7 İLİN VALİSİ ARTVİN'DE BİRARAYA GELDİ

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Yönetim Kurulu Toplantısı Artvin’de yapıldı

7 İLİN VALİSİ ARTVİN'DE BİRARAYA GELDİ
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
13 Şubat 2014 Perşembe 20:20

İl merkezine yaklaşık 17 kilometre mesafede bulunan Artvin Belediyesi’nin başlattığı ve 2009 yılında Artvin Valiliği’nce yaptırılan Atabarı Kayak Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Artvin Valisi Kemal Cirit, Rize Valisi Nurullah Çakır, Trabzon Valisi Abdul Celil Öz,  Giresun Valisi Hasan Karahan, Ordu Valisi Kenan Çiftçi,  Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda,  Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Temiz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel ile DOKA Genel Sekreteri Oktay Çetin Kaldırım ile daha sonra   Artvinli hemşehrimiz olan Ardahan Valisi SeyfettinAzizoğlu’da katıldı. Toplantıyı Doka Dönem Başkanlığı’nı yapan Ordu Valisi Kenan Çiftçi yaptı.
 
SAHİL BANDI OLUP DA MERKEZİ İÇERDE
OLAN BİR KAÇ İLDEN BİRİSİ ARTVİN’DİR.
 
Artvin Valisi Kemal Cirit, konuklarına hoş geldiniz diyerek başlattığı açılış konuşmasında,” “Doğu Karadeniz’in en doğusundaki sınır ili olan Artvin, bölgemizin karakteristik tüm özelliklerini taşırken, sahil bandı olup ta il merkezini içeride olduğu birkaç ilimizden birisidir. Dolayısıyla hem Karadeniz’in tüm özelliklerini taşımakta hem de komşu bölgelerinden etkilenerek farklı kültürleri içinde barındırarak seçkin demokrasi kültürü ve hoşgörü ile örnek olmaya aday bir ildir.
 
ARTVİN, KAFKASLAR’A AÇILAN SARP KARA HUDUT
KAPISI İLE ÇOK BÜYÜK ÖNEME SAHİPTİR
 
İlimiz, ülkemizin Kafkaslar’a açılan en önemli sınır kapısına sahiptir. Sarp Kara Hudut Sınır Kapısı her yıl ciddi katkıyı bizlere ve ülkemize sunmaktadır. Bugün ortalama günde 18000 kişi ve yılda 6,5 milyon kişinin giriş ve çıkış yapmaktadır. 1 milyon 250 bin araç giriş çıkış yapmaktadır. Geçtiğimiz yıla göre yolcu ve araç trafiğinde % 21’lik artış vardır. Ülke Kara Hudut Kapıları arasında ilk sıradadır. Atatürk ve Antalya Havalimanlarından sonra üçüncü sırada yer almaktadır.
 
DOKA’DAN BUGÜNE KADAR 56 MİLYONLUK KAYNAK KULLANILMIŞTIR
 
Ve 500 milyar dolarlık 2023 ihracat hedefi doğrultusunda ciddi hareketliliği bünyesinde barındırmaktadır. Ve sınır kapısı ile ilgili büyütme, modernleştirme ve kamulaştırma işlemleri devam etmektedir.
 
DOKA olarak ilimizde bugüne kadar 46 proje kazandırılırmış, 3 proje uygulanamamış ve yaklaşık 6 milyonluk proje desteği ilimize sunulmuştur.
 
Kalkınma Ajansları olarak bölgesel planlamalarda ciddi katkıyı önemsemekteyiz. Eğer iller kalkınacaksa ve zihinlerdeki paradigmal değişim yaşanacaksa bu ancak bölgesel bir ivme kazanırsa anlamlıdır. İlimize dışarıdan gelen misafirlerimize hoşgeldiniz diyor, toplantının başarılı geçmesini temenni ediyorum” dedi.
 
KARADENİZ HER YÖNÜYLE MÜKEMMELDİR.
 
DOKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Ordu Valisi Kenan Çiftçi, toplantıda yaptığı konuşmada
“Böyle güzel bir mekanda bizleri buluşturan evsahibi Artvin Valimize ve heyetine canı gönülden teşekkür ediyoruz. Karın o soğuğun sıcağını ve güneşlinde güzelliğini ve ormanın güzelliğini bu toplantı vesileyle bizlere gösterdiğini için bir kez daha heyetimiz adına teşekkür ediyorum.
 
Karadeniz her yönüyle mükemmel bir bölgemiz. Bütün illerin kendine mahsus, kendine ait güzellikleri var. Ama birbirine de benzer yönleri var. Zaten DOKA’da 6 ilimizi bir araya getirerek, bu güzelliklerin inkişaf etmesini, ortaya çıkmasını turizm, ekonomik, sağlık, eğitim ve diğer alanlarda işbirliği içerisinde Türkiye’de olduğu gibi dünyada yerini alması için çaba ve gayret göstermektedir.
 
Ben ilk defa Artvin’e geliyorum. Hakikaten burası çok güzel bir ilimiz. Daha öce Rize’de çalıştım, Trabzon’da yerlerimiz var. Trabzon’un eniştesiyim. Orada da çok güzel yaylalar var. Giresun ve Ordu’nun yayaları da bir harika. Özellikle bu “Yeşil Yolla” birlikte inşallah bu yaylaları turizme kazandırmak gerekiyor. Bu konu ile ilgili de hem dış fuarlarda hem de iç fuarlarda tanıtımlarla ilgili arkadaşlarımızın ve farklı birimlerimizin çalışmaları ve gayretleri devam ediyor. Bunlar devam edecektir de.
 
2014’TE NELER YAPACAĞIMIZI KONUŞACAĞIZ
 
Bugün burada toplanmamamızın gündeminden birisi de 2014 yılı içerisinde çıkılması planlanan Doğrudan Faaliyet Desteklerinin görüşülmesidir. TR 90 Kış Master Planının değerlendirilmesi, başarılı bulunan projelerin değerlendirilmesi BROP kapsamında, İzleme ve Değerlendirme Faaliyetleri fesih talepleri var. Bunları görüşeceğiz. Birde kurumsal işlerle ilgili olarak görüşmeler yapacağız” diye konuştu.
 
Açılış konuşmalarının ardından basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda gündem maddeleri görüşüldü.
 
Toplantı gündemde yer alan TR90 Kış Turizmi Master Planının Değerlendirilmesi, Çalışma Bakanlığı İKGOP Desteği Kapsamında Başarılı Bulunan Ordu ve Giresun İllerinde Uygulanacak Projenin Değerlendirilmesi, devam eden projelere ilişkin sözleşme fesih taleplerinin görüşülmesi, 2014 yılı içerisinde başarılı bulunan Doğrudan Faaliyet Desteği Projelerinin Görüşülmesi, Kurumsal İşlemlerin Görüşülmesi, Dilek ve Temennilerin ardından sona erdi.
 
 
SAYIN VALİMİZE, BELEDİYE BAŞKANIMIZ TİCARET ODASI BAŞKANIMIZA YAPTIĞI EV SAHİPLİĞİNDEN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ.
 
DOKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Ordu Valisi Kenan Çiftçi, toplantı sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Buraların turizme açılması için neler yapabilir konusunda bir master plan hazırlanmıştı. Toplantıda bunu değerlendirdik. Heyetimiz çok güzel çalışmalar yapmışlar. Özellikle yaylalar, yayla turizmi, ekoturizm ve kayak. 6 ilimizin tamamında. Bunları görüşüp değerlendirmelerde bulunduk. Bize müracaat eden bazı projeleri görüştük ve kararlar aldık. Projelerden sonra projelerin reddi ile ilgili bazı noktalar söylenmişti. Bu konular hakkında kararlar verdik. Bir sonraki toplantımızda da neler yapacağımızı görüştük. Biz buraların her alanda gelişmesi adına DOKA ve Yönetim Kurulu adına elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. Şunu da haseten belirtmek istiyorum, Artvin bizlere çok güzel evsahipliği yaptı. En güzel mekanı bizler için açtı. Artvin Valimize, Belediye Başkanımıza, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza ve İl Genel Meclisi Başkanımıza canı gönülden teşekkür ediyorum Artvin’de bizlere verilen raporlar doğrultusunda çok güzel hizmetler yapılabilir ve bu yönde gelişen bir bölgemiz. Artvin, içinde barındırdığı doğası ile İsviçre’nin Alpleri gibi muhteşem bir ilimiz.” dedi. 08 Haber(ARTVİN)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.