Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
11 Ekim 2018 Perşembe 14:59

RİZE-RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, 2018-2019 Akademik Yılı’nın başlaması dolayısıyla Rize’de görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali BİLGİN, Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR, Prof. Dr. Adnan YILMAZ, Üniversitemiz Genel Sekreteri Adnan ER ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Mustafa ÇAKIR’ın da hazır bulunduğu program Rektörlük Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda sunum gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Üniversitenin kuruluşundan bugüne kadar geldiği süreç, yapılan çalışmalar, mevcut durum ve YKS sonuçlarına göre Üniversiteye yerleşme oranları hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Rektör Karaman, konuşmasına, Üniversitemizin program sayısı, akademik ve idari personel sayısı, öğrenci sayısı ve yıllara göre kitap sayılarını vererek başladı, “ Üniversitemizde 2018 yılı itibariyle 3 Enstitü, 14 Fakülte, 5 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu, 116 diploma programımız; 67 Profesör, 78 Doçent, 311 Dr. Öğr. Üyesi olmak üzere 456 öğretim üyesi, 210 Öğretim Görevlisi, 402 Araştırma Görevlisi ile toplam 1075 akademik personel, 388 idari personel, 332 sürekli işçi ve 25 sözleşmeli çalışanı ile toplam 1820 personelimiz bulunmaktadır. Akademik birimlerimizde 8100 ön lisans, 11290 lisans, 1557 yüksek lisans, 167 doktora ve 479 uluslararası olmak üzere toplam 21114 öğrencimiz eğitim öğretim görmektedir. Kütüphanemizde öğrencilerimiz ve akademisyenlerimizin çalışmalarında faydalanabileceği 125.271 basılı kitabımız bulunmaktadır. Elektronik kitaplar ile birlikte kitap sayımız 300.000’i geçmektedir.”

Rektör, bu yıl Üniversitemize kayıt oranının lisans alanında %84, ön lisans alanında %96 ve toplamda % 90 olduğunu ifade etti.

Karaman ,2018-2019 Akademik Yılı’nda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü ile Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümlerimizin ilk defa öğrenci aldığını ifade etti.

ODTÜ-URAP Araştırma Laboratuvarı’nın akademik başarı ve performans açısından yaptığı araştırmanın sonuçlarını paylaşan Rektör Karaman, “Üniversitemiz, 2018 yılında 2000 yılından sonra kurulan 86 üniversite arasında 10. sırada, 108 devlet üniversitesi arasında 47. Sırada, Türkiye’deki tüm üniversiteler genel sıralamasında 157 üniversite arasında 56. sırada yer almıştır.” diye konuştu.

Rektör, TÜBİTAK projelerinden yaralanma oranlarını da paylaştı; “TÜBİTAK tarafından yapılmış olan açıklamaya göre Üniversitemiz, tüm üniversiteler arasında desteklenen proje sayısı açısından; 2014 yılında 67. sırada iken 2017 yılında 28. sırada yer almıştır. 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler proje destek istatistiklerine göre 14 proje ile Üniversitemiz 2. sırada yer almıştır. Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında, 2016 yılında 6, 2017 yılında 21 projemiz desteklenmiştir.”

Rize ile ilgili Üniversite tarafından yapılan çalışmaları da aktaran RTEÜRektörü Karaman “Bölgenin temel ürünü olan çay konusu öncelikli araştırma konusu ilan ettik. Çay Uygulama ve Araştırma Merkezi ve çay ile ilgili araştırma grubu kurduk. DOKAP ile çayın kalitesinin geliştirilmesi konusunda iş birliği protokolü imzaladık ve milyonluk proje aldık. Mini Çay Fabrikası kuracağız. ÇAYKUR ile birlikte TÜBİTAK’a ‘Çay genetik kaynaklarının toplanması, karakterizasyonu, muhafazası ve yeni çay çeşit adaylarının belirlenmesi’ adlı proje sunduk. Üniversitemiz öğretim elemanları tarafından çay ile ilgili yapılan çalışmaları kitaplaştırdık. Rize Tarihini kitaplaştırıyoruz. Rize’nin Halk Edebiyatını kitaplaştırıyoruz. Rize Mandalinasını tescil çalışmalarımız devam ediyor. Bunun için bir bahçe kurduk. Türkiye’nin En Büyük Su Ürünleri Müzesini Üniversitemizde kurduk. Kelebek konusunda çalışmalarımız devam ediyor. ÇAYKUR ve Ziraat Odası ile Organik Gübre çalışması yapıyoruz. Bölgenin Florası ile ilgili ‘Rize İli Çiçekli Bitkiler Polen Atlası’ adlı proje hazırlayarak DOKAP’a sunduk.” dedi.

Yapımı tamamlanan, devam eden ve yapılması planlanan projelerimiz hakkında da bilgi veren Rektör, “ Tüm devlet üniversitesi tıp fakültelerindeki en kapsamlı ve en donanımlı yapıya sahip olan RTEÜ Klinik Simülasyon Merkezimizin yapımı tamamlandı ve hizmet veriyor. Sosyal Kampüs Projesi, Sahil Dolgusu, Diş Hekimliği Fakültesi, İslampaşa Camii, Pazar Ziraat Fakültesi Camii yapımı devam eden projelerimiz. Yapılması planlanan projelerimiz ise, Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Eğitim Fakültesi Çevre Düzenleme ve Ek Bina, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çevre Düzenleme ve Mini Çay Fabrikası, Zihni Derin Yerleşkesi Çevre Düzenleme ve Camii, Merkezi Araştırma Laboratuvarı, Zihni Derin Yerleşkesi Camii.” diyerek sunumunu tamamladı.

Toplantının sonunda Rektör Karaman, basın mensuplarının sorularına yanıtladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.