Bu haber kez okundu.

Kütüphaneler ve insanlar
Kütüphaneler yüzyıllar boyu bilim ve kültürü etkileyen en önemli kuruluşlardır. Kütüphaneler bilgi toplumuna erişmede bilginin aktarılmasında önemli görevler üstlenir. Bunun yanında okuma alışkanlığını insanlara aşılamayı görev edinir. Bu doğrultuda yapılan köklü araştırmalarda bilime, edebiyata ve san’ata giden yol okumadan geçer. Okuma alışkanlığının da küçük yaşlarda kazandırılması gerekmektedir. Bu konuda görevlerin çoğu diğer kütüphanelere nazaran okul kütüphanelerine daha çok düşmektedir.

Çocukları bu alana doğru çekmek günümüzde çok da kolay değildir. Çünkü televizyonlar çocuklardan yetişkine, okuma isteğini azaltmıştır. Çocukları kütüphanelere çekmek için ilk önce kütüphane ortamı çocuklar için hem güvenli hem de onları mutlu edecek biçimde tasarlanmalıdır. Bunun yanında çocuk aile ilişkisi göz önüne alınarak ailenin ihtiyaçları giderilmeli.

Meselâ, fiziksel engelli, öğrenme engelli, toplumsal ve davranış güçlükleri olan, eğitimden mahrum olan, malî imkânları olmayan çocuklara da kütüphaneler hizmet sunmalıdır.

Kütüphaneler bulunduğu toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için vardır. Bu doğrultuda daha başarılı olması için çevre ile ilişkilerini sıkı tutmalıdır. Hizmet verirken verdiği hizmetin daha sağlıklı ve düzgün olması için kütüphane amacıyla örtüşen birimlerle ve kuruluşlarla işbirliğini sağlamalıdır. Eğitim becerisinin de gelişmesi için bu şarttır. Ayrıca bu değişen toplumsal şartlar ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmada da yarar sağlar.

Bir ülkenin kütüphanesi ne kadar gelişmişse o ülkenin bilimi, san’atı ve edebiyatı o kadar gelişmiştir. Bilgi ışığı en fazla olan ülke kütüphanesi en fazla olan ülkedir. Aynı şekilde bir insan kütüphaneye ne sıklıkla giderse, bilgi dağarcığı da o sıklıkta artar. Bundan dolayı da kütüphanenin önemi toplumsal yönden büyüktür.

Bütün bu açıklamalar ışığında kütüphane, toplumdan gelen isteklerin doğrudan karşılayıcısı olarak, istekleri bilen, istek seviyesini belirleyen bir konumdadır. Bu istekleri arama yollarını düşünen, bu yönde gerekli alanları belirleyen ve gerçekleştirmek için işbirliği sağlayan, bu konuda tartışma ortamı açan ve bize bilgi ışığını sunandır. 
Cahit Özpınar(Yeni Asya Gazetesi)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.