Bu haber kez okundu.

Yeşil Yol'a Dur diyenlere!
YEŞİL YOLA DUR " DİYENLERE  
 
Doğa turizmini ve Karadeniz yaylalarını turizme açmak için geliştirilen Projedir Yeşil Yol Projesi. Peki bu kadar güzel ve yararlı projenin bu kadar tepki çekmesinin nedeni ne ? Nedeni başta projeyi başlatan yetkililerin halka projesi tanıtmaması ve meydanı "fısıltı gazeteleri" denilen medya organlarına bırakmalarıdır . Proje kapsamında karşı çıkılan şeyler neler önce onlara bir bakalım isterseniz. 
1- Yol yapımı sırasında doğaya zarar verilecekmiş. 
Resim 
Peki biz de bu kaygıyı projeyi yürüten yetkili insana sorduk. Vali Yazıcı bu iddiaların kesinlikle yalanladığını belirtti ve konuyla ilgili Yazıcı, "Biz, yeşile zarar verecek asla bir şey yapmıyoruz. Kalkınma Bakanlığı'nın yürüttüğü Yeşil Yol projesi tamamen doğayla barışık. Eğer bir tane ağaca zarar verilmişse, doğaya zarar verilmişse, doğa tahrip edilmişse lütfen göstersinler. Böyle bir tahribat söz konusu ise devlet gereğini yapar, ama halkımız, özellikle yaylaları kullanan insanlarımız bu yolları istiyor.” ifadelerini kullandı .  
Emin olun yukarıdaki kare Avrupa da olsaydı ağzımız açık bir şekilde bakardık ! 
 
2- Taze kalmış yaylalar, Uzun Göl gibi beton olacakmış. Bu iddia da bulunanlar 2 fotoğraf üzerinden karşılaştırma yapıyorlar  
Resim 
 
Fakat mevsimler ve çekim tarihlerini bilerek yanlış paylaştıkları için gerçeği yayınlayamıyorlar ! 
Resim 
2014 çekimi Uzun Göl -  Trabzon 
 
3- Yaylalar arası yürüyerek gitmek istiyorlarmış . 
Resim 
Bu zihniyet çoğu karadeniz köyünde ortaya çıkmıştır.Arazim bölünmesin,yol yapılmasın da ne olursa olur mantığıyla kul hakkına çok girilmiştir. Dozerlerin önüne elini koyup '' Burası benim arazim bir karış vermem başka yere yol yapın '' diyen insanları görmüşüz biz . Peki sonra ne mi oldu ? Yapılan yeni yolu en fazla o yol vermeyen insanlar kullandı .  
Üstteki yayla yolunun yapımı da Yeşil Yol Projesini gerçekleştirmemek için eylem yapanlar tarafından durdurulmak istendi . Ve nice yayla yollarının yapımını durdurmak istediler . Sonunda yollar yapılınca bu sefer yaylalara gurbetteki yerli halk da ailesiyle gider oldu . 
 
 
 
 
 
 
 
Bir Karadeniz çocuğu olarak bu projeye 2 nokta da karşı çıkarım … 
 
1.si Yaylacı nenelerimiz , dedelerimiz eğer bu projeden etkileneceklerse olmasın .. 
Resim 
Yeşil Yola dur deme hakkı Yaylacı ninelerimizin ve dedelerimizindir. Gelen turistlerin yaylacıları rahatsız etmesi  şüphesiz göz ardı edilemez. Bu yüzden proje daha tasarı halindeyken yaylacılarla görüşülmeliydi . Onların da destek verdiği bir projeye imza atılmalıydı . Şimdi bakıyoruz hiç Karadeniz ve doğayla ilgisi olmayan insanlar Yeşil Yola Dur deme hakkına sahip olduklarını zannediyorlar . Burada yaşayan insanlar varken onlara söz hakkı düşmemesi gerektiğini bilmiyorlar ! 
 
2.si Turistlerin yaylalara geldikleri zaman her yeri çöp yığınına çevirmeleri .. 
 

Resim 
Yeşil Yolun en büyük artısı ve eksisi Turisttir . Maalesef yerli turistlerimiz yaylalarımızı çöp yığınına çeviriyorlar. Yanlarında getirdikleri poşetleri , şişeleri vs. çöpe değil de doğaya atıyorlar.(Ne kadar çöp konteyneri koyarsak koyalım. ) İşte bu raddede devletin el atması gerekiyor . Temiz Çevre projesi adı altında gerçekleştirilen projeleri yaylalara ve Yeşil Yola uyarlanması gerekiyor . Çünkü biliyoruz ki her sene yayla festivallerinden sonra yaylacılar turistlerin arkasından çöp toplamak zorunda kalıyorlar. Eğer buna önlem alınabilirse ( ciddi bir şekilde ) o zaman proje devam ettirilebilir . 
 
Peki bu kadar olumsuzluklara rağmen neden mi Yeşil Yol projesi ; 
 
1- Doğa Harikası Yaylalar Turizme Kazandırılacak.