Var olmamızdan evvel, eğer hayatımız için gerekli olan maddelerden bir tanesi bile eksik bırakılsaydı yeryüzünde biz olmazdık. Başka canlı türleri de olmazdı. Açıkça görülüyor ki, en küçük bir canlının yaratılması bile kolay bir iş değildir. Bunun için önce Dünyayı yaratmak gerekir. Dünyayı yaratmak daha da zordur, bunun için koca bir kâinatın yaratılması şarttır. Yani, bütün kâinatı yaratamayan, yeryüzünde tek bir kuşu, tek bir elmayı dahi yaratamaz. Astronomi ilmi, Allah’ın bütün kâinatı kuşatan bilgi ve kudretini, işte, böyle gözlerimizin önüne sermektedir.
Güneş Sistemimizdeki bütün gezegenleri toplasanız, Güneşin yüzde birini bile bulamaz. Koca gezegenleri çekim kuvvetiyle çevresinde tutan Güneş, böylesine büyük bir gök cismidir.
Güneşin çapı 1.390.000 kilometre olarak hesaplanmıştır. Eğer Aya gönderdiğimiz Apollo füzelerinden biri, Aya gidiş ve dönüşü sırasında yaptığı seyahati Güneşin içinde yapmaya kalksaydı, bu müddet içinde hala Güneşin dışına çıkmış olmazdı.
Güneşe en yakın gezegen olan Merkür, en küçük gezegenler arasındadır. Çapı Dünyamızın üçte birinden biraz daha fazla,4880 kilometredir. Eğer biz Merkür’de yaşasaydık, bu gezegenin çevresini uçakla 15 saatte dolaşabilirdik.
Bizim Güneş tarafındaki komşumuz Venüs, hemen hemen dünya büyüklüğündedir. Bu gezegenin çapı 12.100,Dünyanınki ise 12.756 kilometredir. Dünyamız, Mars gibi 8 tane gezegeni içine alabilecek büyüklüktedir.
Mars’tan sonra, Güneş sistemimizin en büyük gezegeni gelir: Jupiter.Bu dev gezegenin çapı Dünyamızın 11misli, yani 143.200 kilometre olarak hesaplanmıştır.Dünyamız gibi 1300 tane gezegen bir araya gelseydi,ancak Jupiter kadar yer işgal ederdi.
Jupiter’den sonra gelen üç gezegen de Güneş Sistemimizin devleri arasındadır. Bunlardan Satrün, 121.000 kilometrelik çapıyla, hemen hemen Jupiter’e yakın büyüklüktedir. Uranüs’ün çapı 51.800 kilometredir. Ve 64 tane Dünyayı içine alır. Neptün biraz daha küçükçe ve 45.000 kilometre çapındadır.
Güneş sisteminin en uzak gezegeni Pluton’a gelince, bunun büyüklüğü kesin olarak ölçülememiştir. Ancak en küçük gezegenler arasındadır ve belki de en küçüğüdür.2.000-6.000 kilometre arasında bir çapta olduğu sanılmaktadır.
Gezegenlerin büyüklüklerini, binlerce kilometrelik rakamlarla ifade ediyoruz. Gezegenler arasındaki mesafelerde ise bundan çok daha büyük rakamlar karşımıza çıkar.
Farz edelim ki, saatte 1000 kilometre hız yapan bir uçakla Güneşten yola çıktık ve gezegenleri tek tek ziyaret etmek planlıyoruz. En yakın gezegen olan Merkür’e bu hızla 6 yıl 8 ayda ancak varabilirdik. Venüs’e varmak için yaklaşık bir o kadar daha zaman gerekirdi. Dünyamıza ise 15 yılda ancak ulaşabilirdik. Güneş’ten Mars’a kadar olan mesafeyi aynı hızla 26 yılda alırdık. Fakat bekleyin.
Güneşten Jupiter’e saatte 1000 kilometre hızla varmak için, 90 sene geceli gündüzlü seyahat etmemiz gerekir. Aynı hızla Satürn’e 165 yılda, Uranüs’e 332 yılda varabilirdik. Şimdi Güneş’ten hareket etsek,26.yüzyılda Neptün’e ancak ulaşırız. Pluton’a varmamız ise, 27.yüzyılın sonlarına rastlar.
Demek ki bir Dünya yaratmak için önce Güneş Sistemini yaratmak lazım. Güneş sistemini yaratmak için Samanyolunu yaratmak lazım. Samanyolunu yaratmak için de, bütün bir kâinatı yaratmak gerekir. Bütün bir kâinatı yaratamayan, yeryüzündeki en küçük bir sineği bile yaratamaz. Onların hepsini ve bizim hepimizi yaratan ancak Âlemlerin Rabbi olan Allah’tır. Yeryüzündeki yüz binlerce çeşit canlı gibi, gökyüzündeki yıldızlar ve gezegenler de bize hep onu tanıtır.(rakamlar ilim teknik)ve (gezegenler)den esinlenerek makaleye dönüştürülmüştür.  
   
    
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.