Bu hafta yazımı savaşın ne derece kötü olduğunu ve bir Ülkeyi nasıl etkilediğini anlatmak amacı ile en yakın komşumuz Irak’ta yıllardan beri yaşanan işgal ve akabinde oluşan manzarayı inceleyerek sitemiz okurları ile paylaşmak istedim

İŞGAL SONRASI IRAK
2 milyon insan hayatını kaybetti Irak’ta. Ambargo ve savaş sebebiyle ölen insan sayısının yaklaşık 2 milyonu bulduğu ifade ediliyor. Savaşın başlangıcından bugüne kadar ölenlerin yüzde 75'ini sivillerin, yüzde 20'sini Iraklı polislerin, yüzde 5'ini ise Irak'ta bulunan yabancı askerlerin oluşturduğu kaydediliyor.

Her gün ortalama 400 çocuk yetim kalıyor
Savaşın başladığı 2003 yılından bu yana her gün ortalama 400 çocuğun yetim, 80 kadının da dul kaldığı, halen ülkede 5 milyonu aşkın yetim çocuk ve 1 milyonun üzerinde dul Iraklının bulunduğu ifade ediliyor.

Her 5 çocuktan sadece 1'i okula gidebiliyor
Yine; okul çağındaki her 5 çocuktan sadece 1'inin okula gidebildiği, savaş sonrası yaşanan şiddet sebebiyle 800 bin çocuğun okulu terk etmek zorunda kaldığı, son 15 yılda okuma yazma oranının yüzde 80'lerden yüzde 60'a gerilediği, bunun sonucunda da her 10 kişiden, 4’ünün okuma yazma bilmediği, kadınlarda okuma-yazma bilmeyenlerin oranının ise yüzde 47 olduğu kaydediliyor.

500'ü aşkın bilim adamı ve eğitimci öldürüldü.
Raporda ayrıca 2003 yılındaki savaşın başından beri 500'ü aşkın eğitimci ve bilim adamının suikast sonucu hayatını kaybettiği, bazı bilim adamı ve eğitimcilerin de ülkeyi terk ettiği ifade ediliyor.

2.5 milyon Iraklı mülteci durumunda
Ülkede yaşanan savaş ve şiddet nedeniyle, çeşitli ülkelerde mülteci olarak yaşayan Iraklılardan
 1 milyon 250 bini Suriye'de, 750 bini Ürdün'de, 250 binin Körfez ülkelerinde, 25 binin de Türkiye'ye bulunduğu belirtiliyor.

2 bin doktor öldürüldü, 20 bin doktor ülkeyi terk etti.
Irak'ta işgal öncesi kayıtlı yaklaşık 34 bin doktor bulunduğu, savaş sonrası şiddet olayları sebebiyle 20 bini aşkın doktorun ülkeyi terk ettiği, 2 bin doktorun da öldürüldüğü kaydediliyor.

Yargısız hapsedilen 25 bin kişi.
2003 yılında başlayan işgalde Amerikan güçlerince esir alınan 25 bini aşkın kişinin halen yargılanmadığı da belirtilirken, işgalin ardından Irak güvenlik güçlerince tutuklananlarla birlikte sayının 60 bini bulduğu ifade ediliyor.

İşgal ekonomiyi yıktı.
20 yıl önce Irak ekonomisinin Arap ülkeleri arasında Suudi Arabistan'dan sonra ikinci, Ortadoğu'da ise 3. büyük ekonomi olduğuna dikkat çekilen raporda şunlar kaydedildi:
''1980 yılından bu yana devam eden savaşlar sebebiyle, petrolden elde edilen gelir, savaş giderlerini karşılamak üzere seferber edildi. Ambargoların halk üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek için alt yapı, yatırım ve sosyal hizmetler ertelendi. Bugün Irak ekonomisinde enflasyon yaklaşık yüzde 50 civarındadır. Yüzde 65'lik işsizlik oranı ise İslam ülkeleri arasında en yüksek orana sahiptir. Milli gelir ise kişi başı yıllık 864 dolardır. Ekonomideki çöküş nedeniyle her 4 Iraklıdan biri açlık sorunu yaşıyor. Bununla birlikte gıda güvenliği olmadığından toplamda 8 milyon Iraklının düzenli yardım alması gerekiyor. Bu da nüfusun yaklaşık yüzde 30'una denk geliyor. Yetersiz beslenme nedeniyle dünyaya gelen çocukların yüzde 23'ü olması gereken kilodan düşük doğuyor.''
Elektrik yok, 15 milyon insan karanlıkta yaşıyor.
Irak'ta bulunan yaklaşık 5 milyon haneden 3,5 milyonuna elektrik verilmediğinin ifade edilirken, 15 milyon insanın karanlıkta yaşadığı, ülkenin başkenti Bağdat'a bile günde en fazla 7 saat elektrik verilebildiği belirtiliyor. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mevlüt ali biber 5 yıl önce

sayın nazmi abim ne güzel yanmişsin eline sağlik.savaş ve kaoslar nelere mal oluyor.bunlardan ders almayan yurdumun insanlari da diyemeyecem hangi sifati yakıştırırsaniz yakıştırın niye güzelim türkiye yi karıştırmaya bakarlar.sözde demokrasi bekçisi kesilirler.sonuçları ortada değilmi.yakıp yıkmakla kim ne kazanır ancak memleketimiz ve biz kaybederiz.sonucu belli olan işlerden sakınalım,hepimiz kazanalım.yazılarından dolayı tebrik ederim.