğü ve YK Başkanlığını, başarılı çalışmalarıyla, mesai mefhumu gözetmeksizin yöneten ve dur durak demeden ekibiyle uyumlu bir şekilde yönetmekte olan, Genel Müdür Yusuf Ziya Alim’in sloganı olan, “Çay ve Çaykur damarlarımızdan akan kan gibidir. O kanın akşında bir tıkanıklık, bir aksaklık olursa çay atımı yapan binlerce üretici ve aileleriyle birlikte milyonları bulan bölge halkımız, bölge ekonomimiz zarar görür demesinin ne kadar doğru olduğuna hepimiz içtenlikle katılmaktayız.

O nedenle, ÇAYKUR bölgemizde yaş çayın %60 yakını satın alan ve her yıl alım kapasitesini tonlarca artırarak, satın almış olduğu ürün bedellerinin vaktinde ödeyen ve yine her yıl bölge insanına iş imkanı sağlayan, Çaykur’a göz bebeğimiz gibi bakmalıyız. Bölgemizin bu büyük ekonomik devine ailemizin bir ferdi gibi bakmalıyız. Bu arada yıllardır konuşulan, RTEÜ ve farklı kesimler tarafından da çalışmaları yapılan, Çay kanunu artık ivedilikle çıkartılmalıdır. Bu noktada geç kalındığını herkes kabul etmektedir. Çay kanunu artık resmiyet kazanmalıdır.

Artık bölgemizde de havalara yavaş yavaş ısınmaya başladı. Artık sıcaklık dereceleri 15’ın altına düşmüyor. Sahil kesimlerinin aksine, yüksek kesimlerde ki çaylıklar her gün güneşi görünce filizlenmeye başladıkları artık görülmektedir. Bu arada, Çaykur 2021 kampanyasının tamamlanmasının ardından, bölgedeki tüm fabrikalarında hiç ara vermeden her türlü bakım, onarım, yenileme çalışmalarını aralıksız sürdürmüş ve bugün bütün fabrikalarını yaş çay işleyecek şekilde hazır hale getirmiştir.

Çaykur Genel Müdürü ve YK Başkanı Yusuf Ziya Alim, Mübarek Ramazan ayının başından bu yana Yardımcıları ve ilgili Daire Başkanlarıyla birlikte, her gün bir çay fabrikasına giderek yapılan çalışmaları yerinde izlemektedir. Ve yapılması gerekenleri kadrosuyla ve fabrika Müdürleriyle birlikte sahada istişare ederek, yerinde izleyip, akabinde çalışanlarıyla hep birlikte iftar açmaktadır.

2022 yılı yaş çay kampanyasının tahminen, 15 Mayıs’tan sonra üretime açılacağı tahmin ediliyor. 14 Mayıs’ta Rize-Artvin havalimanının açılışı için memleketi Rize’ye gelecek olan, Cumhurbaşkanı sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yılkı yaş çay taban fiyatını açıklama ihtimali bulunduğu, gecen yıl olduğu gibi bu yılda hemşerilerini mutlu edecek bir taban fiyatını vereceği tahmin ediliyor. Şimdi den hayırlı ve uğurlu olsun.

YORUM EKLE