2020 HAZİRAN AYINDA, BARAJ İNŞAATI TAMAMLANMIŞ OLACAK

2020 HAZİRAN AYINDA, BARAJ İNŞAATI TAMAMLANMIŞ OLACAK

2020 HAZİRAN AYINDA, BARAJ İNŞAATI TAMAMLANMIŞ OLACAK
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
27 Nisan 2019 Cumartesi 15:17

Hayati Akbaş

YUSUFELİ-DSİ Artvin 26ncı Bölge Müdürlüğü Artvin’deki yerel ve ulusal basın mensupları için Yusufeli barajı ve projesi inşaatında bilgilendirme gezisi düzenlendi. DSİ Artvin 26ncı Bölge Müdürü Celal Tokalak gazetecilere: “2020 haziran ayında, baraj inşaatı tamamlanmış olacak. 2020nın sonunda ise elektrik üretimine başlanacak” dedi.

Yusufeli ilçesinde gazeteciler için baraj inşaatında gezi düzenlendi. Devlet Su İşleri (DSİ) Artvin 26ncı Bölge Müdürü Celal Tokalak'ın eşlik ettiği gazeteciler, yapımı süren baraj inşaatı hakkında bilgilendirildi. Tokalak, Yusufeli Barajında 91 metre yüksekliğe ulaşıldığını söyleyerek, 2020 yılının sonunda barajın elektrik üretimine başlayacağını açıkladı. Yusufeli Barajının gövde yüksekliği 91 metreye çıktı. Baraj inşaatının genelinde yüzde 65 gerçekleşme sağlandığını ifade etti. Gövde yüksekliğinde ise yüzde 25 seviyelerine ulaştığının altını çizen Tokalak, “2020 haziran ayında, baraj inşaatı tamamlanmış olacak. 2020nın sonunda ise elektrik üretimine başlanacak. Şu anda baraj inşaatında, karayolları ekipleri ile birlikte 4 bin 500 kişi ve bin 500 iş makinesi çalışıyor. 24 saat vardiya sistemi ile Yusufeli Barajında yapım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor” dedi.

Baraj Gövde Betonu dökülmesi çalışmaları devam ediyor

Yusufeli Barajı ve HES Projesi DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce inşa edilmekte olan Yusufeli Barajı ve HES Projesinde Baraj Gövde Betonu dökülmesi çalışmaları devam ediyor.

DSİ Artvin 26ncı Bölge Müdürü Celal Tokalak tarafından yapılan açıklamada; “Yusufeli Barajı temelden yüksekliği 275 m olup, çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Ülkemizin birinci, Dünyanın üçüncü en yüksek barajıdır. Tesisin kurulu gücü 558 MW olup; yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kWh/yıl’dır.

Yusufeli Barajı ve HES ihalesi 13 Ağustos 2012 tarihinde yapılmış olup; inşaat çalışmalarına 21 Aralık 2012 tarihinde başlanılmış ve bugün itibarı ile % 98’lik parasal gerçekleşme sağlanmıştır. İşin kesin hesap çalışmaları devam etmektedir.

Yusufeli Barajı ve HES İkmal ihalesi 30 Mart 2018 tarihinde yapılmış olup; inşaat çalışmalarına 20 Nisan 2018 tarihinde başlanılmıştır. Sözleşmeye göre iş bitim tarihi 04 Nisan 2021’dir.

Yusufeli Barajı ve HES İnşaatında geçici bağlantı yolları, baraj ulaşım yolları tamamlanmıştır. Derivasyon yapıları tamamlanmış olup; 01 Nisan 2014 tarihinde Çoruh Nehrinin derivasyonu yapılmıştır. Memba ve mansap batardoları tamamlanmıştır.

Baraj gövdesi kazı ve destekleme çalışmalarına 20 Haziran 2014 tarihinde başlanmış olup; 21 Haziran 2018 tarihinde temel kotuna ulaşılmıştır.

Temel enjeksiyon çalışmaları tamamlanmıştır. Enerji kırıcı havuz kazısına başlanmış olup; kazı ve destekleme çalışmaları devam etmektedir.

Baraj gövde betonu döküm çalışmalarına 11 Temmuz 2018 tarihinde başlanılmış olup; çalışmalar devam etmektedir. Bugüne kadar 140.000 m³ baraj gövde betonu dökülmüştür.

Enerji yapıları ulaşım, kablo ve havalandırma amaçlı tüm tünel ve galeriler tamamlanmıştır. Santral binası kazı ve destekleme çalışmaları ile tavan kemer betonu tamamlanmıştır. Santral binasında gömülü parça montajları ile kalıp, donatı ve beton dökümleri koordineli olarak devam etmektedir.

Enerji şaftı kazısı tamamlanmıştır. Su alma yapısı beton imalatları tamamlanmış olup tünel kısmında kaplama betonlarına başlanmıştır. Şalt sahası kazı çalışmaları tamamlanmış olup; şalt sahası binası inşaatına başlanılmıştır.

Elektromekanik teçhizat çalışmaları baraj inşaatı ile koordineli olarak devam etmektedir.

Yusufeli Barajı ve HES çalışmalarında toplam fiziki gerçekleşme % 60 seviyesindedir.” İfadelerine yer verildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.