Bu haber kez okundu.

JEEP (CİP) SAFARİ TUTKUNLARI BU HABERE DİKKAT

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valiliği Yaz Mevsim’inin başlaması ile birlikte Jeep (Cip) Safari tutkunlarının ilimize ilgisinin artması nedeniyle ilimizde Cip Safari faaliyetlerinin yapılabileceği parkur bilgilerine ilişkin resmi internet sayfasından hatırlatmada bulundu.

Yapılan bilgilendirmede parkur bilgilerine ilişkin ayrıntılı bilgiler sunulurken, haritalar ile de parkurlara ilişkin net bilgilendirmede bulunuldu. Yapılan bilgilendirmede; “ 23.02.2011 tarihli Resmi Gazete ’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Yönetmeliği’nin 7. Maddesinin 3. bendi uyarınca, ilimizde gerçekleştirilecek turizm amaçlı sportif faaliyetlerden olan Cip Safari faaliyetinin yapılacağı parkurlar Valiliğimizin 04/03/2019 tarih ve 54493825.322/190542 sayılı Olur’u ile belirlenmiştir.

Bu parkurlarda Cip Safari faaliyetleri düzenlemek isteyen Seyahat Acentalarının Yeterlilik Belgesi almak için başvurularını, İl Sportif Turizm Kurulu’na sunulmak üzere İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne yapmaları gerekmektedir.

PARKUR No:1 Arhavi Merkez-Yusufeli Merkez Parkuru

PARKUR No:2 Efeler Köyü (Borçka)-Balık Gölü (Şavşat) Parkuru

PARKUR No:3 Şavşat Karagöl-Mısırlı-Papart-(Borçka) Uğur Köyü- Camili Parkuru

PARKUR No:4 Arhavi-Sırt Yayla-Çifteköprü Parkuru

PARKUR No:5 Borçka Karagöl-Atanoğlu Yaylası –Heba Yaylası Parkuru

PARKUR No:6 Borçka–Balcı Köyü–Beyazsu Yaylası-Yıldız Gölü- Erenler Köyü- Artvin Merkez Parkuru

PARKUR No:1 Arhavi Merkez-Yusufeli Merkez Parkuru

Arhavi Arılı Köyü istikametinden Yayla yolu tabelasından sağa dönülerek sırası ile Taşlık, Sazlık, Güloğlu, Çamlık,Yurt ve Sırt Yaylalarına ulaşılır. Burada bulunan yol ayrımından Doğu’ya doğru dönülerek Salikvan Yaylası,Bıçakçılar Köyü ve takiben Sarıgöl’e ulaşılır. Buradan da Yusufeli Merkez’e ulaşılır.

PARKUR No:2 Efeler Köyü (Borçka)-Balık Gölü (Şavşat) Parkuru

Efeler Köyü( Maçahel)-Balık Gölü(Şavşat) arası parkur Maçahel Vadisinde bulunan Efeler Köyünden yayla yolunu takiben Lodivake Yaylası,Fındık Yaylası,Çkunet Yaylası,Eskikale Yaylası yolu takiben Yanıklı Yaylası yol ayrımından Yanıklı yaylasına ve ardından Şavşat’a ulaşılır.Buradan Karagöl yol ayrımından Meşeli –Karagöl’e ulaşılır, buradan da Veliköy istikametinden takiben Pınarlı Köyü ve devamında Balık Gölü’ne ulaşılır.

PARKUR No:3 Şavşat Karagöl-Mısırlı-Papart-(Borçka) Uğur Köyü- Camili Parkuru

Meşeli Karagöl-Maçahel Merkez parkuru Meşeli Karagöl’den Meydancık Beldesine yol ayrımından Meydancık’a doğru gidilir. Mısırlı yol ayrımından Papart Ormanları istikametine doğru köy içi yol takip edilir.Papart-Uğur Köyü Yeşil Yolu takip edilerek Uğur Köyü’ne ulaşılır. Buradan köy içi yolu takiben Camili (Maçahel)’e ulaşılır.

PARKUR No: 4 Arhavi-Sırt Yayla-Çifteköprü Parkuru

Arhavi Merkez- Arhavi Çifteköprü Arhavi merkez üzerinden Çifteköprü’ye ulaşılır. Dikyamaç köyünden Soğucak-Boyuncuk köylerini takiben Dikme Yaylası-Agara Yaylası ve Orta Yayla üzerinden Noğadit Alacagöl ve Agara Yaylasına ulaşılır. Buradan Sırt Yaylaya ulaşılır. Devam edilerek yol ayrımından Güney istikametine dönülüp Yurt Yayla, Nopapeni Yaylası ve takiben Arılı Köyü’ne ulaşılır.Buradan ana yol üzerinden Arhavi Merkez’e ulaşılır.

PARKUR No: 5 Borçka Karagöl-Atanoğlu Yaylası –Heba Yaylası Parkuru

Borçka Karagöl-Heba Yaylası parkuru Borçka Karagöl otopark girişinden takiben Atanoğlu –Heba Yayla yolunu takiben Atanoğlu Yol ayrımından Güney yönüne dönülerek Atanoğlu Yaylasına ulaşılır. Gelinen yol takip edilerek Heba Yaylası yol ayrımına tekrar gelinir, batı istikametine dönülerek Heba Yaylasına ulaşılır.

PARKUR No: 6 Borçka–Balcı Köyü–Beyazsu Yaylası-Yıldız Gölü- Erenler Köyü- Artvin Merkez Parkuru

Borçka-Beyazsu Yaylası-Artvin Merkez Parkuru Borçka İlçe Merkezinden Balcı Köyü’nü takiben Beyazsu Yaylası ve Yıldız Gölü’ne ulaşılır. Dönüşte Erenler Köyü üzerinden Artvin Merkez’e ulaşılır” ifadelerine yer verildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.