Ak Parti İktidarı tarafından 2011 yılında kurulan, yönetim merkezi Giresun ile Ordu illerinin ortasında sahil şeridinde kurulan, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı olarak kuruldu. Kısa adı ise DOKAP olarak geçmektir. Dokap’ın Başkanlığını başta Rize olmak üzere, Karadeniz illerinin hemen hepsinde tanınan, Çaykur Eski Genel Müdürü Sn. Ekrem Yüce tarafından yürütmektedir. Kamuoyunda Yeşil yol projesi olarak bilinen, Rize, Giresun, Trabzon, Ordu, Samsun, Bayburt, Gümüşhane ve Artvin illerini kapsayan Yaylalarını birleştiren ve Karadeniz Bölgesi illerini birkaç yıl içerisinde atağa kalkındıracak önemli bir turizm projesidir.
Bu önemli proje Kalkınma Bakanlığına bağlı, Doğu Karadeniz Bölgesinin sahip olduğu kaynakları değerlendirerek, bu yörede yaşayan insanların ekonomik geliri düzeylerini ve yaşam kalitelerini yükseltmek, bölgelerarası ve bölge içi farklılıkları gidermek, ulusal düzeyde ekonomik gelişme ve sosyal istikrar hedeflerine katkıda bulunmayı amaçlayan bir bölgesel toptan kalkınma projesidir. Bu proje kapsamında, bu zaman kadar DOKAP’ın Turizm sektörüne dönük yapılan başlıca YEŞİL YOL çalışmalarını bilgilerinize aktarıyorum.
Yeşil yol, Turizm Master planı çerçevesinde öne çıkan yayla ve turizm merkezlerini, Samsun’dan başlayıp, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize, Artvin’i yaylalardan, üst kottan birbirine bağlayan, ortalama 2.350 km uzunluğundaki turizm yolunu ifade etmektedir.
Dokap İdaresi ve 8 il valiliğine 2014 yılında ayrı, ayrı 5 milyon TL olmak üzere 8 İle toplam 40 milyon TL. Ödenek gönderilmiştir. Ayrıca, 2014 yılı öncesinde Yeşil yol projesi için, turizm Bakanlığı kaynaklarından her ile 2 milyon TL. Ödenek aktarılmıştır. 8 İlin, Valilik İl Özel İdareleri tarafından uygulamaya başlanılan Yeşil Yol imalatında 2011 yılında 57 km, 2013 yılında 86 km, 2014 yılında ise 165 km olmak üzere, genel toplamda 310 km yol yapımına ulaşılmıştır. Bu proje doğrultusunda Rize ilimiz için, 14 milyon TL. Ödenek aktarılmış, 2015 yılı için ise 5 milyon TL. daha ödenek ayrılmıştır.
Peki, Yeşil Yol ’un yaylalarımızda devam eden bu proje sayesinde, Rize’mizde turizm olarak ortaya çıkacak olan ekonomik ve sosyal gelişmelerden de kısaca bahsedeyim.
Dokap’ın turizm sektöründe yürüttüğü bu proje ve yatımlara ilave edilecek olan projelerle, Rize’miz yaylalarının tümü turizme açılacak. Bu sayede turizm artışına bağlı olarak istihdam, tarım ve hayvancılıkta büyük bir artış sağlanacaktır. Tüm yaylalarımız ve yeni turizm alanı ilan edilecek, turizm merkezlerimizle birlikte mevcut turizm merkezlerimiz başta, yabancı ve yerli turizmciler, bilhassa Arap turistler tarafından cazibe merkezi haline gelecektir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.