Bu haber kez okundu.

Rize Çamlıhemşin-Hemşin bölgesi adeta Göl cenneti

Kader Cengiz(Kaçkar53.com)

Rize ve ilçelerinde Yaylalarda bulunan göller ziyaretçileri adeta büyülüyor. Yürüyüşçülerin en çok ziyaret ettiği Çamlıhemşin’e bağlı göller dünya’da eşi benzeri olmayan güzellikler sunmaya devam ediyor.GÖLLER


MOCAR GÖLÜ

Verçenik ile Çiçekli yayları arasındaki bağlantıyı sağlayan rota üzerinde yer alan göl 2958 metre yüksekliktedir. Verçenik Yaylası’na yaklaşık 2 kilometre mesafedeki gölün yakınlarındaki sırt ve düzlüklerde beş küçük göl daha görülebilir. Yürüyüşçüler için ideal kamp yerlerinden biridir.
 

VERÇENİK YILDIZLI GÖL
 

Verçenik Dağı’nın güneydoğusunda yer alan Çatalkaya ile Koyunsokağı tepelerinin arasındaki çanakta yer alan göl, 2959 metre yüksekliktedir. Rize Erzurum il sınırı üzerinde ulaşılması zor bir mevkide bulunan göl, sularını Aktakan Deresi’ne boşaltır.
 

KURBAN DÜZÜ GÖLLERİ
 

Yıldızlı gölünün güneyindeki geniş bir çanağa toplanan altı küçük gölden oluşan Kurban Düzü gölleri 3125 metre yüksekliktedir. Altı gölden sadece At Gölü adlı küçük göl Rize il sınırında, diğerleri ise Erzurum il sınırında kalır. Göllere İspir Salaçur Vadisi’nden ulaşılabildiği gibi, Sulak Göller –Tatos Gediği- Derin Göl-Salaçur Vadisi güzergahındaki eski göç yolu izlenrek de varılabilir.
 
  

MAL GÖLÜ
 

3096 metre yüksekliğindeki göl turkuaz sularıyla dikkat çeker. Verçenik Dağı’nın güneyinde yer alan Mal Gölüne, Salaçur Vadisi’ndeki artık kullanılmayan Pidosor Yaylası’ndan başlayan hayli dik bir yürüyüşle ulaşılabilir.
 

DELİ GÖL
 

Mal Gölü’nün batısında kalan Deli Göl 3136 metre yüksekliktedir. Mal Gölü’nü ziyaret eden deneyimli dağcılar yürüyerek Deli Göl’e ulaşabilirler.
 

KORHUNİ AŞAĞI GÖL
 

Verçenik Yaylası –İspir arasındaki önemli bir aşıt olan İspir Kapısı’nın (Hemşin gediği) güneyindeki vadide yer alan göl, 2895 metre yüksektedir. Bir bölümü sazlık olan gölün suları yaz aylarında çekilir.
 
 

KORHUNİ ORTA GÖL
 

Korhuni Aşağı Göl’e oranla biraz daha büyük olan Orta Göl 2983 metre yüksekliktedir.
 

KORHUNİ YUKARI GÖL
 

Aynı vadinin en büyük gölü olan Korhuni Yukarı Göl, 3053 metre yükseklikteki geçidin hemen altında yer alır. Sularını diğerleri gibi Burdukan Deresi’ne gönderir. Korhuni Göllerini ziyaret etmek isteyenlerin Verçenik Yaylası – Kapılı  Göller –ispir  Kapısı – Korhuni Göller –Salaçur yürüyüş rotasını izlemeleri gerekir. Parkur ancak iki veya üç günlük kamplı olarak yapılabilecek zor bir etkinliktir.
 

KAPILI GÖLLER
 

Rize’nin en çok ziyaret edilen buzul göllerinden olan Kapılı Göller, önemli bir kamp alanıdır aynı zamanda Verçenik Dağı tırmanışı İspir Kapısı rotası üzerindeki irili ufaklı dört göl, 2973-3075 metre arasındaki yüksekliklerdedir. Göller yürüyüşçülere birbirinden güzel fotoğraf kareleri ve etkileyici manzaralar sunar. Verçenik Yaylası’na yaklaşık 3 km uzaklıktadır.
 

KOLKANLI GÖLÜ
 

Kapılı Göllerin batısındaki vadiye konumlanan Kalkanlı Gölü 3203 metre yüksekliktedir. Ulaşılması hayli zor olan göl, Verçenik Yaylası’nın bulunduğu Büyükyayla Deresi Vadisine bakar hemen altında küçük bir göl bulunur.
 

AT GÖLÜ
 

Çamlıhemşin ilçe merkezine 48 km mesafedeki Verçenik Yaylası’nın bulunduğu vadi, buzul gölleri açısından oldukça zengindir. Büyükyayla Deresi’nin hayat verdiği bu vadinin derinliklerinde yer alan göllerden biri olan At Gölü, Verçenik Yaylası -Çermaniman Yaylası -Cimil Vadisi rotasını izleyen eski yayla yolu üzerindendir. Verçenik Yaylası’ndan yaklaşık 3km’lik bir yürüyüşle göle ulaşabilirisniz.
 

VERÇENİK KUMLU GÖLÜ
 

At Gölü’nün çok yakınında yer alan Kumlu Gölü 2864 metre yüksekliktedir. Bölgede Büyükyayla Deresi’nin oluşmasına katkı sağlayan göllerden biridir.
 

BUZLU GÖLLER
 

Büyük ve küçük olarak iki gölden oluşan Buzlu Göller, Verçenik Yaylası’nın bulunduğu Vadinin sağ tarafındadır. Büyükincin, Salır ve Ziyaret tepelerinin çevrelediği geniş bir çanağın içine konumlanırlar. Buzlu Göllerin hemen üzerinde iki küçük göl daha bulunur. Verçenik Yaylasına yaklaşık 3,5 km uzaklıktaki göllere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Denizden 2882 metre yüksekteki Buzlu Göller’den Çermeşk göllerinin bulunduğu vadiye açık havada yürüyerek geçiş yapılabilir.
 

GAĞDOVİT GÖLÜ
 

Demirkapı Dağı’nın sırtlarında yer alan bu küçük göl 2950 metre yüksektedir. Çamlıhemşin ilçesine 42 km mesafedeki Başköy Ortaklar Yaylası’nın yakınlarında yer alan Çermeşk Yaylası’nın bulunduğu vadiye bakmaktadır. Ulaşımı zordur.
 

ÇERMEŞK GÖLÜ
 

Rize’nin en güzel göllerinden biri olan Çermeşk, yeşil-lacivert rengiyle görenleri büyüler. Başköy Ortaklar yaylasına 3km mesafedeki Çermeşk Yaylası’ndan yürünerek ulaşılabilir. 2795 metre  yükseklikteki göl Çermeşk Yaylası- Çermeşk Gölü-Kevut Yaylası –Cimil Yaylası rotasını izleyen eski göç yolu üzerindedir.Çermeşk Gölü’nün kuzeyinde Karagöl ile birlikte üç göl daha bulabilirsiniz.
 

KARAGÖL
 

Çermeşk  Gölü’nün güneyinde yer alan Karagöl 3012 km yüksekliktedir.Hemen üzerinde iki göl daha bulunur. Çermeşk Gölü’nü ziyaret edenler fazladan bir saatlik yürüyüşü göze alırlarsa Karagöl’ü de görebilirler.
 

CİMİL DAĞI GÖLÜ
 

Çermeşk Gölü’nün batısındaki vadide bulunan bu küçük göl 2990 metre yüksekliktedir. Başyayla yakınındaki göl aynı zamanda Cimil Vadisine geçiş güzergahı üzerinde yer alır. Açık bir havada eski patikalardan Cimil Yaylası üzerinden göle yürünebilir.
 

BALIKLI GÖL
 

3354  metrelik Avgahan ile 3072 metrelik Sırpal tepelerinin sarmaladığı bir bir vadinin başında yer alan göl 2995 metre yüksekliktedir. Balıklı Göl’e, Çamlıhemşin İlçesine 46 km mesafedeki Ambarlı Yaylasından veya 61 km mesafedeki Tahpur Yaylası’ndan yürünerek ulaşılabilir. Seyahat acentelerinin ve doğaseverlerin sıkça ziyaret ettiği bir göldür. Sıcak yaz günlerinde mutlaka burada yüzme keyfini yaşamalısınız. Çevresinde dört küçük göl daha yer alır.
 

AMBARLI  YAYLASI  ÜÇGÖLLER
 

Balıklı Göl’ün kuzeybatısında yer alan göller 2858 metre yüksekliktedir. Taraklı, Sandıklı ve Kuzu adlarıyla anılan göller, Balıklı Göl’den bir sırtla ayrılan farkli bir vadide yer alır. Ambarlı Yaylası’ndan çıkarak önce Üçgöller’i sonrada Balıklı Göl’ü ziyaret edip geniş bir daire çizerek yeniden aynı yaylaya dönen  günübirlik bir yürüyüş etkinliği düzenleyebilirsiniz.
 

AKÇAR GÖLÜ
 

Balıklı Göl’ün doğusunda yer alan göl, Aynı adlı dağın yamaçlarına konumlanır. Fırtına vadisine bakan gölün suları, Varyemez ve Hemşin Dereleri aracılığıyla Fırtına Deresine karışır. 2833 metre yüksekliğindeki Akçar , Çat –Kaleköy yolundaki Sebekdüzü mevkisinin hemen üzerindedir.
 

SARİNÇOF GÖLÜ
 

Çiçekli ve Ortayayla’dan ulaşılabilen Sarinçof, biri büyük biri küçük iki gölden oluşuyor. Suları Hacıncur Deresi aracılığıyla Hemşin Deresi’ne akarak Fırtına Deresi’nin oluşumunda önemli bir rol oynuyor. Göller 2835 metre yükseklikte bulunuyor.
 

YILDIZ (ÇİÇEKLİ YAYLA) GÖLÜ
 
 

Sarınçof Gölü’nün güneyinde yer alan Yıldız Gölü , 3027 metre yükseklikten Tatos Sulak Göller’in bulunduğu vadiyi seyrediyor. Batısında üç , güneyinde ise bir tane küçük göl daha yer alıyor. Çiçekli Yayla yakınlarındaki göl, Sarınçof Gölü ile aynı güzergah üzerinde. Kendine güvenenler açık havalarda yürüyerek yanına ulaşabilir.
 

MELEKAR GÖLÜ
 

Göl, Çamlıheşin ilçesine 48 km uzaklıktaki Verçenik Yaylası’nın kuzey doğusunda konumlanır. Mocar Gölü’nün kuzeyinde yer alan Melekar’ın güney doğusunda iki göl daha bulunur. 3086 metre yüksekliğindeki göle ulaşım oldukça zordur.
 
  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ABDULLAH MATARACİ 4 yıl önce

Tirovit yaylasindan 3kilmetre yukarı karmik yaylası nin 1kilmetre üstüne COVKUN Gölü var süper yeri ve görüntüsü harika.tavsiye edilir