DOKADAK ile Sis ve Çizede Verçenik Kapılıgöller gezisi

DOKADAK ile Sis ve Çizede Verçenik Kapılıgöller gezisi

DOKADAK ile Sis ve Çizede Verçenik Kapılıgöller gezisi

Abdullah UZUN (Kaçkar53.com)

DOKADAK Spor Kulübü tarafından düzenlenen ve Ardeşen-Pazar, Fındıklı-Trabzon, Çayeli, Arhavi ve Hopa’dan katılan yaklaşık 25 kişi ile 21.07.2019 Pazar günü Verçenik Kapılıgöller gezisine katılanlar, Verçenik Yaylasına araçla 2 saate ulaştılar. Araçlardan inen ekip yaklaşık gidiş-dönüş 5 saat sis ve çize altında Verçenik Kapılgöllere ulaştılar.

Rize, Yürüyüş ve dağcılık yapanlar veya fotoğraf çekenler için bir cennet adeta.

Şehir hayatından bunaldıysanız kaçıp gitmek lazım buralara.

Oksijeni doyasıya soluyabileceğiniz, bulutların üzerinde yürüyebileceğiniz, ahşap evlerin otantik havasına kendinizi bırakacağınız yeşilin binbir tonuyla insana yaşamı sevdiren bu Karadeniz Yaylaları ölmeden önce kesinlikle görülmeli.

Birbirinden güzel özellikleriyle ön plana çıkan birçok ilçesi var Rize’nin;

Ardeşen, Çamlıhemşin, Çayeli, Derepazarı, Fındıklı, Güneysu, Hemşin, İkizdere, İyidere, Kalkandere, Pazar… Ama Rize’yi anlatmak için ilçelerinden çok yaylalarını anlatmak gerekiyor.

Çünkü Rize’nin bu kadar popüler hale gelmesindeki en önemli faktörlerden biri aslında bu güzel yaylaları.

Karlar eriyip, dereler çoşmaya başladığında sıcaklığın artmasıyla yüksek yaylalara çıkan köylüler yaklaşık üç ay kadar yaylalarda kalıyor. Gittikçe azalmasına rağmen yaylacılık hala ayakta tutulmaya çalışılan bir gelenek.

Her yayla bir ya da birden fazla köy tarafından kullanılıyor. O köy halkının yaylada ev yapma hakkı var.

Bazı köylerin iki yaylası var ve iki tertipte çıkılıyor bu yaylalara.(Verçenik) gibi, İlk yaylanın otu tükendikçe biraz daha yukarıdaki ikinci yaylaya göç ediliyor. Bu göç zamanlarına köylü hep beraber karar veriyor. İlan edilen günlerden önce yaylalara çıkılmıyor.

Verçenik Yaylası

Verçenik,en uzak ve yüksek yaylalardan… Çok bilinmeyen Verçenik Yaylası daha çok dağcıların gözdesi. Kaçkar Dağları’nın en yüksek zirvelerinden biri de burada… 3711 metreyle Türkiye’nin en yüksek 12 zirvesinden biri, Üstelik çıkışı en zor olanlarından,10’dan fazla göl var.

Kapı Gölleri, Verçenik

Öncelikle yaylaya çıkış çok uzun ama bir o kadar büyüleyici manzaraya sahiptir.

Dağlardan fışkıran sular ve turuncu gelincik çiçeklerinin eşliğinde çıkıyorsunuz yaylaya.

Arabayı bıraktıktan sonra 1,5 saatlik bir yürüyüşle göllere ulaşıyorsunuz.

İlk bir saatlik güzergah oldukça rahat bir yürüyüş ve dereyi takip ederek hafifçe yükseliyor. Son yarım saatte ise kayalardaki patikayı tırmanmanız gerekiyor.

Zaman zaman zorlaşsa da yolu takip etmek kolay çünkü etrafta yolu belirleyen (taştan) birçok işaret var. Bir ara taşların arasında kaybolan derenin sadece sesini duyuyorsunuz ama kısa bir süre sonra eşsiz manzarasıyla önce dereyi sonra da gölün büyüleyici renklerini görüyorsunuz.

Biraz daha yürüdüğünüzde de büyük göle ulaşıyorsunuz. Gölün etrafında Verçenik ile beraber uzanan diğer zirveleri ve o binbir çiçeği görünce yorgunluk hemen gidiyor. Sadece birkaç dakikalığına gölün soğuk sularına bırakıyorsunuz kendinizi. Çünkü sadece o kadar kalabiliyorsunuz. Şok etkisi yapsa da dışarının sıcaklığında o soğukluğu bir anda unutuyorsunuz.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2019, 13:49
YORUM EKLE