Bakanı Cahit Turhan" Projenin yüzde 40'a yakınını tamamlamış bulunuyoruz." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, deniz dolgusu üzerine yapımı devam eden Rize-Artvin Havalimanı'nda incelemelerde bulunarak "Dev projeyi her ne kadar 2022 yılında hizmete alacağımızı söylesek de, inşallah gelecek yıl Ekim ayında hizmete açacak şekilde iş programımızı güncelledik" dedi.

Bakanı Cahit Turhan" Projenin yüzde 40'a yakınını tamamlamış bulunuyoruz." dedi.

Havalimanında 85,5 milyon ton dolgu alanı yapılacağına işaret eden Turhan, şunları söyledi: "Şu ana kadar da 242 ağır iş makinesiyle günde 120 bin ton taş dolgu yapılarak 32 milyon ton üzerinde taş dolgusunu tamamlamış durumdayız. Bunun 11 milyon tonu da kategorik taş dediğimiz mendireğin yapımında kullanılıyor. Havalimanımızın en önemli kısmı olan taş dolgu mendireğinin de yüzde 64'ü tamamlanmış durumda. Havalimanı altyapı tesisleri inşaatının tamamı düşünüldüğünde projenin yüzde 40'a yakınını tamamlamış bulunuyoruz."

Bakan Turhan, inşaat için 7 bin 653 beton blok üretildiğini ve bunların 5 bin 136'sının mendireğe yerleştirildiğini belirterek, şöyle devam etti: "Bu sayıyı 19 bin 250'ye çıkaracağız ve bu yılın sonunda mendireği tamamlamış olacağız. Daha da önemlisi pistin, apronun ve taksi yolunun yapımına da bu yıl kasım ayında başlayacağız. Üstyapı tesislerini de altyapısı ile eş zamanlı bitireceğiz. Bu projeye, bölgeye sağlayacağı katkılar nedeniyle büyük önem verdiğimiz için 7 gün 24 saat çalışıyoruz çünkü bu havalimanı, Rize ve Artvin'in kent merkezi ile turizm potansiyeli olan ilçelerinin gelişmesine önemli katkı sağlayacak. Doğu Karadeniz Bölgesi'ne komşu ülkeler ile ticari ilişkilerin artmasına katkıda bulunacak. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde hava ulaşımının kesintisiz bir şekilde sağlanmasına da etki edecek."

- "Bölgenin en büyük havalimanlarından biri olacak"

Havalimanının pist uzunluğunun 3 bin metre, genişliğinin 45 metre olarak inşa edildiğini kaydeden Turhan, 265 metre uzunluğunda 24 metrelik genişlikte taksi yoluyla da aprona bağlanacağını aktardı.

Turhan, yılda 3 milyon yolcuya hizmet edecek havalimanının yaklaşık 30 bin metrekare kapalı alanıyla bölgenin en büyük havalimanlarından biri olacağına dikkati çekerek, "Bu önemi nedeniyle de bu dev projeyi her ne kadar 2022 yılında hizmete açacağımızı söylesek de hedefimizi yükselttik, çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu projeyi inşallah gelecek yıl ekim ayında hizmete açacak şekilde iş programımızı güncelledik." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER