Bakanı, Adil Karaismailoğlu Rize'de

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Rize'ye geldi.

Bakanı, Adil Karaismailoğlu Rize'de

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Rize'ye geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Rize programının ilk bölümünde İkizdere Kaymakamlığını ziyaret etti ve burada bir toplantı gerçekleştirdi. Rize Valisi Kemal Çeber, Gençlik ve Spor Eski Bakanı Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, İkizdere Kaymakamı Cafer Kaymakçı, siyasi parti temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıda yöre sakinleri ile bir araya gelen Bakan Karaismailoğlu, toplantı sonrası İyidere Lojistik Limanı Projesi kapsamında İkizdere'de yapılması planlanan taş ocağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Karaismailoğlu, Rize’de devam eden projelerden en önemlilerinden birinin Rize-İyidere Lojistik Master Planı olduğunu hatırlatarak; “Geçen yıl Ağustos ayı içinde ihalesini yapmıştık. İnşallah burası bittiğinde 13,5 milyon ton kapasiteli, 34 farklı sektörde 8 bin kişiye iş istihdamı sağlayacak çok önemli bir proje olacak. Yoğun bir şekilde çalışmalar devam ediyor. İkizdere’de bizim karayolu projelerimiz de devam ediyor. "dedi.

Bakan Karaismailoğlu, Bölgede 10 farklı noktada araştırma yapıldığını ve tek uygun taşın İkizderede bulunduğunu ifade ederek ; " Rize-İyidere Lojistik Limanı dolgusu için kullanılması gereken en uygun taşın bulunduğu bölgede açılacak taş ocağından rahatsız olan bazı vatandaşlarımız var. Onlarla da istişarelerimiz devam ediyor. Limanın taş dolgusu için bölgede 10 farklı noktada araştırmalar yapıldı. Bu araştırmalar sonucunda tek uygun taşın bu bölgede olduğu uzmanlarımız ve Maden İşleri Genel Müdürlüğümüz bize söyledi. Bunun akabinde çalışmalara başladık.

Buradaki köylülerimizin vatandaşlarımızın şikayetleri tabi ki bizim için çok kıymetli bölge vatandaşlarımızın başımızın üstünde yeri var. Onlarla istişare etmek için bugün buraya geldik.

İnşallah bölgeyi fazla rahatsız etmeden devam edeceğimiz çalışmalarımızda etkilenecek 10 tane ağaç varsa yerine 100 tane ağaç dikeceğiz.

Burada sadece 13,5 hektarlık alanda Rize-İyidere Lojistik Limanı için olmazsa olmaz olan dolgunun taşı için burayı kullanıp 2 yılı doldurmadan buradan çıkmayı taahhüt ediyoruz. İnşallah bu bölgeye çok büyük katkılar sağlayacak projeyi Rizeliler ile birlikte onların destekleri ile birlikte yapmanın çabası içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

Bakan Sayın Karaismailoğlu konuşmasının devamında; “Tabi ki Rizelilerin başımızın üstünde yeri var ama buraya gelip kaşımaya çalışan arkadaşlarımıza veya dışarıdan gelenlere tavrımız böyle olmayacaktır. İnşallah bu işi Rizeliler ile İkizdereliler ile çözerek bu yatırımı hep birlikte yapacağız. Amacımız burada istihdam sağlansın bölge insanı ailesinin yanında çalışsın. Bizler gibi kalkıp İstanbullara gidip iş aramak zorunda kalmasınlar. Bu nedenle bölgesel ve yerel kalkınmaya çok önem veriyoruz. Rize’yi bu projelerle lojistik bir üs haline getirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu basın açıklamasının ardından beraberindeki heyet ile birlikte İkizdere Kültür Merkezine giderek burada vatandaşlara proje hakkında bilgi vererek onların düşüncelerini dinledi.

Bakan Karaismailoğlu, programının devamında Cevizlik Taş Ocağında incelemelerde bulundu ve burada bekleyen vatandaşlar ile görüştü.

Bakan Karaismailoğlu, bugünkü Rize programının son bölümünde, Rize Artvin Havalimanını ziyaret ederek, burada şantiye çalışanları ile birlikte iftar yaptı.(rize valilik)

YORUM EKLE