Ülkemizde siyaset’i kimler yönlendiriyor.


Ali Akyıldız

Ali Akyıldız

Okunma 13 Kasım 2014, 18:12

Değerli okuyucularım;
Birçok siyaset bilimcisi Türkiye’de çok partili siyasi tarihin 1950 yılında başladığını söylese de,tarihi biraz daha geriye çekmekte fayda vardır.Çünkü birden fazla partinin seçime katıldığı tarih 1946 yılıdır.Yani çok partili siyasal sisteme geçiş..
Ülkede çok partili siyaset hayatına girerken siyasi partiler laik, Demokratik ve sosyal hukuk devleti temeli üzerine kurulmuş Türkiye Cumhuriyetinde yalnız ve yalnız tüzük kamuflajlarının dışında demokratik zeminde çoğulculuğun neresinde oldular.
Nere de ise 65 yıl geçti.
Gelişmiş demokratik batı ülkelerinde işleyen siyasi partilerin tüzük ve ilkeleri doğrultusunda bir tüzük neden yapmazlar?
65 yıldır kronik bir siyaset hastalığı, kangren olmuş kanayan sözde sözcükler!
Siyasi partilerin yönetim kadroları Tüzüğü kendi dar siyasi görüşlerine göre yapmıyorlar mı?
Siyaset alt yapı kurumu mu? Üst yapı oligarşisi mi?
Alt yapı kurumu ise bir taban hareketi olduğunu ifade edeceğiz.
Üyeler, Delegeler, Temele konulacak çimentodur. Harçtır.
Sandık tabanda kurulacak.
Üyeler eğitimli donanımlı, Orijinal ve derinlemesine bilgi sahibi, Entelektüel, olacak ve siyasi birikimleri ile öne çıkacaklardır.
Değerli okuyucularım tüzükler siyasi partilerin anayasalarıdır.
Çoğulculuk esaslarına göre yazılacak.
Seçimlilik esasları olmazsa olmaz olacak.
Örgütler atama ile değil, mutlak seçimle göreve gelecek.
Mutlak ön seçim sistemi tüzüğün temel yasası olacak.
Partinin en üst organları da alttan yukarıya doğru ön seçimle belirlenecek.
Bu anlamda partinin en üst organları, Parti meclisi, Merkez yürütme kurulu, Genel başkan yardımcıları, Genel sekreter ve Disiplin kurulu üyelikleri.
Bunun yanında milletvekilleri, Belediye başkanları, İl genel meclisi üyelikleri, Belediye meclis üyelerini partiye üye tüm üyelerin katılımı ile ön seçim sistemi işletilerek belirlenmelidir.
Hani siyasi partilerimiz Anayasaya göre Demokrasilerin vazgeçilmez kurumları idi?
Yoksa Demokrasileri tavan yapmış, Çok gelişmiş Avrupa da bu işleri farklı mı yapıyorlar da bizim haberimiz yok.
Demokratik batı Dünyası Ekonomik, Mali, Adalet ve insan hakları konusunda sürekli bizlere akıl verir.
Yaptırımlar uygulamaya çalışır da bu seçim sistemimize ve siyasi partiler yasasına karışmazlar. Ya derlerse ki siyasi partileriniz de Demokratik tüzük mevcut değildir. Değiştiriniz, Değiştirmezseniz Demokratik olamazsınız,

Değerli okuyucularım, siyasi partilerin üst yönetimleri halkın üstünlüğüne ve demokratik kurallar göre siyasi partileri ve teşkilatlarını organize etmediği sürece ve üyelere ve halka daha fazla eğilmedikçe, tabana kulak vermedikçe olan demokrasimize olacak gelişmiş demokrasilerin gerisinde kalmaya devam edeceğiz. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
OSMAN - 6 yıl önce
ali̇ beyden bu tarz yazi i̇lk kez okudum.bu da güzel helal sana
Avatar
KAMİL - 6 yıl önce
turi̇zm yazarinda si̇yasetçi̇lere ders olsun
Avatar
siyasetçi, - 6 yıl önce
sers verdi,helal olsun.
Avatar
PAZARLI - 6 yıl önce
her konuda yaziyo,ne derse oluyo helal olsun ali̇ bey
Avatar
Çapulacı - 6 yıl önce
bati ya böyle derse ya şöyle derse di̇yerek hareket edersek hüsrana uğrariz zi̇ra bati darbeci̇lere ve krallara destek verdi̇ği̇ malum...bi̇z i̇nanci̇mi̇za ve kültürümüze göre hareket edip mi̇lleti̇mi̇z ne der demeli̇yi̇z...ayrica çoğunluğun yanlişi doğru kabul etmesi̇ i̇le o şeyi̇n doğru olacaği anlamina gelmez.
Avatar
Hakan - 3 yıl önce
güzel analiz
Avatar
Zeki - 1 yıl önce
siyasi partilerin üst yönetimleri halkın üstünlüğüne ve demokratik kurallar göre değil, ahlaki erdemlilik, halkın güveni, hukukun üstünlüğü, ve demokratik teammüllere göre tabanın sesine kulak vermeli. Ali bey güzel bir yazı paylaşmışsınız