Yöremizin turizm hikâyesi


Ali Akyıldız

Ali Akyıldız

Okunma 18 Ağustos 2014, 16:12

Dünya üzerinde nereye giderseniz gidin mutlaka bir hayranına rastlayacağınız Dünyanın en güzel coğrafyası olan Karadeniz Bölgesi ve yöremizdeki doğal, Tarihi ve kültürel varlıkları, Sanat eserlerini Dünya Turizm pazarına sunmak, Ulusal ve Uluslararası ziyaretçilerin beğenisine sunmak ve çekim alanı haline getirmek için onların geçmişteki hikâyelerini günümüze ve geleceğe taşımalıyız. Yöremizdeki Turizme etiketlenmiş objeleri ancak bu yolla Destinasyon(Gidilmesi, Görülmesi gereken bölge) haline getirebiliriz.
Aslında içimize, ruhumuza, aklımıza ve hayallerimize iyi gelecek ve yaşamımıza takılan anların tiryakisi yapacak kadar nefes kesici güzellikleri yerleşkelerinde barındıran; adeta saklı cennetlerin imparatorlukları olan, yöremizin Doğal, Tarih, Arkeolojik ve kültürel değerlerini yansıtan, Kaçkar Dağları yerleşkesinde, Yerleşim alanlarında, Yaylalarında yapılacak her türlü Film, Dizi, Belgesel, Tanıtım filmi, Toplantı, Sanatsal aktivite. vs.
Bu, yöremizi dünyanın en güzel coğrafyasını dünya turizm pazarına sunacaktır. Aslında en çok bildiğimiz hikâyelerin, en az bildiklerimiz olduğunu bilmiyoruz. Yöremize gelip geçenlerin çokluğu ile değil, kalanların çeşitliliği ile önemli bir değerdir. Bir tabiat köprüsüdür, Göç yolları üzerinde bulunan çok önemli ve güzel bir yöredir.
Değerli okuyucularım, Turist sayısının ve gelirlerinin artması ve yöre ekonomisine katkısı, Ziyaretçilerin taleplerine ve ziyaret ettikleri yerlerin arzına bağlıdır. Mesela Pazardaki Kız kalesinin yıllarca fotoğraflarını tanıtım kataloglarında birçok organizasyonlarda sürekli paylaştık. Buna rağmen Kız Kulesinin hikâyesini ziyaretçilere anlatamadık. Dolayısıyla Ulusal ve Uluslararası turizm pazarına sunamadık.
Turizme etiketlenmiş varlıkların hikâyelerini bilmeden, öğrenmeden, paylaşmadan o varlıkları ziyaretçilerin beğenisine arz edemeyiz. Mesela Kaçkar Dağlarında 3000 metreden sonra kayaçların egemen olduğu ve zengin bir Jeolojik yapı olan bu Kayaçların 65 milyon yıl önce bölgede var olan neotetis Okyanusunun kapanması sırasında oluştuğunu söyleyebiliriz.
Değerli okuyucularım; Brad Pitt ve Diane Kruger,in oynadığı Truva filmi o dönem Çanakkale’ye gelen turist sayısını çok artırmıştı,Ayrıca 1903’te yapımına başlanan Adanada’ki varda Köprüsünde james Bond,un çektiği film Çok ses getirmiş ve Köprünün ismini,önemini,tarihsel değerini turizm pazarına sunmuştu.
Yöremizin turizm değerleri turizm varlıkları ve yaşam kültürü ile özdeşleşen, Film. Dizi. Belgesel, Toplantı, Seminer, Sanatsal aktivite, Sanatsal sergiler, Fuarlar, festivaller vs. Yöre Turizmimizi ulusal ve uluslararası Turizm pazarına sunacak, Türizim faaliyetlerine etiketleyerek ziyaretçilerin beğenisine sunacaktır. Tabiî ki, yöremizin öne çıkan, Tarihi, Doğal ve kültürel değerlerini bütünüyle doğadan beslenen ekonomisine yöresel, yaşamsal ve yayla kültürü ile turizm faaliyetlerine etiketleyip alternatif turizm, Dizi, Film, Belgesel vs çekimlerini yöremizde yapılmasını özendirerek yöre turizminin destekleyici unsuru haline getirebilirsek, doğru entegrasyonlarla yöremiz ekonomisinin destekleyici unsuru haline dönüştürebilirsek, yöremiz Dizi, Film, Keşif, kongre ve sağlık turizminin en önemli yöresi olabileceğimiz gibi, binlerce gencimize iş ve istihdam yaratıp yöre ve ülke ekonomisine milyonlarca döviz girdisi sağlamış olacağız. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.