ALZHEİMER VE DEMANS HASTALARININ YANINDA OLMAYA DEVAM EDİYOR.

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Vodafone ile geçen yıl yaptığı Alzheimer, Demans hastaları ve evinde tek başına yaşayan yaşlılarımız için geliştirdiğimiz BİZ BURDAYIZ uygulaması projesinin sözleşmesini yeniledi.

ALZHEİMER VE DEMANS HASTALARININ YANINDA OLMAYA DEVAM EDİYOR.

Hayati Akbaş

ARTVİN- Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Vodafone ile geçen yıl yaptığı Alzheimer, Demans hastaları ve evinde tek başına yaşayan yaşlılarımız için geliştirdiğimiz BİZ BURDAYIZ uygulaması projesinin sözleşmesini yeniledi.

Artvin Belediyesi, Artvin’de yaşayan Alzheimer, Demans hastaları ve evinde tek başına yaşayan hasta vatandaşlarımızın ihtiyaç duyması halinde sadece tek bir tuşla yardım talebinde bulunabilecekleri, ikamet adresinden uzaklaşmaları halinde nerede olduklarının tespit edilmesini sağlayan ve vatandaşlarımızın tamamen ücretsiz olarak yararlanabileceği #BİZBURDAYIZ uygulamasına devam ediyor.

Artvin Belediye Başkanlık makamında gerçekleşen görüşmede, Vodafone Kurumsal Satış Takım Lideri Hüseyin Kutlu, Vodafone Teknoloji Satış Yöneticisi Turgay Burnaz yer aldı.

Sosyal Belediyecilik anlayışıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Artvin Belediyesi, Artvin’de ilk kez hayata geçirdiğimiz bu uygulama ile toplumsal yaşama katkı sağlayacak önemli bir çalışmayı gerçekleştirdi.

Belediye tarafından verilecek olan cihazı üzerinde taşıyan Alzheimer ve Demans hastası vatandaşlar ikamet ettiği lokasyonun dışındayken, hasta yakını, hastasını dilediği yerden cihaz vasıtasıyla 24 saat takip edebilecek. Şayet hastanın güvenli olmayan güzergâhta olduğu tespit edilirse hemen ilgili ve yetkililere bilgi verme imkanı sağlanmış olacak. Tek başına yaşayan yaşlılar ise cihazın üzerinde bulunan tuşa bastığı anda varsa yakınına gidecek olan sinyal sayesinde yakını ile iletişime geçebilecek şayet hastanın yakını yok ise belediyede bulunan sisteme gelen uyarı neticesinde, Belediye Nöbetçi Personeli tarafından hastayla en kısa sürede temas sağlanacak.

Bu sayede hastalar ve hasta yakınları daha güvende olacak, tek başına yaşayan yaşlılarımız da kendini yalnız hissetmeyecek.

Alzheimer, Demans hastası yakınlarının ve evde tek başına yaşayan yaşlıların Artvin Belediyesi Sağlık Müdürlüğü’ne yapacakları başvurunun ardından, kendilerine verilecek olan cihaz aracılığıyla, tek yaşayan yaşlılaralar ve Alzheimer, Demans hastası olan vatandaşları yakınları tarafından harita üzerinden anlık olarak takip edilebilecek.

Cihaz tahsisi gerçekleştirilen vatandaşların internet üzerinden takibi için hasta olan vatandaşların sadece kendi yakınları tarafından izlenebilme imkânı tanıyan kullanıcı adı ve şifreleri verilecek. Harita üzerinde işaret ile görünecek olan sistem sayesinde hastanın nerede olduğu ya da sinyal alınmadığı durumda en son nerede ve hangi güzergâhta olduğu tespit edilebilecek.

Uygulama sayesinde ihtiyaç duyulması halinde hastanın geriye dönük hareketleri de harita üzerinde görülebilecek. Cihazlar kullanım sıklığına bağlı olmakla birlikte, 14 gün şarj kapasitesine sahiptir.

Uygulamamız için Belediye Sağlık İşleri Müdürlüğünden, Belediyenin internet sitesinden (www.artvin.bel.tr) ve Artvin Akıllı Şehir Uygulamasının detaylı bilgilere ulaşabilecek.

YORUM EKLE