YAYLA'LARDA CEP'LER ÇALIŞMIYOR!

VATANDAŞ ŞİRKETLERDEN ŞİKAYETÇİ !

YAYLA'LARDA CEP'LER ÇALIŞMIYOR!
04 Ağustos 2013 Pazar 12:28
RİZE VE YAYLALARINDA CEPLER ÇALÇIŞMIYOR....

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı yukarı Kavrun Yaylası’nda bir pansiyon işletmecisi, yakında baz istasyonu olmadığı için çekmeyen cep telefonunun antenini, bakır tel yardımıyla ucunda tencere kapağı bulunan bir demire bağlayarak sorunu çözdü.

İlçenin 2263 rakımlı Yukarı Kavrun Yaylası’nda sabit telefon olunmuyor, yakında baz istasyonu olmadığı için cep telefonları da iyi çekmiyor. Özellikle Güneşli, açık havalarda sinyaller iyiden iyiye zayıflıyor, hatta tamamen kayboluyor. Yazın büyük bölümünü yaylada geçiren bazı kişiler, cep telefonlarının daha iyi çekmesi için kendilerine özgü yöntemler geliştiriyor.


Bu yöntemlerden birisini de Yukarı Kavrun Yaylası’nda pansiyon işleten Yalçın Şahin geliştirdi. Şahin, cep telefonunun antenine sardığı bakır kabloyu ucunda alüminyum tencere kapağı bulunan bir demire bağladı. Böylece telefonunun daha iyi çektiğini gören Şahin, bir elinde cep telefonu diğer elinde ucunda tencere kapağı bulunan demir ile yaylada yüksek noktalara çıkarak telefonla görüşme imkanını yakaladı.

Yalçın Şahin, yaptığı açıklamada, sabit telefonun bulunmadığı yaylada, geçen yıl geçici baz istasyonu kurulduğunu, böylece iletişimlerini cep telefonuyla sağladıklarını, ancak bu istasyonun sonbaharda sezonun sona ermesiyle yayladan götürüldüğünü anlattı.

Cep telefonlarının, bir baz istasyonundan az da olsa zaman zaman sinyal aldığını, özellikle sisli havalarda sinyal kalitesinin yükseldiğini ifade eden Şahin, şunları anlattı:"Ancak bu sinyal çoğunlukla karşımızdaki ile rahat konuşmamıza yetmiyor. Ben de sinyal seviyesini yükseltmek ve daha rahat iletişim kurabilmek için böyle bir yöntem düşündüm. Başarılı da oldum. Bir elime cep telefonumu, diğer elime de antenin bağlı olduğu ucunda tencere kapağı bulunan demiri alarak yaylada yüksek bir yere çıkıp görüşmemi yapıyorum. Telefon özellikle sisli ve Yağmurlu havalarda daha iyi çekiyor. Bu yöntemle isteyenlerin iletişim ihtiyacını da karşılıyorum. "

Teknolojinin ilerlemesine rağmen bazı yaylalarda hala telefonla rahat görüşülemediğini dile getiren Şahin, "Kavrun’da bazı kişiler evlerinin yüksek yerlerine astıkları telefonları ellerine almadan, sandalye çıkarak konuşmaya çalışıyor. Aksi takdirde telefon çaldığında bulunduğu yerden alınınca sinyal kesilebiliyor. Yaylada yaz aylarında nüfusun bir hayli artıyor. Bu nedenle cep telefonu operatörlerinin geçici de olsa buraya baz istasyonu kurmasını istiyoruz. En azından yaz aylarında buraya geçici bir baz istasyonu kurularak sorun çözülebilir" diye konuştu.

********************


BURASI ARTVİN AYNI SORUN YAŞANIYOR...

Yaylalar şehir merkezilerinden oldukça uzak ve yüksekte oldukları için birçok teknolojik imkândan da mahrumdurlar. Özellikle telefonlar burada büyük sıkıntı.Borçka Karçal Dağları’nın eteklerinde, Borçka’dan 45 kilometre uzaklıkta 2600 metrede bulunan yaylalarda telefon her yerden çekmiyor. Bazı noktaları keşfeden yaylacılar buraya gelerek yakınlarıyla görüşüyorlar.

SADECE TURKCELL ÇEKİYOR! VODAFONE DA ÇEKSİN İSTİYORUZ!


08 Haberin bildirdiğine göre;Yayladan telefonla görüşmek ise bir başak keyifli oluyor. Kaynarca (Deviskel) köyünden Yusuf Yılmaztürk, Fevzi Öztürk, Balcı köyü ve İbrikli köyünden (çifte vatandaş!) Emrullah Keskinkurt, Osman Gündağ cep telefonunu çektiği tek noktada buluşup yakınlarıyla görüştüler. Yusuf Yılmaztürk, bu noktada sadece Turkcell’in çektiğini, diğer operatörlerin de çalışma yapmasını isteyerek;

“Yaylalarda cep telefonları problem. Her yerden çekmiyor. Mesela Emrullah Ağabey buradan konuşabilmek için 5-6 kilometre yol geliyor. Çünkü telefon sadece burada çekiyor. Telefonlarla konuşmak isteyenlerin buluştuğu yer burası oldu. Mesela benim Vodafone hattı olanlar bu imkandan faydalanamıyor. Vodafone reklamlarına bakıyorum % 99 kapmasama alanındayız diyor. Her halde kalan % 1 burası oluyor ki çekmiyor. Rica ediyoruz. Diğer GSM operatörleri de hizmet ağlarını artırsın. Gerçekten yayladan telefonla konuşmak bir başka keyifli oluyor. Hizmet veriliğinde ödediğiniz paraya bakmıyorsunuz. Biz bu noktadan çekmesine razıyız.


BURASI HÂKİM BİR TEPE. ÇOK GÜZEL BİR MANZARASI VAR

Burası hem meramıza bakan manzaralı bir yer, hem de Beyazsu’ya geçiş noktasıdır. Bu arada hazır yaylada gazeteci bulmuşken bir duyuru da yapayım. Ağustos’un ikinci haftasında bayramın üçüncü günü 10 ağustos’ta başlayacak yayla şenliklerimiz var. 10-11Ağustos tarihlerinde telefonun çektiği bu noktada şölenimiz var.


10-11 AĞUSTOS’TA YAYLA ŞENLİKLERİNE DAVETLİSİNİZ

Biz bu şölene “Şvantoba” deriz. Bunun anlamı şu. Aslında “Şva toba”dır. Ama söylemde bu şekilde yerleşmiş. Anlamı ise yaylanın yarısı. Yani yaylacılığın yarılandığını anlatan bir etkinlik ve gelenektir. Çok güzel eğlenceler yapılır, insanlar bir araya gelir, burası cıvıl cıvıl olur. Kardeşlik, dostluk, huzur, sevinç, mutluluk harmanlanır. Gelmek isteyen herkesi davet ediyoruz. Borçka’dan bu noktaya kadar olan mesafe ise 45 kilometre civarındadır. Bir günlüğüne de olsa şu havayı teneffüs etmelerini, bu sulardan içmelerini özellikle tavsiye diyorum.“ dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Haberci - 8 yıl önce
yukarı kavron yaylasına gittim, turkcell çekiyor.