Çamlıhemşin Kaymakamı Gölbaşı’dan yöreye bakış…

2013 yılı Temmuz ayı itibariyle Çamlıhemşin ilçesinde mülki idare amiri olarak göreve başladım.

Çamlıhemşin Kaymakamı Gölbaşı’dan yöreye bakış…
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
12 Mart 2016 Cumartesi 21:27

Rize ilinin gözde ilçelerinden Çamlıhemşin. Dar bir vadinin dibinde,sanki Fırtına Deresini yalnız bırakmamak için kurulmuş şirin bir ilçe.

Fırtına Deresi'nin hoş geldiniz deyişini inanılmaz tabiat manzaraları eşliğinde duyarsınız.

İlçenin küçüklüğü yanıltmasın sizi.

Yöre insanının sonsuz misafirperverliğini hissedersiniz.

Aile çay bahçesinde, küçük bir ilçe kahvehanesinde, evde ya da bir esnaf dükkânında içtiğiniz o sıcacık çay, içinizi ferahlatıp gurbette veya seyahatte olduğunuzu hissetmezsiniz bile.

Aslında,nerede içtiğiniz önemli değil o çayı, ama burada bir de keyifli anılar, fıkralar, hatıralar, sohbetler ikram oluverir o dumanı üstünde sıcacık ana eli değmiş çayın yanına.

Yudumlarken çayınızı, Fırtına Deresi'nin gerdanlıkları olan taş kemer köprüler gibi sağlam dostluklar kuruvermişsiniz bile.

Yöre insanının doğayla mücadelesinde akıl almaz ustalıkla ürettiği eserler dağ gibi çıkı verir karşınıza.

Kaleleri, konakları, serenderleri, taş kemer köprüleri gibi.

Hayretle bakarsınız doğanın ve insanın mücadelesine burada.

Elbette, yeri gelir insanın sözü geçer, yeri gelir doğanın.

Doğanın kanununda son sözü yine doğa söyler.

Onun içindir ki,burada insan yaşamını sürdürürken hep doğayla barışık olmalı.

Turizmde adı,hatırı sayılır yerlerde olan cennet bahçesi Çamlıhemşin’in hangi yaylasında olursanız olun hiç fark etmez.

Yaylalar unutulmaz doğa manzaralarına ev sahipliği yapar.

Örneğin,Ayder Yaylası’nda hiç kızınız olmasa bile, Gelin tülü Şelalesini izleyerek onu,telli duvaklı görebilirsiniz.

Kaçkar Dağlarının haşmetiyle durur, atmacanın bakış açısıyla görür, suyun kulağıyla duyar, Kafkas arıları gibi uçar, karacalar gibi horon çeker, çam ve çiçeklerle koklar, alabalıkla tadarsınız.

Yanında mıhlama ile burada suyun, balığın tadı bile farklıdır.

Havanın kimyası bu yörede bozulmamıştır.

Yine, bu cennet vadide su, yeri gelmiş kaplıcasıyla hastalara şifa kaynağı olmuş, yeri gelmiş şelale olmuş çığlık atmış, yeri gelmiş balıklara mesken olmuş, yeri gelmiş dağların tepesine hiç üşenmeden çıkmış, buzul göl olmuş oturuvermiş gelip geçeni selamlıyor.

Çat Vadisine gelirseniz,Zilkale’den girer Kale-i Bala’dan çıkarsınız
.

Kaleler vadisinde tarihinizi merak eder; merak etmekle kalmaz canlı canlı şahitlik edersiniz.

Palovit Şelalesi’nde,o meşhur cadı ve dev kazanlarını görürsünüz.

Bir başka şifa kaynağı olan balın,hikâyesini arılardan, bin bir çiçekten yerinde dinlersiniz.

Zaten Çiçekli Yayla adı boşuna verilmemiş buralara
.

Gördüğünüzde anlarsınız! Pokut, Elevit, Palovit, Amlakit adı ne olursa olsun,çıktığınız zaman yaylalara birden duman kaplar dört bir tarafınızı, yalnız kalırsınız.

Korkmayın yalnızlıktan, zira korkmak için gelmemiştir duman, sizi derinlere götürüp asıl huzuru vermek için çökmüştür üstünüze…

Daha saymakla bitmez bu ilçenin güzellikleri, gelip yerinde görmek,yaşamak lazım bu bitmez tükenmez güzellikleri.

ÇAMLIHEMŞİN KAYMAKAMI OLARAK YAPTIKLARIMIZ

2013 yılı Temmuz
ayı itibariyle Çamlıhemşin ilçesinde mülki idare amiri olarak göreve başladım.

Görev süremin son yılına girmiş bulunmaktayım.

Geride bıraktığım yıl itibari ile oldukça verimli ve bereketli bir sene olduğunu düşünmekteyim.

Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliği ve İlçe Özel İdaresi olarak 2015 yılında 3 milyon tl gibi bir yatırımı gerçekleştirdik.

Köydes, Özel İdare ve İller Bankasından doğrudan birliğimize gelen kaynaklar dışında ilçenin turizm potansiyelinden faydalanılarak yaklaşık 300 bin tl gibi her yıl sürekli olacak bir gelir kaynağını yarattık.

Merkezi bütçeden köylerimizde ve turizm bölgelerimizde yaptığımız ham yol, betonlama, asfalt, köprü, menfez ve sanat yapılarının yanında öz gelirlerimizle de birçok köyde altyapı çalışmalarını yaptık.

Bu çalışmaların en başında geleni Çamlıhemşin’in hatta ilçemizin en büyük değeri olan Fırtına Deresi ve Vadimizin doğasına sahip çıkarak köylerdeki kanalizasyon sisteminin olmayışı sebebiyle doğrudan doğaya veya dere yataklarına bırakılan atık sular ile mücadele etmek olmuştur.

Birliğimizin öz kaynakları ile 2015 yılı içerisinde 2900 metre koriger altyapı borusu alınmış ve doğasever Çamlıhemşin halkının gönüllü olarak verdiği emek desteği ile doğaya en az zararı olacak şekilde foseptik çukurları yapılmış, bu sayede doğanın kirlenmesine engel olunmuştur.

Gittikçe turizm potansiyelinin daha çok arttığı Çamlıhemşin’de yıllık ziyaretçi sayısı 1 milyona yaklaşmış bulunmaktadır.

Geldiğim yıl itibariyle yaklaşık 300 bin ziyaretçinin arttığına şahit oldum.

Ayder ile özdeşleşen ilçe turizminin Çamlıhemşin’in sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi dokusunun da bilinmesi ve bu değerlerin de turizme kazandırabilmek için ilçe merkezinde kurduğumuz turizm information bürosuyla gelen ziyaretçilere rehberlik ve bilgilendirme hizmeti sağlamaktayız.

Kamu binalarının birçoğunda dış cephe onarım veya yenileme yaparak ilçenin doğal dokusuna uygun bir mimariyle yatırımlar yapılmıştır.

İlçe Belediye Binası, Ziraat Bankası ve Atatürk İlköğretim Okul'unun dış cephe yapımı bunlara örnektir.

Çat Vadisinin muhteşem doğasını turizme kazandırmaya yönelik önemli çalışmalar yapılmı
ştır. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kemal kuş - 4 yıl önce
Sayın kaymakamimiz camlihemsine ve koylerimize yaptığı başarılı calismalarindan dolayı teşekkür ederim.yolun açık olsun.
Avatar
Mustafa Memoğlu - 4 yıl önce
Rize tanıtım günleri için geldiğim Bursada iki gün hep rizeyi bursalılara anlatık hep rize ve Ayderi anlattım Sabah telefonu açtığımda Rizede görev yapan devlet memuru Kaymakam beyin yazısını okuyunca bizler tanıtımın eksık yaptığımızı hisettim Memleketten çok uzakta resimlere bakarak o satırları okuyunca yaşadığımız cennet köşeyi kısada olsa kaleme alan Çamlıhemşin Kaymakmımıza ve haberi yazan editöre teşekkür ediyorum
Avatar
Ali Altın - 4 yıl önce
Sevgili kaymakamım yüreğiniz gibi bu güzel ilçeye dahada güzellikler kattınız sizle bi başka güzeldi çamlıhemşin Ayder hizmetleriniz taktire şayandır bundan sonraki çalışma hatınızda başarılar diler hak ettiğiniz mercihlere gelmenizi temenni ederim bu güzel cennet doğa harikası Ayderimiz bundan güzel anlatılamazdı kaleminize sağlık
Avatar
Ali aydın - 4 yıl önce
Sizi şimdiden özlüyoruz . Yolunuz açık olsun .
Avatar
Hasan kus. güllü köyü muhtari - 4 yıl önce
Saygi değer sevgili kaymakamın şunu anladım Çamlıhemşin hemşinimizi yoremizi yaylarimizi Çamlıhemşin hemşinimizi o kadar güzel ifade etinizki biz. Çamlıhemşin hemşinimizi olarak bu şekilde asla ifade edemezdik ağziniza yureğinize sağlık sayılar.