Bu haber kez okundu.

KOSGEB DESTEKLERİ DEVAM EDECEK

Hayati Akbaş

ARTVİN-KOSGEB desteği bekleyen Artvinli müteşebbislere müjdeli haber Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan geldi. Bakan Varank, TÜBİTAK, KOSGEB, Kalkınma Ajansları ve Bölge Kalkınma İdareleri ile birlikte toplamda 5.6 milyar TL destek vereceğini açıkladı.

Konuyla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2019’da sanayici, girişimci ve araştırmacılara bütüncül bir model ile 5 koldan destek sağlanacağını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak yeni yılda tüm imkânlarımızla sanayici, girişimci ve araştırmacıların yanında olmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“Ekonomik Sıkıntılara Rağmen verilen desteklere aynen devam ediliyor

Ekonomik sorunların 2018’in ikinci yarısında artması ile birlikte tıkanan sektörün sorunlarını çözmek üzere başlatılan çalışmalara 2019 yılında da devam edileceği belirtildi. Bu kapsamda birçok bakanlık özel çalışmalarda bulunurken, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda başta KOSGEB olmak üzere bir çok alandaki teşviklerin 2019 yılında da devam ettirmek için çalışmalarına hız verdi.

Sevindiren açıklama Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan geldi. Bakan, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak yeni yılda tüm imkânlarımızla sanayici, girişimci ve araştırmacıların yanında olmaya devam edeceğiz. Biliyorsunuz yeni dönemde yatırım teşvikleri, kalkınma ajansları ve bölge kalkınma idarelerini bünyemize kattık. Böylelikle, sunduğumuz tüm destekleri daha bütüncül ele alabiliyoruz. İlgili kuruluşlarımızla birlikte bakanlığımızın 2019 yılı destek bütçesi ödeneği 5 milyar 600 milyon TL’dir. Ülkemize hayırlı olsun.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2019 Destek Bütçesi: Bakanlığın 2019’da destek bütçesi ödeneği 2 milyar 447 milyon 661 bin lira olarak belirlendi. Bu bütçe, şu şekilde kullandırılacak.

Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı 24 milyon 749 bin TL, Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı, 6 milyon 187 bin TL, Rekabet Öncesi İşbirliği Projeleri 27 milyon 224 bin TL, Temel Bilimler Destek Programı, 12 milyon 374 bin TL, Tasarım Tescil Destek Programları, 619 bin TL, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, 90 milyon TL, Araştırma Altyapıları, 98 milyon TL, Cazibe Merkezleri, 110 milyon 356 bin TL,Kalkınma Ajansları, 400 milyon TL, Bölge Kalkınma İdareleri, 320 milyon TL, Sosyal Destek Programı (SODES) 166 milyon 23 bin TL,Faiz Desteği 348 milyon 869 bin TL, Sigorta Prim Desteği, 581 milyon 500 bin TL,IPA Kapsamında Yapılan Destekler, 50 milyon 186 bin TL, Kümelenme Destek Programı, 20 milyon 500 bin TL,

OSB’lerde Bedelsiz Arsa Tahsisi, 3 milyon TL, Organize Sanayi Bölgeleri, Sanayi Siteleri, Endüstri Bölgeleri (Kredi), 188 milyon 74 bin TL.

TÜBİTAK’ın 2019 yılı destek bütçesi: TÜBİTAK bünyesinde verilen destekler için 2019 yılında 1 milyar 263 milyon 792 bin TL ödenek öngörülüyor.

2019 YILI DESTEK BÜTÇESİNİN ANA BAŞLIKLARI ŞÖYLE:

Konuyla ilgili ulusal medyada yapılan haberde; “Türkiye Araştırma Alanı (TARAL) programları; Bilim İnsanı Yetiştirme ve Geliştirme Programı, Sanayi Ar-Ge Destek Programı, Bilim ve Teknoloji Farkındalığını Artırma Programı, Akademik ve Uygulamalı Ar-Ge Destek Programı, Savunma ve Uzay Ar-Ge Destek Programı, Kamu Ar-Ge Destek Programı, UİDB AB Proje Ödül Destek Programından oluşuyor. Bu programlar için toplam 1 milyar 63 milyon 195 bin TL ayrıldı.

Bilim İnsanı Destek Programları bursları, 177 milyon 680 bin, Uluslararası Bilimsel Yayın Teşvikleri, 21 milyon 172 bin, ARDEB Proje Performans Ödülü olarak bir milyon 745 bin TL destek bütçesini kullanacak.

KOSGEB’ın 2019 yılı destek bütçesi: KOSGEB tarafından 2019 yılında KOBİ’lere 1 milyar 892 milyon TL destek sağlanacak. 2019 yılı için tahsis edilen destek bütçesi; başta Stratejik Ürün, KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım, KOBİ Gelişim ve Girişimciliği Geliştirme Destek Programları olmak üzere diğer destek programları kapsamında ağırlıklı olarak proje odaklı destekler aracılığıyla KOBİ ve girişimcilere aktarılacak. Ayrıca Kredi Finansman Desteği ile de KOBİ’lerin finansman giderleri karşılanmaya devam edilecek. KOSGEB, piyasa şartları ve gelişmeler çerçevesinde 2019 yılında da ihtiyaç halinde gerekli revizyonları yapmak üzere aktif piyasa gözetimini sürdürecek.

Kalkınma ajanslarının 2019 yılı bütçesi: Kalkınma ajanslarına 2019 yılı için tahsis edilen bütçe payı ise yaklaşık 400 milyon TL olarak belirlendi. Bu bütçe ile il düzeyinde faaliyet gösteren yatırım destek ofisleri, yatırımcılara yerinde danışmanlık hizmeti sağlayacak.

Bölge Kalkınma İdarelerinin 2019 bütçesi: 2019 yılında GAP, DAP, DOKAP ve KOP bölge kalkınma idaresi başkanlıklarına toplam 320 milyon TL kaynak aktarılacak. Görece az gelişmiş bölgelere yönelik olarak uygulanan Cazibe Merkezlerini Destekleme Programına bugüne kadar yaklaşık 427 milyon TL kaynak kullandırıldı. Programın 2019 bütçesi de yaklaşık 110 milyon TL olacak” ifadelerine yer verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.