BÜYÜK BİR SAĞLIK HİZMETİ, RİZE KEMOTERAPİ MERKEZİ

 

            Karadeniz Bölgemizde ve Rize İlimizde bir ilk olan Robotik Kemoterapi Merkezi, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan sayesinde, Yine Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hizmet vermeye başlamış oldu.

            Kanser vakalarının yüksek görüldüğü Karadeniz Bölgesi illerinde ve Rize'miz de yıllardır başta KTÜ Farabi Tıp Fakültesi Hastanesi olmak üzere, Ankara, İstanbul hatta Erzurum'da ki Onkoloji hastanelerine kadar giderek, yıllarca, aylarca, günlerce bir çok aile fertlerinden uzak maddi ve manevi sıkıntılar yaşardı.  Bu illerde yapılan tedavilerde bir çoğu sağlığına kavuşurken, bir çoğununda tedaviye olumlu cevap veremediği için hayatlarını kaybettiklerini duyar ve üzülürdük.

            Yıllardır, Rize'de Onkoloji Hastanesi yapılsın seslenişleri nihayetinde Başbakanımız Sayın R. Tayyip Erdoğan'ın, Sağlık Bakanlığına vermiş olduğu talimatla, Sağlık Bakanlığımız ve beraberinde bölgemizde çay sektörünün önemli isimlerinden olan Doğuş Çayın ile yaş çay üreticilerimizin bu merkezin yapımı için bağışladıkları maddi destekleriyle ilimiz için çok önemli sağlıkta devrim denilecek hayatı bir sağlık merkezi olan  Onkoloji Robotik Kemoterapi Merkezine kavuşmanın sevinçini yaşıyoruz. Bu sevinci Rize ve komşularına yaşatan başta Başbakanımız Sayın Erdoğan'a, Sağlık Bakanlığımıza, Bakanımız Sayın Yazıcı'ya, Rize Milletvekillerimize,  Doğuş Çay Grubuna ve yaş çay üreticilerimize sonsuz şükran ve dualarımızı sunuyoruz.

            Bir kaç gün önce Rize RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hasan Türüt ve Yardımcısı Dr. Yavuz Yılmaz'la birlikte, Rize'de görev yapan yazılı ve görsel basın mensuplarına resmi açılışı ilerleyen aylarda, Başbakanımız Sayın Erdoğan tarafından yapılan olan Onkoloji Robotik Kemoterapi Merkezinin bütün hizmet birimlerini, kullanılacak milyar dolarlık araç ve gereçleri bizlere tanıttı. Basın mensupları olarak merak ettiklerimizi çok detaylı bir şekilde bizlere anlattılar. Başhekim. Doç. Dr. Türüt, şuanda merkezde tedavi görev hastalarla bizleri tanıştırdı. aylaradır Rize dışında tedavi olmak için bekleyen ve günlerdir Memleketinden uzak noktalarda tedavi olan onkoloji hastalarımızın bu merkezde başlayan tedavilerindeki yaşama umudu ve sevinçi gözlerinde parlıyor ve dudaklarından mutluluk cümleleri dökülüyordu. Merkezde tedavi görmeye başlayan onlarca onkoloji hastası, "Bizlere şehrimizde tedavi olma imkanı tanıyan, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Allah razı olsun. Bu merkezde tedavimin yapılması  sayesinde yeniden dünyaya gelmiş gibiyiz." diyorlardı.

            Şimdi de Karadeniz'de bir ilk olan ve hizmet veremeye başlayan Robotik Kemoterpi Onkolji Merkezini tanıyalım. Bölgemiz ve Rize'mizin  en önemli ihtiyaçlarından birisi olarak yıllar sonra hiç bir masraftan kaçınmayarak hizmet vermeye başlayan Robotik Onkoloji Merkezinde hasta ve tıbbi personelin sağlık ve güvenliğini en üst seviyede olduğu, Antineoplastik ilaçların doğru dozda el değmeden otomatik olarak hazırlanabilmesini sağlayan Robotik bir sistemle gerçekleşecektir. Enfeksiyon ve kontaminasyon riskleri asgariye inecektir. Birim doz ilaç yöntemi ile %60'a varan ilaç tasarrufu sağlanacaktır. Uluslararası normlarda personel güvenliği elde ediliyor. En uygun dozlarda kemoterapi hazırlanıyor. Dozlar otomatik olarak kontrol ediliyor. Sağlık Bakanlığımım Kemoterapi Merkezlerini modernize etme politikası doğrultusunda hazırlanan merkez de hem hastaların, hem de yakınlarının rahat edebilmesi için konforlu bir ortamda hizmet veriliyor. Robotik Onkoloji Merkezi adeta beş yıldızlı bir otel konforunda dizayn edilmiş olup, kemoterapi tedavisinde hastalara VIP hizmeti verilmektedir. Bu merkezde, enfeksiyon ve kontaminasyon (bulaşma) riskini en aza indirgeyen otomasyon sistemi ve Cleanroom ortamı sayesinde tedavi gören hastalar, yakınları ve hastane çalışanları için güvenliği en üst seviyede sağlanan bir merkez konumunda hizmet vermektedir. Kemoterapi ilaçları, ISO 5 hava standardında temiz oda (Clean Room) olarak adlandırılan özel alanlar içerisinde Robotik sistem kullanılarak hazırlandıktan sonra yine alanında uzman eğitimli hemşireler tarafından uygun koşullarda uygulamalar gerçekleşmektedir.  

            Özetle, Dünyada 50 Merkezde Türkiye'de ise 7 Merkezde, Karadeniz Bölgesinde ise ilk ve tek olarak Rize'de RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Robotik Onkoloji Merkezini hayata geçirilmesi, Rize ve Bölgemizdeki Onkoloji hastalarının teşhis ve tedavisinde yeni bir devrimdir.

    
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.