KABOTAJ VE DENİZCİLİK BAYRAMI TÖRENLERLE KUTLANDI

KABOTAJ VE DENİZCİLİK BAYRAMI TÖRENLERLE KUTLANDI

KABOTAJ VE DENİZCİLİK BAYRAMI TÖRENLERLE KUTLANDI
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
02 Temmuz 2018 Pazartesi 07:58

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa’da 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Belediye parkında bulunan Atatürk anıtında düzenlenen Çelenk Koyma töreni ardından Hopa Limanı Askeri Rıhtımında çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İlk tören Belediye parkında bulunan Atatürk aniti önünde düzenlendi. Hopa Liman Başkanlığı, Deniz Ticaret Odası Hopa temsilciliği ve HOPAPORT anıta çelenklerini koydular. Atatürk ve Deniz şehitleri için saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşının okunması sonrası buradaki tören sona erdi. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 92. yıl kutlamaları daha sonra Hopa Limanı Askeri Rıhtımında devam etti. Hopa Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, T.C. Batum Başkonsolosu Makbule Koçak, Belediye Başkan yardımcısı İsmail Uzun, Sahil Güvenlik Bot Komutanı Umut Özdemir, Kaçkar Gümrük Bölge Müdür yardımcısı Alp Giray, Liman Başkanı Salahattin Erdemir,, DTO Temsilcisi Taner Ekmekçi, İl Genel Meclisi Üyesi Hüsnü Çakır, Ak parti İlçe Başkanı İlyas Güven, MHP Hopa İlçe Başkanı Cengiz Köse, HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, kurum temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar. Buradaki törende Atatürk ve Silah arkadaşları ve Deniz şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu yapılması ardından İstiklal marşının okunmasıyla başladı.

Daha sonra Kaymakam Canpolat ve protokol üyeleri tarafından Deniz Şehitleri için Denize çelenk atıldı.

Daha sonra Hopa Liman Başkanı Selahiddin Erdemir günün anlam ve önemini içeren bir konuşma yaptı. Erdemir konuşmasında şunları söyledi: “Denizcilik Ve Kabotaj Bayramının 92. Yıl Dönümü Kutlamalarına Hoş Geldiniz.

Bilindiği üzere Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde Kapitülasyonlar nedeniyle, yabancılara büyük imtiyazlar tanınmıştı. Bu imtiyazlar nedeniyle ülkemiz kıyılarındaki deniz ticareti ve önemli limanların işletmesinin büyük bölümü yabancılar tarafından yapılmaktaydı. Bu nedenle Türkler, kendi denizlerinde ticaret yapamaz duruma gelmişti.

Lozan Antlaşması ile temeli atılan ve 1923 tarihinde İzmir 1.İktisat Kongresinde alınan karar sonucunda hazırlanan, 815 Sayılı Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926 Yılında yürürlüğe girmiştir. Hazırlanan bu kanunla yabancılara uygulanan imtiyazlara son verilerek, Türkiye sahillerinin bir noktasından diğer bir noktasına yük ve yolcu taşımacılığı, Limancılık, Balıkçılık ve Bilcümle Denizcilik işleri Türk bayrağını taşıyan gemilere ve Türk tebasına mensup kişilere verilmiştir.

Kurtuluş Savaşının uzantısı olarak denizcilik alanındaki zafer sayılan böylesine önemli bir kanunun yürürlüğe girişinin Sene-İ Devriyesi olan 1 Temmuz

Günü, büyük önder Atatürk’ün direktifleri ile Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı olarak kutlanılmaktadır.

Kabotaj hakkını elde ettiğimiz ilk yıllarda 300 Grostonu geçmeyen birkaç parça gemiye sahip iken bugün tüm dünya sularında bayrağımızı gururla dalgalandırmaya artarak devam edilmektedir.

Dünya Ticaretinin yaklaşık % 80’ni ve ülkemizin ithalat ve ihracat taşımalarının ise yaklaşık %90’ına yakın bir bölümü deniz yoluyla yapılmaktadır. Deniz taşımacılığı maliyet olarak, demiryolundan 3,5, karayolundan 7 ve havayolundan 22 kat daha ucuzdur.

3 Kıta ve 2 okyanusa açılan suyolu üzerinde bir köprü konumunda bulunan ve 3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde denizciliğe gereken önemi vermemiz gerektiği aşikârdır. Bu nedenle Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığımız, ülkemiz denizcilik sektörünün arzu edilen seviyelere ulaşması için gemi inşa, denizcilik eğitimi ve deniz ticaretinin gelişmesine büyük önem vermektedir. Başta tuzla olmak üzere 7 ayrı bölgede tersane yeri altyapısını hazırlayarak yatırımcıların hizmetine sunmuştur.

Aynı zamanda denizcilik sektörüne nitelikli ve kalifiye eleman temini için 17 si fakülte ve yüksekokul olmak üzere 40 civarında Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi ve 115 Özel Denizcilik Eğitim Merkezinde uluslar arası standartlarda Denizcilik Eğitimi Verilmektedir.

Bakanlığımızın etkin denetim politikası sonucu denizcilik sektörümüz 2009 yılı itibari ile IMO’ nun Beyaz Bayrak listesine geçmiştir. Bunun sonucu olarak ülkemiz bayrağını taşıyan gemilerin uluslararası deniz ticaretinde hak ettiği itibar ve rekabet Gücü artırılmıştır.

E-Denizcilik portalı uygulamasında önemli atılımlar yapılmış işlemlerin kısa sürede ve elektronik ortamda gerçekleştirilmesi imkânı sağlanmıştır.

Büyük Önder Atatürk’ün “Denizciliği Türk’ Ün Milli Ülküsü Olarak Düşünmeli Ve Onu Az Zamanda Başarmalıyız” veciz sözü ile konuşmama son verirken 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramının kutlanmasında bizlere yardımcı olan başta Sayın Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, Park Denizcilik, Deniz Ticaret Odası ve diğer ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ile bu anlamlı günde bizleri yalnız bırakmayan siz değerli katılımcılara teşekkür eder, saygılarımı sunarım”.

Yapılan konuşma ardından Kabotaj Bayramı Kutlamalarının Deniz etkinliklerine geçildi.

Etkinlikler kapsamında yapılan yarışmalarda küçükler 50 metre serbestte ilk 3 dereceye giren Ömür Özalemdar, Ali Eren Sönmez ve Bekir Tuzcu’ya ödüllerini Kaymakam Abdurrezzak Canpolat verdi. Küçükler 50 metre Sırt üstünde dereceye giren Tolga Yıldız Bekir Tuzcu ve Ali Eren Sönmez’e ödüllerini T.C Batum

Başkonsolosu Makbule Koçak, Büyükler 50 metre Serbest’te dereceye giren Timuçin Köse, Emrah Kibar ve Yunus Emre Şen’e ödüllerini Liman Başkanı Salahaittin Erdemir, Büyükler 50 metre sırt üstü yarışında dereceye giren Timuçin Köse, Oğuzhan Akın ve Emrah Kibar’a ödüllerini HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, 100 metre büyükler serbest yarışmasında dereceye giren Bülent Albayrak, Göker Altuntaş ve Emrah Kibar’a ödüllerini Kaçkar Gümrük Bölge Müdür yardımcısı Alp Giray, 1. kademe Motor yarışında dereceye giren Nazım Dalkıran, İrfan Kaptan ve Onur Özkan’a ödüllerini Ak parti İlçe Başkanı İlyas Güven, 2 kademe motor yarışında dereceye giren Derya Karaman, Osman Çelik ve Lütfü Yamak’a ödüllerini Hopa su ürünleri koop. Başkanı Zafer Çakır verdi.

Etkinliklerin en renkli yarışması olan Yağlı Direkten Bayrak alma yarışması kutlamalara katılanlara renkli ve heyecanlı anlar yaşattı. Uzun mücadeleler sonunda Şaban Pehlivan bayrağı almayı başardı. Pehlivan’a ödülünü Hopa Belediye Başkan vekili İsmail Uzun verdi.

Yarışmaların ardından törende sona erdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.